Ida Zimmermann Olsen er en rutineret udstiller, men det er hendes hund, Fauna de Monte Podrido, ikke. Fauna er en fireårig galgo espanol, som Ida fik hjem fra Spanien, da hunden var tre år.
- Hun har aldrig været udstillet i Spanien. Dernede var hun jagthund, men hun måtte omplaceres og kom tilbage til opdrætteren, fortæller Ida.
Fauna og Ida har siden da hovedsageligt udstillet i udlandet, hvor det blandt andet er blevet til BIR i Rostock og på MyDOG. I Danmark har det bedste resultat været en BIM.
I Fredericia er der kun udstillet to galgoer, en han og en hun. Derfor er racen hurtigt færdigdømt, og denne gang blev Fauna bedst i racen og kan derfor se frem til sin første tur i Store Ring i Danmark lørdag eftermiddag.
Men hvordan kommer man egentlig i tanke om, at man skal importere en hund fra Spanien?
- Jeg blev forelsket i hende på Facebook. Jeg har en galgo i forvejen, og da jeg så Fauna, var jeg bare nødt til at have hende. Jeg kendte opdrætteren i forvejen, så jeg vidste, at hun havde haft det godt, men det er da selvfølgelig altid lidt specielt at hente en hund hjem fra udlandet, fortæller Ida Zimmermann Olsen.
Ida og hendes familie har i mange år haft mynder, men da de blev enige om, at de gerne ville prøve en mynde, der var lidt større, blev de enige om, at en galgo var et godt valg.
De er kendte for at have et godt temperament og være gode og behagelige i hjemmet, og sådan er Fauna også.
- Hun er meget nem, kærlig og omgængelig. Hun er lidt reserveret over for fremmede, men det er meget racetypisk. Og så er hun altså stadig en jagthund med stort j, griner Ida Zimmermann Olsen.
Vi glæder os til at se Fauna i Store Ring lørdag eftermiddag
Der lever mere end 400.000 hunde af racen galgo espanol i Spanien, hvor de bruges til jagt og væddeløb. Mange af hundene lever under kummerlige forhold, og hvis de ikke duer bliver de smidt på gaden eller skudt. Dokumentaristen Yeray Lopez er bosat i Danmark og har viet sit liv til at kæmpe for et mere dyrevenligt liv for galgoerne
I dag er der DM i lurecoursing i Nørresundby. Et mesterskab, der desværre er blevet overskygget af en rigtig trist episode
Det er ikke kun hundredvis af heste, der indtager Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag i weekenden. Hestedagen er i høj grad også en hundens dag med over 700 tilmeldte racehunde og et væld af aktiviteter for hundeejere og deres firbenede venner
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for udstillingsverdenen
Inden det går løs i Fredericia, har vi lige en lille fredagsquiz om phalenen
Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.