Vejen: Malia tog førstepladsen igen

20-08-2023 14:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Med høj solskin over udstillingspladsen, blev søndagens juniorhandling afgjort på smukkeste vis

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Mens den ukrainske præsident Volodymyr Zelenskyj med al sandsynlighed var ved at sætte sig ind i en flyver i Holland for at tage turen til Danmark og lande kun få kilometer væk fra hundeudstillingen i Vejen,  satte hele 26 dygtige juniorhandlere hinanden stævne søndag eftermiddag.

Konkurrencen foregik i dag i høj solskin og svedende temperaturer, hvilket naturligvis udfordrede juniorhandlerne og hundene, men det lod de sig ikke mærke med. Igen viste handlerne god kontakt til deres hunde, stor sikkerhed i deres bevægelser og ikke mindst en glæde over at arbejde med hundene. 

Derfor var det også en svær beslutning for dommer Helle Højdam Stimose, men hun endte med at finde de fire, der skulle på podiet. 

Nummer fire blev Zelma Rasmussen

Nummer tre blev Frederikke Dalgaard Petersen

Nummer to blev Sara DeAngelis

Og førstepladsen gik for anden dag i træk til Malia Drachmann.

- Jeg elsker den kontakt, hun har med sin hund. Det er virkelig dejligt at se, lød det efterfølgende fra Helle Højdam Stimose, der indrømmede, at det var et svært valg. 

- De er jo bare megadygtige. Det er helt vildt, lød det fra den danske dommer. 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Læs også

Flot juniorhandling igen igen

18-08-2023 13:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Endnu en spændende juniorhandlerkonkurrence

Flot juniorhandling i Rønne

25-06-2023 14:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Igen er vi blevet beriget med flot juniorhandling som start på konkurrencerne i Store Ring

 

Atypisk juniorhandlerkonkurrence fik flot vinder

24-06-2023 15:21, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den islandske dommer Asta Maria Gudbergsdottir havde ikke så mange juniorhandlere at vælge mellem, da hun skulle finde vinderen af lørdagens konkurrence

Se alle vinderne fra Vejen!

01-07-2014 13:10, af Tine Luther
På HUNDE PÅ TOPPEN kan du se alle vinderne fra DKK-udstilling i Vejen - og du kan selv lægge din egen hunds resultater + foto på. Det gælder ikke bare denne udstilling - men masser af andre hundearrangementer!

Hundehår er tykkere end vand

19-06-2021 13:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En stor familie. Sådan kan sammenholdet i tre telte ved Ring 25 bedst beskrives

Endnu en svensk vinder

19-06-2021 18:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ligesom fredag var det en hund med adresse i Sverige, der tog Best in Show lørdag i Vejen

Bedste oplevelse i Vejen

21-08-2023 08:50, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det blevet hverdag igen, men var det egentlig ikke en ret god weekend i Vejen

Alle gode gange fire…

21-09-2015 11:24, af Tine Luther
Roskilde, Vejen, Bornholm – og nu også Hillerød. Bullmastiffen Librrani's High Performance Alonso har endnu engang vundet Best in Show på en international udstilling arrangeret af Dansk Kennel Klub.

Billederne fra DKK-udstillingen i Vejen er online

14-06-2016 14:11, af Tine Luther
Nu kan du se og bestille billeder fra Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen!

Massevaccination

06-11-2010 10:52, af Tine Luther
Emnet rabies har været en del oppe at vende i medierne den seneste tid – ikke mindst i forbindelse med ferieøen Balis massive problemer med sygdommen. Erfaringen viser, at massevaccination er vejen frem, fastslår WHO

Webredaktør

Har du en nyhed eller en god historie?

Bjarke Kirkegaard Nielsen

Webredaktør og nyhedsvagt

Bjarke Kirkegaard Nielsen
20 24 29 30
bkn@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Lykkepiller i pels indtager Roskilde

18-09-2023 15:34, af Louise Trabjerg

I den kommende weekend den 22.-24. september afvikler Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, hundeudstilling på Roskilde Dyrskueplads. 

Symptomer – unormal urinering

18-03-2022 15:21, af Astrid Holtet

Tisser hunden mere end den plejer, mindre end den plejer, oftere end den plejer - eller er den begyndt at tisse indenfor? Det kan være tegn på, at den er noget galt. Ændret urineringsmønster, er et almindeligt symptom på en lang række forskellige sygdomme hos hunde

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Sådan hjælper du din hund mod forstoppelse

28-09-2021 09:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tails.com har fået en række specialister til at dele deres gode råd om forstoppelse hos hunde

Fem gode råd til sårpleje hos hunde

05-02-2021 15:11, af Astrid Gerd Holtet

Hvad kan du gøre hvis din hund får et sår – og hvornår bør du ringe til dyrlægen?