Efter gårsdagens flotte præstationer i juniorhandling, hvor især Silke Ravn strålede og fortjent blev kåret som vinder, var forventningerne høje til dagens konkurrence.
21 dygtige handlere skulle bedømmes af den belgiske dommer, Myriam Vermeire
Som det næsten er blevet sædvane i dansk juniorhandling, var der også i dag en stor variation i racerne, hvilket i sig selv viser et højt niveau blandt vores juniorhandlere.
Fra den yngste gruppe valgte Myriam Vermeire følgende til finalen:
Disse fire skulle i finalen op imod de fire, der gik videre fra et stort og flot felt på 14 handlere i den ældste gruppe.
Herfra valgte dommer Myriam Vermeire følgende til finalen:
Igen et flot finalefelt med otte forskellige racer, og det er bestemt ikke nemt at være dommer i juniorhandling i Danmark, når niveauet er så højt.
Efter lidt betænkningstid valgte dommer Myriam Vermeire følgende
Stort tillykke til alle juniorhandlere og tak for endnu en flot og spændende konkurrence.
Dansk Kennel Klub er meget mere end konkurrencer og avl. Gennem rådgivning og praktiske tips hjælper de helt almindelige hundeejere med at skabe en tryg og aktiv hverdag.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.
Den tyske allrounddommer faldt søndag pladask for en 14 uger gammel boxer, der efter sigende har taget dommerne med storm hele weekenden
Den forgangne weekend bød på den store hundeevent MyDOG i Gøteborg. Igen i år satte arrangementet rekord med hele 33.700 gæster og flere end 9000 hunde
Hvert år plejer DKK at afholde seks internationale udstillinger. Men vi kommer næsten til at runde 500 dage mellem den forrige og den næste
Sikke en dag og sikke en afslutning. Det bliver nok en af de dage, man husker i den danske udstillingsverden
Med stærke præstationer i både hold- og individuel konkurrence leverede de danske juniorhandlere flotte resultater ved årets nordiske mesterskab i Stockholm.
Nordisk Mesterskab i juniorhandling er godt i gang i Store Ring. Her kan du se deltagerne
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?