Lørdag den 3. november og søndag den 4. november afholder Dansk Kennel Klub årets sidste hundeudstilling i Messecenter Herning. 7.940 hunde og deres ejere samles fra Danmark, Norden og Europa for dels at konkurrere om at blive dagens bedste hund og dermed vinde det eftertragtede ”Best in Show”. Der starter en ny konkurrence hver dag, men søndagens udstilling er ekstra vigtig, da årets bedste hunde skal kåres og hædres for deres flotte præstationer gennem året. Der er altså lagt op til en weekend i hundenes tegn med masser af smukke hunde, store hundeoplevelser og muligheder for at møde alverdens forskellige hunderacer, lige fra verdens største hunderace, den irske ulvehund, til verdens mindste, nemlig chihuahua.
Tætpakket hundeprogram
De næsten 8.000 hunde fordelt over 264 racer giver god anledning til at blive klogere på de mange forskellige hunderacer. Der er blandt andet mulighed for at møde 118 tilmeldte gravhunde, som findes i tre pelsvarianterog tre størrelser. Desuden er der tilmeldt 84 af den glade berner sennen og 80 af den enorme grand danois. Selskabshundene er udstillingens højdespringere med op mod 857 hunde tilmeldt hver dag. Det inkluderer blandt andet 80 af de populære franske bulldogs, 89 af den lille chihuahua og 75 pudler i forskellige størrelser og farver.
Udstillingens to dage giver altså ingen chance for at komme til at kede sig. Indgangen åbner kl. 7.30 begge dage, og konkurrencerne starter kl. 09.00 med racebedømmelser. Når de indledende konkurrencer er forbi, kæmpes der alle dage fra kl. 15.00 i "Store ring" om titlerne som dagens bedste baby, bedste hvalp, bedste avlsklasse, bedste opdrætsklasse og bedste veteran. Sidst på eftermiddagen kulminerer konkurrencerne med den flotte "Best in Show", hvor udstillingens bedste hund kåres.
Søndag vil der efter fælleskonkurrencerne også være præsentation og hædring af Årets Hunde. Her bliver årets vindere kåret inden for kategorierne: Årets Hund, Årets Opdrætter, Årets Avlshund, Årets Veteran og Årets Juniorhandler.
Hvis du ønsker at vide mere om dagene, eller hvis du gerne vil opleve en bestemt hunderace, kan du finde et detaljeret program her
Ikke kun udstilling
Ud over hundeudstilling vil der også være mulighed for at opleve finalen i Årets Hund i rallylydighed. I alt er 53 ekvipager kvalificeret, og de skal konkurrere i rallylydighed om at blive årets hunde i hver deres klasse. Konkurrencen begynder kl. 9.00 og kåringen af Årets Hunde foregår i Store ring kl. 15.10.
Til at åbne Store ring vil der også være kåring af Årets Politihund. Her vil Dansk Kennel Klub i samarbejde med Politihundeforeningen kåre og hædre Årets Politihund.
International anerkendelse
Lørdagens udstilling i Herning danner også rammer for et historisk øjeblik for en af de danske nationalracer: dansk/svensk gårdhund. Den kan nemlig opnå international anerkendelse af FCI (Fédération Cynologique Internationale), som er paraplyorganisation for 94 kennelklubber verden over, herunder også Dansk Kennel Klub. Anerkendelsen vil blive baseret på en besigtigelse af de i alt 97 tilmeldte dansk/svensk gårdhunde, hvilket oven i også er en ny tilmeldingsrekord. Besigtigelsen foretages af den danske dommer og formand for Dansk Kennel Klub, Jørgen Hindse, og den svenske dommer, Karl Erik Johansson, som begge er udpeget som eksperter på racen. Besigtigelsen starter kl. 9.00, og dommernes endelige vurdering vil blive offentliggjort ved racens præsentation i Store ring kl. 15.20.
En festlig dag venter, når alle seks danske nationalracer mødes til årets store fællesudstilling.
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.
Det bliver stort i Herning i weekenden, og er du forhindret i at komme, kan du alligevel følge med i Store Ring
DKK har netop fået tilladelse til at køre udstillinger til efteråret, og det bliver stort og anderledes
På første dag til international udstilling i Roskilde blev det til endnu en sejr i Store Ring for den engelske pointer, Statesman On Point, som også vandt ved seneste DKK-udstilling på Bornholm.
Lørdag den 9. november blev årets sidste DKK udstilling, Winter Wonder Show, skudt i gang med masser af smukke hunde og ivrige hundeejere.
Ved medlemsmøderne før jul kunne DKK’s medlemmer stille spørgsmål til ledelsen. Nu svarer ledelsen via videoer. Se dem her
Så er det blevet tid til årets sidste store udstillingsdag, og vanen tro er det en dag med masser af fest
Hundeudstillinger er meget mere end alvorlige bedømmelser af hunde. Der er også masser af sjove og skøre oplevelser, og vi vil rigtig gerne høre din sjoveste historie fra en udstilling
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer.
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.
SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt