Hele weekenden har Ballerup været i hundene ved DKK’s store internationale udstilling. Gårsdagens gruppevindere var igen at forefinde i ringen, sammen med søndagens finalister, der alle skulle dyste om den eftertragtede BIS 1 placering. Søndagen startede dog mere afslappet ude i ringene, hvor gruppe 1-4-6-8-9 kæmpede og ære og hæder. Solen stod højt på himlen imens hunde og handlere gjorde deres bedste for at få et godt resultat med hjem. Best in Show Men søndag var dagen hvor slaget om Ballerup skulle stå. Dagens finaledommer var danske Kresten Scheel, og han valgte at kåre den svenske storpudel Huffish American Sinner til BIS 1. Den strøg således til tops i en konkurrence hvor over 3.400 hunde deltog. – Det er hundens lyst til at glæde mig der gør den så eminent en udstillingshund – den er præcist som en pudel skal være, siger ejer og handler Sigridur Ingadottir med et bredt smil på læben. Det er nemlig første gang, at Huffish American Sinner bliver placeret i gruppen på en dansk udstilling, og selvsagt første gang, at hun står øverst på podiet som BIS 1. Men den flotte pudel er ikke uvant med rampelyset. For blot to uger siden blev hun BIS 1 på en svensk udstilling i Öland. Dommer Kresten Scheel var heller ikke i tvivl om vinderens kvalitet. – Alle fire placerede hunde var fantastiske, men storpudelen havde en flot udstråling, og den blev fremvist fint og i perfekt stand! Dagens øvrige BIS placeringer BIS 2: Galaksi This Is Me, amerikansk cocker spaniel, ejet af Michael Kristensen og Ruth Henny Kristensen, Danmark BIS 3: Joker Des Astucieux De Kerlabour, fox terrier, ruhåret, ejet af Anne-Christine Christ, Frankrig BIS 4: Vaskurs Jack Sparrow Qonjacson, pharaoh hound, ejet af Jenny Hall, Sverige Du kan læse mere om dagens resultater på hundeweb.dk
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.