Fra kæmpe hundehold i Israel til dansk racevinder

20-11-2024 11:28, af Cecilie Friis Amstrup

Hugo, en welsh springer spaniel med en helt anderledes start på livet i Israel, er gået fra atypiske vilkår til at triumfere som dansk racevinder og elsket familiemedlem

Copyright Ridehesten.com
Hugo er oprindeligt fra Israel, men har fundet det helt perfekte hjem med masser af oplevelser og kærlighed i Danmark. Foto: Privat

Det er ikke alle hunde, der får en start på livet fyldt med kærlighed og tryghed. For Hugo, en welsh springer spaniel, begyndte livet på en ombygget kyllingefarm i Israel. Her var han blot én blandt rigtig mange hunde, der aldrig blev socialiseret eller oplevede den nære menneskekontakt, vi forbinder med et godt hundeliv. Men Hugos rejse fra anonymitet til anerkendelse som dansk racevinder er et vidnesbyrd om hans fantastiske karakter og hans ejer, Marianne Svalgaard Henriksens, store tro på ham.

Copyright Ridehesten.com
Hugo Boss Of Glory er årets racevinder for welsh springer spaniel. Han er ejet af Marianne Svalgaard Henriksen. Foto: Privat

Fra Israel til Danmark
Marianne stødte første gang på Hugo Boss of Glory, kaldet Hugo i daglig tale, gennem et billede på internettet. Hun blev straks betaget af den unge hunds stående positur. På trods af usikkerheden ved at købe en hund fra en kennel i et land med helt andre normer for dyrevelfærd, tog Marianne chancen. Hugo ankom til Danmark som syv måneder gammel, og allerede fra det øjeblik, han trådte ud af transportkassen, viste han, at han var noget helt særligt.

Han klarede flyveturen til UG og kom bare ud og ejede hele verden. Det har han egentlig gjort lige siden, fortæller Marianne.

Charme, selvtillid og lækker pels
Hugo er, som en welsh skal være: fuld af energi, arbejdslyst og glæde. Han elsker mennesker og hunde og har en charme, der gør ham uimodståelig. Hans udstråling har bragt ham langt, og i år kunne Hugo kalde sig racevinder i både Dansk Kennel Klub og Spanielklubben.

Copyright Ridehesten.com
Hugo er både blevet årets racevinder i DKK og i Spanielklubben. Foto: Mediehuset Wiegaarden

Det har dog ikke været uden arbejde. Hugo har deltaget i stort set alle Dansk Kennel Klubs udstillinger med undtagelse af Bornholm, og Marianne beskriver, hvordan han altid har en fest, når han er med.

Han synes, det er skægt, og han nyder opmærksomheden. Han er overbevist om, at verden er til for ham, siger hun med et grin.

Et hjem fyldt med vinderhunde
Hugo er en del af en flokkultur, hvor præstation og glæde går hånd i hånd. Familien tæller også en irish water spaniel og en field spaniel, der ligeledes er racevinder i både DKK og Spanielklubben. For Marianne, der har haft welsh springer spaniels siden 2006, er det vigtigt, at hendes hunde både trives derhjemme og præsterer i ringen.

Hugo er faktisk ved at overtage herredømmet derhjemme, selvom han er den yngste, siger hun.

Det er heller ikke helt uvant for Marianne og familien at have prominente hunde boende derhjemme. Faktisk er Hugs sejr som racevinder hele syvende gang, at en af Mariannes hunde ender øverst på årets podie.

- Vi håber da også på at ligge i toppen til næste år og måske blive racevinder igen, lyder det fra den ambitiøse udstiller.  

Copyright Ridehesten.com
Marianne Svalgaard Henriksen elsker at være på udstilling med Hugo. Foto: Privat

Fremtiden ser lys ud
Trods Hugos store succes har Marianne også fremtidige mål. Hun drømmer om at tage jagtprøver med sine hunde for at vise deres alsidighed og arbejder på at finde en passende udstationeringsfamilie til en tæve for at avle videre på sine linjer.

Hugo, der i dag er 2,5 år, har allerede rejst i både Danmark, Sverige, Slovenien og Schweiz og hævet flotte udstillingsresultater med hjem. Hans rejse fra den store kennel i Israel til et liv fyldt med kærlighed og succes er en historie om håb – og om, hvad der kan ske, når man giver en hund en chance.

Når jeg ser på Hugo og alt det, han har opnået, bliver jeg mindet om, hvor fantastisk en hund kan være, når den får kærlighed og en chance for at blomstre, slutter Marianne.

Hugo er et lysende eksempel på, at kærlighed og dedikation kan overvinde selv de største udfordringer – og skabe en racestjerne ud af en usikker start.

Copyright Ridehesten.com
Som mange andre spaniels elsker Hugo at være aktiv - en løbetur i vandet er noget af det bedste, han ved. Foto: Privat

 

Læs også

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Sådan spotter du overvægt hos hund

Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.

Fra HUNDEN: Raceportræt af jagtmakkeren korthåret hønsehund

21-07-2025 07:53, af Niels Korsbæk Nielsen

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Flere hunde får økologi i madskålen

28-02-2017 21:02, af Kasper Larsson
Det røde økomærke har også fundet vej til hylderne med dyrefoder. Flere og flere af landets hundeejere hælder økologi i foderskålene og er dermed med til cementere danskernes position som verdens mest økologiske forbrugere

Billeder fra DKK-udstillingen i Vejen er online

23-06-2015 11:15, af Tine Luther
Nu kan du se og bestille billeder fra Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen.

Fra Estland til Fredericia: En rejse for titler

Estiske Aet Toose fra Estland rejste over en periode på syv måneder tre gange til Danmark, for at udstille. I Fredericia kulminerede den målrettede indsats da hendes field spaniel sikrede sig det sidste certifikat og titlen som bedst i racen.

Se billederne fra søndag

12-02-2018 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En flot hundeudstilling i Fredericia er overstået. Vi har samlet lidt stemningsbilleder fra søndagen her. Fotos: Bjarke Kirkegaard Nielsen

De små tegn på kærlighed uden ord

Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.

Herning: Særlig hæder til de danske nationalracer

10-11-2024 20:30, af Cecilie Friis Amstrup

Som en del af søndagens oplevelser i Store Ring, blev der ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonderland uddelt en særlig hæder til de imponerende repræsentanter for Danmarks seks nationalracer. Og det var en gammel dansk hønsehund ved navn Charletan's Rollo, der løb med titlen som Bedste Hund af Dansk Race. 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Fra hundeskov til bryllupsrejse med Nova og Oskar

Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Praktisk eksamen på instruktøruddannelsen

Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?

NORMAL har sluppet nyt vov’et butikskoncept løs

Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse