Udstillingsåret er i gang. Vi har været på DKK’s første udstilling i Fredericia i weekenden.
Det var en udstilling fordelt på to dage, og jeg var afsted begge dage. Lørdag udstillede jeg Luna og Joey (Beagle). Søndag udstillede jeg Harald (American Akita). Begge dage deltog Luna og jeg i juniorhandling.
Lørdag blev vi samlet nummer 4 og søndag blev vi samlet nummer 2. Stort tillykke til alle vinderne.
Søndag deltog jeg og resten af Senseo teamet i bedste opdrætsklasse Her blev vi BIS 3.
For mig er det vigtigt, at vi holder den gode sportsånd i ringen. Vi er alle unge mennesker, som viser, hvad vores bedste ven og vi selv kan. Vi er alle nervøse. Det er nok meget normalt.
Det glæder mig at se, at selvom vi er konkurrenter, kan vi ønske hinanden stort tillykke. Vi kan være glade på hinandens vegne, hjælpe og støtte hinanden. For mig er det lige så vigtigt, som at deltage.
Show of winners
Forberedelserne til den næste udstilling er allerede godt i gang. I weekenden er der det årlige Show Of Winners i Hillerød.
Et kæmpe show, hvor de mest vindende hunde fra sidste år bliver vist frem i rampelyset. Et show, hvor glimmer, gallakjoler og smoking gør det ekstra festligt.
Det bliver virkelig fedt. Det er fjerde gang, jeg skal deltage i showet, selvom jeg har været med i mange år for bare at kigge. I år deltager jeg i juniorhandling med Luna og debutantcup med Harald.
Showet starter kl. 12, alle er velkomne. Der bliver også sendt livestream.
Jeg glæder mig til at være sammen med gode venner og igen, få en på opleveren.
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
Igen er vi blevet beriget med flot juniorhandling som start på konkurrencerne i Store Ring
Endnu en flot juniorhandlingkonkurrence er slut, og i dag gik sejren til Naya Kühne Andersen, der vel nærmest er på hjemmebane
Efter søndagens flotte juniorhandling konkurrence vandt danske Naya Kühne Andersen.
Søndag tog Camille Marie Saugmann Ørbæk for alvor revanche i juniorhandling, da hun gav alle konkurrenterne på MyDOG bagpote og vandt det hele
Simone Riisgaard Kristiansen tog sejren i lørdagens juniorhandlingfinale ved Winter Wonder Show i Herning og sikrer sig samtidig titlen som Årets Juniorhandler.
Den forsvarende årets juniorhandler fortsætter sin imponerende stime med endnu en sejr i Store ring.
Amalie Grønborg og hendes samojedehund Ellie imponerede med selvsikkerhed og stærk kontakt ved International Platinum Slovenian Winner Dog Show tilbage i oktober, hvor de sikrede sejren blandt 57 unge deltagere fra hele Europa.
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund