Fra kæmpe hundehold i Israel til dansk racevinder

20-11-2024 11:28, af Cecilie Friis Amstrup

Hugo, en welsh springer spaniel med en helt anderledes start på livet i Israel, er gået fra atypiske vilkår til at triumfere som dansk racevinder og elsket familiemedlem

Copyright Ridehesten.com
Hugo er oprindeligt fra Israel, men har fundet det helt perfekte hjem med masser af oplevelser og kærlighed i Danmark. Foto: Privat

Det er ikke alle hunde, der får en start på livet fyldt med kærlighed og tryghed. For Hugo, en welsh springer spaniel, begyndte livet på en ombygget kyllingefarm i Israel. Her var han blot én blandt rigtig mange hunde, der aldrig blev socialiseret eller oplevede den nære menneskekontakt, vi forbinder med et godt hundeliv. Men Hugos rejse fra anonymitet til anerkendelse som dansk racevinder er et vidnesbyrd om hans fantastiske karakter og hans ejer, Marianne Svalgaard Henriksens, store tro på ham.

Copyright Ridehesten.com
Hugo Boss Of Glory er årets racevinder for welsh springer spaniel. Han er ejet af Marianne Svalgaard Henriksen. Foto: Privat

Fra Israel til Danmark
Marianne stødte første gang på Hugo Boss of Glory, kaldet Hugo i daglig tale, gennem et billede på internettet. Hun blev straks betaget af den unge hunds stående positur. På trods af usikkerheden ved at købe en hund fra en kennel i et land med helt andre normer for dyrevelfærd, tog Marianne chancen. Hugo ankom til Danmark som syv måneder gammel, og allerede fra det øjeblik, han trådte ud af transportkassen, viste han, at han var noget helt særligt.

Han klarede flyveturen til UG og kom bare ud og ejede hele verden. Det har han egentlig gjort lige siden, fortæller Marianne.

Charme, selvtillid og lækker pels
Hugo er, som en welsh skal være: fuld af energi, arbejdslyst og glæde. Han elsker mennesker og hunde og har en charme, der gør ham uimodståelig. Hans udstråling har bragt ham langt, og i år kunne Hugo kalde sig racevinder i både Dansk Kennel Klub og Spanielklubben.

Copyright Ridehesten.com
Hugo er både blevet årets racevinder i DKK og i Spanielklubben. Foto: Mediehuset Wiegaarden

Det har dog ikke været uden arbejde. Hugo har deltaget i stort set alle Dansk Kennel Klubs udstillinger med undtagelse af Bornholm, og Marianne beskriver, hvordan han altid har en fest, når han er med.

Han synes, det er skægt, og han nyder opmærksomheden. Han er overbevist om, at verden er til for ham, siger hun med et grin.

Et hjem fyldt med vinderhunde
Hugo er en del af en flokkultur, hvor præstation og glæde går hånd i hånd. Familien tæller også en irish water spaniel og en field spaniel, der ligeledes er racevinder i både DKK og Spanielklubben. For Marianne, der har haft welsh springer spaniels siden 2006, er det vigtigt, at hendes hunde både trives derhjemme og præsterer i ringen.

Hugo er faktisk ved at overtage herredømmet derhjemme, selvom han er den yngste, siger hun.

Det er heller ikke helt uvant for Marianne og familien at have prominente hunde boende derhjemme. Faktisk er Hugs sejr som racevinder hele syvende gang, at en af Mariannes hunde ender øverst på årets podie.

- Vi håber da også på at ligge i toppen til næste år og måske blive racevinder igen, lyder det fra den ambitiøse udstiller.  

Copyright Ridehesten.com
Marianne Svalgaard Henriksen elsker at være på udstilling med Hugo. Foto: Privat

Fremtiden ser lys ud
Trods Hugos store succes har Marianne også fremtidige mål. Hun drømmer om at tage jagtprøver med sine hunde for at vise deres alsidighed og arbejder på at finde en passende udstationeringsfamilie til en tæve for at avle videre på sine linjer.

Hugo, der i dag er 2,5 år, har allerede rejst i både Danmark, Sverige, Slovenien og Schweiz og hævet flotte udstillingsresultater med hjem. Hans rejse fra den store kennel i Israel til et liv fyldt med kærlighed og succes er en historie om håb – og om, hvad der kan ske, når man giver en hund en chance.

Når jeg ser på Hugo og alt det, han har opnået, bliver jeg mindet om, hvor fantastisk en hund kan være, når den får kærlighed og en chance for at blomstre, slutter Marianne.

Hugo er et lysende eksempel på, at kærlighed og dedikation kan overvinde selv de største udfordringer – og skabe en racestjerne ud af en usikker start.

Copyright Ridehesten.com
Som mange andre spaniels elsker Hugo at være aktiv - en løbetur i vandet er noget af det bedste, han ved. Foto: Privat

 

Læs også

5 unikke påskeudflugter: En perle i hver landsdel

Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.

Sommertid kan påvirke din hund

Urene er stillet en time frem, og det betyder, at sommertiden officielt er her. For os mennesker er det blot et tal på en skærm, men for hunden betyder det, at hele dagens rytme pludselig rykker sig. Alt sker nu en time tidligere, end hundens biologiske ur er indstillet til, og det kan kræve lidt tilvænning.

Derfor tager vi ud og fortæller om det arbejde James laver.

27-03-2026 10:32, af Yasmin Bøllehuus

Når jeg tager afsted sammen med James for at besøge andre skoler, bliver jeg ofte mødt af den samme nysgerrighed: “Kan en hund virkelig gøre en forskel i skolen?

Det korte svar er ja. Det lidt længere svar er, at det kræver lidt mere end bare en sød hund.

Hvad er Freyas Lov

01-11-2021 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyreværnet har stillet borgerforslaget, som de kalder Freyas Lov for at komme hvalpefabrikker og ulovlig import af hunde til livs. Men hvad står der egentlig i Freyas Lov

HUNDEN i kioskerne på torsdag

15-11-2010 11:38, af Tine Luther
Hvis du ikke er medlem af Dansk Kennel Klub og dermed får HUNDEN tilsendt hver måned, kan du købe bladene i kiosker, Bilka og Føtex. Novembernummeret er i handlen fra på torsdag. Neden for kan du læse lidt om, hvad novembernummeret byder på.

Hjælp din hund sikkert igennem nytåret

15-12-2024 08:01, af Cecilie Friis Amstrup

Hunde og fyrværkeri er en dårlig kombination, og hvert år bliver mange tusinde hunde skræmt af fyrværkeriet. Dansk Kennel Klub giver her nogle gode råd til, hvordan du bedst kan hjælpe hundene igennem nytårsaften.

Kan din hund holde temperaturen nede?

02-06-2021 15:49, af Astrid Gerd Holtet

Hundens primære værktøj til at styre kropstemperaturen er åndedrættet – og hunde med en begrænset vejrtrækning er derfor i større risiko for hedeslag

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

Når hunden bliver døv

03-12-2017 17:32, af Astrid Gerd Holtet

Hunde kan fødes døve eller døvheden kan komme som følge af sygdom. Vi ser lidt nærmere på hvad der sker, når hundens hørelse påvirkes 

Nordisk Mesterskab i rally

15-10-2019 09:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden den 26. - 27. oktober er Dansk Kennel Klub vært for Nordisk Mesterskab i rally, som finder sted i Sjællands Agility Center i Ringsted

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Fup eller fakta: Syv hunde flygter fra kødfabrik

En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Elliot fortjente fejring på hundekroen

Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang. 

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

Polarhundenes Danmarksmesterskab

26-03-2026 14:15, af Anna Lessow

Den 22. & 23. marts afholdt Dansk Polarhunde Klub Danmarksmesterskab i Tisvilde. 37 deltagere kørte eller løb gennem skoven i Tisvilde hegn i jagten på de danske mesterskaber. 

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Mulighed for MRI-scanning af Cavalier King Charles Spaniel i Jylland

28-03-2026 16:00, af Rikke Fast, Viborg Dyrehospital

Nu bliver det lettere for jyske ejere af Cavalier King Charles Spaniel at få foretaget vigtige MRI-scanninger. Viborg Dyrehospital tilbyder nu den avancerede screening, der er afgørende for at bekæmpe arvelige lidelser som syringomyeli og sikre sundere avl i fremtiden.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse