Ida Zimmermann Olsen er en rutineret udstiller, men det er hendes hund, Fauna de Monte Podrido, ikke. Fauna er en fireårig galgo espanol, som Ida fik hjem fra Spanien, da hunden var tre år.
- Hun har aldrig været udstillet i Spanien. Dernede var hun jagthund, men hun måtte omplaceres og kom tilbage til opdrætteren, fortæller Ida.
Fauna og Ida har siden da hovedsageligt udstillet i udlandet, hvor det blandt andet er blevet til BIR i Rostock og på MyDOG. I Danmark har det bedste resultat været en BIM.
I Fredericia er der kun udstillet to galgoer, en han og en hun. Derfor er racen hurtigt færdigdømt, og denne gang blev Fauna bedst i racen og kan derfor se frem til sin første tur i Store Ring i Danmark lørdag eftermiddag.
Men hvordan kommer man egentlig i tanke om, at man skal importere en hund fra Spanien?
- Jeg blev forelsket i hende på Facebook. Jeg har en galgo i forvejen, og da jeg så Fauna, var jeg bare nødt til at have hende. Jeg kendte opdrætteren i forvejen, så jeg vidste, at hun havde haft det godt, men det er da selvfølgelig altid lidt specielt at hente en hund hjem fra udlandet, fortæller Ida Zimmermann Olsen.
Ida og hendes familie har i mange år haft mynder, men da de blev enige om, at de gerne ville prøve en mynde, der var lidt større, blev de enige om, at en galgo var et godt valg.
De er kendte for at have et godt temperament og være gode og behagelige i hjemmet, og sådan er Fauna også.
- Hun er meget nem, kærlig og omgængelig. Hun er lidt reserveret over for fremmede, men det er meget racetypisk. Og så er hun altså stadig en jagthund med stort j, griner Ida Zimmermann Olsen.
Vi glæder os til at se Fauna i Store Ring lørdag eftermiddag
Der lever mere end 400.000 hunde af racen galgo espanol i Spanien, hvor de bruges til jagt og væddeløb. Mange af hundene lever under kummerlige forhold, og hvis de ikke duer bliver de smidt på gaden eller skudt. Dokumentaristen Yeray Lopez er bosat i Danmark og har viet sit liv til at kæmpe for et mere dyrevenligt liv for galgoerne
I dag er der DM i lurecoursing i Nørresundby. Et mesterskab, der desværre er blevet overskygget af en rigtig trist episode
Det er ikke kun hundredvis af heste, der indtager Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag i weekenden. Hestedagen er i høj grad også en hundens dag med over 700 tilmeldte racehunde og et væld af aktiviteter for hundeejere og deres firbenede venner
Hunde- og hestedommer, det er en sjældenhed, men Helle Juul Pedersen er en af dem, der dømmer i begge verdner
Udstillingen i Fredericia er delt over to dage. Derfor er det forskellige racer, man kan opleve de to dage. Her får du en oversigt over racerne lørdag
Set udefra ligner det en skønhedskonkurrence, der har til formål at udvælge den smukkeste deltager: Ikke et hår vender forkert. Ikke et gram for meget på de veltrimmede kroppe. Men i virkeligheden er konkurrencen nærmere en jobmesse, hvor deltagernes anatomi bedømmes ud fra den type arbejde, de er sat i verden for at udføre. Tag med til ”karrieredage for dem på fire poter” i Messe C i weekenden
Snart går det løs med endnu en udstillingssæson, og vi stiller med både fotostudie, fotograf og journalist
Lørdag klokken 14.15 gik racen sort spids for første gang ind i til en officiel udstilling i Dansk Kennel Klub, og det var glade ejere og en glad dommer, der efterfølgende kunne gøre status
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.