Vejen: Elegant mynde gentog triumfen i Store ring

22-06-2025 19:07, af Cecilie Friis Amstrup

For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen. 

Copyright Ridehesten.com
Søndagens BIS-vinder var borzoi'en Borscana Sing A Song, som er ejet og opdrættet af Rickard Sellin (t.h.) og Lize Edland fra Sverige. Danske Annette Bystrup var dagens Best in Show-dommer. Foto: Mediehuset Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Den elegante borzoi Borscana Sing A Song, også kaldet Marve, imponerede endnu en gang i Store ring, da han søndag blev kåret som Best in Show ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen. Marve, der er ejet og opdrættet af Rickard Sellin og Lize Edland fra Sverige, gentog dermed sin sejr fra fredagens udstilling og rundede en forrygende weekend af med manér.

– Det er helt skørt. Det her er en af de magiske weekender, hvor vejret er dejligt, udstillingen er god – og man vinder. Det vil jeg huske i lang tid, sagde en glad Rickard Sellin efter finalen.

Selv efter tre dage i ringen viste Marve stadig stor glæde ved at bevæge sig, selvom energien naturligt nok var lidt påvirket af varmen og det tætte program.

– Han elsker jo at løbe stærkt. I dag var han dog lidt mere afdæmpet efter den lange weekend og varmen, men han har stadig nogle rigtig flotte bevægelser, så er meget stolt af ham, lød det med et smil fra Rickard. 

Opmærksomhed fra dommeren
Best in Show-finalen blev bedømt af den danske dommer Annette Bystrup, som allerede fredag lagde mærke til Marve, da han vandt gruppe 10. Hun lagde ikke skjul på, at borzoien havde gjort et stort indtryk på hende.

– Han har haft mit øje, siden han trådte ind i ringen. Jeg så ham både fredag, lørdag og søndag – og jeg krydsede bare fingre for, at han også ville vinde sin gruppe i dag. 

Hun beskrev Marve som et skoleeksempel på, hvad man bør se i en borzoi: – Han har alle de racetypiske detaljer, som en borzoi skal have. Et rigtig godt, stærkt rygparti med en tydelig rygbue, fine ”bladed bones” og et vidunderligt hoved og et dejligt, dejligt temperament. 

Copyright Ridehesten.com
Dommeren Annette Bystrup var især imponeret over Marves evne til at holde den elegante buede overlinje, som kendetegner en borzoi, i bevægelse. Foto: Mediehuset Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Værdige vindere i Vejen
Selvom Marve var hendes klare vinder, fremhævede Annette Bystrup også de øvrige finalister som værende af høj kvalitet, og hun havde svært ved at forudse rækkefølgen, før hundene trådte ind i ringen.

Curly coated retrieveren, som endte på andenpladsen, blev rost for sin silhuet og sit dejlige temperament: –?Curly coated retrieveren var en drøm at se i ringen. Den havde en smuk silhuet med tætte små krøller, og proportionerne var faste og harmoniske. Og så havde den et virkelig lækkert temperament.

Copyright Ridehesten.com
BIS 2 blev curly coated retriever Skaringen's First Impression, ejet af Jostein Skare Thygesen far Norge. Foto: Mediehuset Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Basset hounden, der kom på tredjepladsen, blev også nævnt for sin balance og tilbageholdenhed i udtrykket: –?Basset hounden er en hund uden overdrivelser med alle de racetypiske detaljer. Den havde ikke for meget skørt, ikke for overdrevet haseposer og et skønt hoved med et flot ørerul - en lækker, lækker hund.

Copyright Ridehesten.com
BIS 3 blev basset hound RedCorner´s Cinnamon Spice, ejet af David Johannes Øbro-Kjær og Sabina Holm Weber fra Danmark. Foto: Mediehuset Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Endelig imponerede shetland sheepdog’en med både ynde og præstationsevne: –?Shetland sheepdog’en er bare underskøn. Det er også silhouetten, den vinder på. Den har masse, den er ni år gammel, og den går som en drøm. 

Copyright Ridehesten.com
BIS 4 blev shetland sheepdog Lundecock's Coconut, ejet af Finn Helge Olsen fra Norge. Foto: Mediehuset Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

En komplet og stabil vinder
Marve viste i Vejen, at han ikke bare kan toppe en enkelt dag, men holde et højt niveau over flere dage. Han vandt gruppe 10 – gruppen for mynder – alle tre dage i Vejen, og det blev altså til hele to Best in Show-titler i samme weekend. Det er en præstation, som både kræver fysisk styrke, udstråling og evnen til at holde sig skarp trods varme og travlhed.

Udstillingen samlede over 7.000 hunde og bød på både nordisk udstilling lørdag og internationale CACIB-udstillinger fredag og søndag. I det felt blev Marve weekendens klare stjerne båret frem af både elegance, racepræcision og et vindende væsen. Med dommernes anerkendelse og publikums beundring kan den svenske borzoi nu føje endnu en stor triumf til sit CV, og det bliver med garanti ikke den sidste.

Læs også

Vejledning og viden til hverdagen: Dansk Kennel Klub understøtter alle hundeejere

Dansk Kennel Klub er meget mere end konkurrencer og avl. Gennem rådgivning og praktiske tips hjælper de helt almindelige hundeejere med at skabe en tryg og aktiv hverdag.

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.

Første frist for tilmelding til Roskilde er mandag

Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.

Søndag blev CK dag

03-11-2019 13:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag var første dag med en yakutskaya laika på en dansk DKK udstilling. Søndag indløste den billetten til Store Ring

Fredericia: Nye hunde er klar til dag to

09-02-2025 09:41, af Cecilie Friis Amstrup

På dag to i Fredericia skal en ny flok hunde ind og vise sig frem i ringen med målet om at slutte sig til gårsdagens finalister i Best in Show senere i dag. 

Bornholmsk hattrick

18-08-2014 08:40, af Tine Luther
Bullmastiffen Librrani's High Performance Alonso er for tredje gang i streg blevet Best in Show på en international udstilling på Bornholm.

Frederica: Årets første udstilling er skudt i gang!

08-02-2025 10:27, af Cecilie Friis Amstrup

Hundredevis af hundeentusiaster og deres firbenede venner er samlet i Messe C til årets første store hundebegivenhed.

Hele Europa samles om hundene i Brno

09-04-2025 11:42, af Cecilie Friis Amstrup

Når European Dog Show åbner i morgen i Tjekkiet, bliver det med tusindvis af håbefulde deltagere og hunde fra hele kontinentet. Danske udstillere er naturligvis også med, og hunden.dk vil meget gerne høre jeres historier fra Brno.

Vinderne er fundet

18-02-2022 12:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I forbindelse med udstillingen i Fredericia havde vi en konkurrence, hvor man kunne vinde et foto i størrelse 30x40. Vinderne er nu fundet

Hundene lægger vejen forbi Vejen

16-06-2022 12:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den kommende weekend d. 17.-19. juni afvikler Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, hundeudstilling hos Vejen Idrætscenter. Knap 2.000 hunde og deres ejere lægger vejen forbi hver dag for at konkurrere om at blive dagens bedste hund; det prestigefyldte ”Best in Show”

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Sådan spotter du overvægt hos hund

Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Min første IGP 3-prøve med Shadow

09-04-2026 19:00, af Helena Pryssing

Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.

Luksus til hunden på Rold Gl. Kro - Hundekroen

På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?