De sidste dage er en kvinde flere gange blevet set køre rundt med en masse hunde i bilen i Nordsjælland. Politiet har været inde over sagen, men de mente ikke, hundene led overlast.
Kvinden har ikke kun kørt rundt på vejene i Nordsjælland. Hun har også kørt de sociale medier tynde, idet særligt Facebook har flydt over med bekymrede indlæg om kvinden og de mange hunde.
Tirsdag eftermiddag tog sagen så en dramatisk drejning, da en gruppe borgere tog sagen i egen hånd og spærrede vejen for bilen med de mange hunde i Bernstorffsparken i Gentofte.
Ifølge TV2 Lorry fandt politiet hverken chip eller øretatoveringer på hundene, som viste sig at være 13 små blandingshunde. Derfor blev hundene sendt på Dyreværnets internater, mens sagen undersøges.
Der bredte sig en virtuel jubelstemning, da Dyreværnet tirsdag breakede, at de 13 hunde nu var i deres varetægt, og at der ville blive passetgodt på dem.
Onsdag snakkede hunden.dk med Signe Sehested Lund fra Dyreværnet. Hun kunnedog ikke give nogen opdatering på hundenes situation.
- Sagen er netop nu ved at blive undersøgt af Nordsjællands Politi, og derfor har vi ikke nogen kommentarer lige nu, lød det undskyldende fra værnets presseansvarlige.
I et facebooksopslag fra tirsdag aften opfordrer Nordsjællands Politi til, at man maner til besindighed i sagen. Yderligere framgår det af opslaget, at politiet ikke mener, hundene har lidt overlast. Et opslag, der dog har fået en hel del kritiske kommentarer.
Opdatering kl. 15.13
Nordsjællands Politi oplyser i en pressemeddelelse onsdag, at hundene ikke har lidt overlast, og at de rent faktisk var chippede.
Hos Dyreværnet fandt man chip i alle hunde, og oplysningerne herfra passede med dem, den 37-årige norske kvinde, som kørte i bilen, havde i de medbragte dyrepas.
- Hundeflokken består af fem hunde og otte hvalpe, der er født i maj måned i år. De er alle blevet undersøgt, og der er ingen tegn på, at de har været udsat for misrøgt eller har lidt nød, udtaler Dyreværnets direktør, Rikke Christensen-Lee i pressemeddelelsen.
Den 37-årige norske kvinde var onsdag eftermiddag til afhøring hos politiet. Her oplyste hun, at hun er på vej fra Polen til Norge. Undervejs ville hun holde lidt ferie i Danmark. Under hendes ophold har hundene om natten opholdt sig i hendes bil, hvor de har haft adgang til mad, vand og frisk luft.
- Der er ingen tvivl om, at mange borgere har været bekymrede for hundenes ve og vel. Sagen her viser, at der blandt borgerne er en stor interesse for dyrevelfærd, men også at det er vigtigt, at der ikke drages forhastede konklusioner, lyder det fra politikommissær Morten Riisager-Pedersen.
I går tirsdag den 28. maj blev der afsagt dom i banebrydende sag om 11 hunde ved retten i Hjørring. Ejeren af hundene fik frakendt retten til at holde hund i fem år og fik 40 dages betinget fængsel. Ejeren har anket dommen.
Reklamer for en fiktiv plastikkirurgisk dyreklinik skal gøre danskerne opmærksomme på, hvad bestemte typer af udseende gør ved hundenes velfærd. Målet er at reducere efterspørgslen på fremavlede karaktertræk som korte snuder, store øjne og masser af hudfolder, da disse ofte kommer med en pris for hundenes helbred.
Alternativet ønsker, at Danmark skal indføre kørekort til kæledyr. Med dette vil partiet forbedre dyrevelfærden i Danmark
En kvinde fra Vissenbjerg på Fyn er dømt for at have behandlet dyr groft uansvarligt
I februar 2017 blev 61 misrøgtede hunde fundet på en gård i en lille by tæt ved Randers. Sagen ligger i dag hos Det Veterinære Sundhedsråd, skriver Randers Amtsavis
Nu er det desværre sket igen. En hund har fundet en godbid, som viste sig at indeholde en skrue. Heldigvis skete der ikke noget med hunden
Hunde, der kommer illegalt ind i landet, er et stigende problem og en god forretning. I aften afdækker Kontant på DR1, hvordan den ulovlige import foregår
Sidste uge var hunden.dk på tur med Dyreværnets dyreambulance. Det blev en tur, som bød på alt fra en mistænkelig anmeldelse til tynde hunde og en psykisk syg hundeejer.
De 21 hunde, Dyreværnet reddede fra et kummerligt liv i fredags, er alle stadig i live. Onsdag var en af dem dog tæt på at dø, da hun fik to hjertestop. Vi har talt med Dyreværnet og her er status på hundene
Dyrenes Beskyttelse er bekymret for, at dyr i udsatte hjem kommer i klemme under coronakrisen. Dyrevelfærdsorganisationen opfordrer til at ringe 1812, hvis man har mistanke om dyr i nød
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle
Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Dansk Canicross Forbund (DCF) lancerer i år en landsdækkende løbsserie, DCF Dog Series 2025-26, der skal samle hundeentusiaster fra hele Danmark til motion, konkurrence og fællesskab i naturen. Serien giver deltagerne mulighed for at samle point gennem sæsonen ved at deltage i flere løb, og ved sæsonens afslutning kåres en samlet vinder
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Hvordan lærer man børn, der har svært ved sociale relationer, at være gode venner?
På en specialskole for børn med autisme har jeg fundet svaret i samarbejdet med vores firbenede kollega, skolehunden James
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet