Lørdag den 3. november og søndag den 4. november afholder Dansk Kennel Klub årets sidste hundeudstilling i Messecenter Herning. 7.940 hunde og deres ejere samles fra Danmark, Norden og Europa for dels at konkurrere om at blive dagens bedste hund og dermed vinde det eftertragtede ”Best in Show”. Der starter en ny konkurrence hver dag, men søndagens udstilling er ekstra vigtig, da årets bedste hunde skal kåres og hædres for deres flotte præstationer gennem året. Der er altså lagt op til en weekend i hundenes tegn med masser af smukke hunde, store hundeoplevelser og muligheder for at møde alverdens forskellige hunderacer, lige fra verdens største hunderace, den irske ulvehund, til verdens mindste, nemlig chihuahua.
Tætpakket hundeprogram
De næsten 8.000 hunde fordelt over 264 racer giver god anledning til at blive klogere på de mange forskellige hunderacer. Der er blandt andet mulighed for at møde 118 tilmeldte gravhunde, som findes i tre pelsvarianterog tre størrelser. Desuden er der tilmeldt 84 af den glade berner sennen og 80 af den enorme grand danois. Selskabshundene er udstillingens højdespringere med op mod 857 hunde tilmeldt hver dag. Det inkluderer blandt andet 80 af de populære franske bulldogs, 89 af den lille chihuahua og 75 pudler i forskellige størrelser og farver.
Udstillingens to dage giver altså ingen chance for at komme til at kede sig. Indgangen åbner kl. 7.30 begge dage, og konkurrencerne starter kl. 09.00 med racebedømmelser. Når de indledende konkurrencer er forbi, kæmpes der alle dage fra kl. 15.00 i "Store ring" om titlerne som dagens bedste baby, bedste hvalp, bedste avlsklasse, bedste opdrætsklasse og bedste veteran. Sidst på eftermiddagen kulminerer konkurrencerne med den flotte "Best in Show", hvor udstillingens bedste hund kåres.
Søndag vil der efter fælleskonkurrencerne også være præsentation og hædring af Årets Hunde. Her bliver årets vindere kåret inden for kategorierne: Årets Hund, Årets Opdrætter, Årets Avlshund, Årets Veteran og Årets Juniorhandler.
Hvis du ønsker at vide mere om dagene, eller hvis du gerne vil opleve en bestemt hunderace, kan du finde et detaljeret program her
Ikke kun udstilling
Ud over hundeudstilling vil der også være mulighed for at opleve finalen i Årets Hund i rallylydighed. I alt er 53 ekvipager kvalificeret, og de skal konkurrere i rallylydighed om at blive årets hunde i hver deres klasse. Konkurrencen begynder kl. 9.00 og kåringen af Årets Hunde foregår i Store ring kl. 15.10.
Til at åbne Store ring vil der også være kåring af Årets Politihund. Her vil Dansk Kennel Klub i samarbejde med Politihundeforeningen kåre og hædre Årets Politihund.
International anerkendelse
Lørdagens udstilling i Herning danner også rammer for et historisk øjeblik for en af de danske nationalracer: dansk/svensk gårdhund. Den kan nemlig opnå international anerkendelse af FCI (Fédération Cynologique Internationale), som er paraplyorganisation for 94 kennelklubber verden over, herunder også Dansk Kennel Klub. Anerkendelsen vil blive baseret på en besigtigelse af de i alt 97 tilmeldte dansk/svensk gårdhunde, hvilket oven i også er en ny tilmeldingsrekord. Besigtigelsen foretages af den danske dommer og formand for Dansk Kennel Klub, Jørgen Hindse, og den svenske dommer, Karl Erik Johansson, som begge er udpeget som eksperter på racen. Besigtigelsen starter kl. 9.00, og dommernes endelige vurdering vil blive offentliggjort ved racens præsentation i Store ring kl. 15.20.
Klubben for Små Selskabshunde inviterer til udstilling denne weekend i Sortebakkehallerne i Nørager. Her kan besøgende møde hele 25 forskellige racer og opleve glæden ved de populære selskabshunde helt tæt på.
Cavalierklubben i Danmark startede 2026 med en festlig udstilling fyldt med champions og fællesskab. Dagen bød på kåring af Årets Hunde 2025 og en rørende veteranparade.
Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.
Næsten 300 hunde og hundeentusiaster fyldte Brøruphallerne, da DKK Kreds 4 sparkede det nye år i gang med glimmer, god stemning og tætte bånd mellem hunde og mennesker.
Søndag gik der lidt et chok gennem udstillingen i Vejen, da en ambulance kørte ind på pladsen. Det var Erik Faarup, der havde fået et ildebefindende, men han har det godt igen
Direktør for DKK Jens Glavind glæder sig over købet af det, der skal blive DKK’s store hundecenter på Sjælland
Siden 2003 har Simon Christensen været fast mandskab på alle DKK’s hundeudstillinger. Men for den indfødte bornholmer er udstillingen på solskinsøen den bedste.
DKK har offentliggjort registreringstallene for 2020. Her får du racerne på top ti, og det er dit job at gætte racens placering på listen
Når solen skinner, bliver det varmt i bilen, og så er det ikke et sted for hunde. En svensker opdagede lørdag, at DKK mener det, når de siger, de ikke accepterer hunde i varme biler
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.