Hvis man er i en særlig risikogruppe og af hensyn til helbredet er bange for at gå ud og lufte sin hund, eller hvis man fx arbejder i frontlinjen I sundhedsvæsnet eller knokler løs i supermarkedet og har svært ved at få timerne i døgnet til at slå til, så rækker Dogley en hjælpende pote frem og tilbyder at hjælpe gratis med luftning af hunden.
– Vi ved, at denne tid er rigtig svær for mange. Både for vores ældre udsatte borgere, og også for dem der hver dag arbejder hårdt for hjælpe os andre og for at samfundet stadig kan fungere - hvad enten det er i frontlinjen på et hospital eller i supermarkedet. Dem vil vi gerne tilbyde gratis hjælp med hundeluftning, siger Thomas Keller, der er stifter og direktør i Dogley.
Dogley har over 25.000 tilmeldte brugere. Heraf er 2000 godkendte hundepassere fordelt over hele landet. En overvældende stor del af disse står allerede klar til at hjælpe med gratis hundeluftning i denne Coronatid.
Rent praktisk fungerer den gratis hundeluftning således, at man kontakter Dogley på telefon: 81723800,
forklarer situationen og så gør Dogley alt for at finde et godt match blandt deres godkendte og erfarne hundeluftere, der bor i nærheden af den pågældende borger, der har brug for hjælp.
– På den måde håber Dogley og vores hundepassere at kunne hjælpe med, at hundene får den nødvendige motion og at deres ejere samtidig har en bekymring mindre, siger Thomas Keller.
København d. 7. juni 2023: Når den danske hundepasningsvirksomhed Dogley fusionerer med europæiske Gudog, vil også en ny app se dagens lys. Den vil fremover gøre brugeroplevelsen endnu bedre, og samtidigt gøre det nemmere at nå ud til de 7,5 millioner mennesker med husdyr i Norden
I navneundersøgelsen fra Dogley.com har de også lavet en liste med de 15 mest kreative navne, men det kan vi gøre bedre
Dogley.com har lavet en undersøgelse af danske hundenavne i 2019. her får du de 20 mest populære
Mens vi stadig venter på, at hunde bliver sat ind i coronaopsporingen herhjemme, er man allerede langt i andre lande. I Frankrig har man netop færdiggjort et stort studie, der afslører, at hunde er fantastiske til at finde corona
Arrangementer aflyses eller flyttes for et godt ord, mens spørgsmålene om corona tårner sig op. Her får du en lille guide, hvor du får svar på det meste
Som mange nok havde ventet, er udstillingen i Roskilde aflyst
Kan hunde smitte med corona? Ikke mere end et dørhåndtag, læs her hvorfor
Det er nemlig ikke kun os mennesker, der bliver skøre i bolden af at være så meget hjemme
Udstillinger, prøver og konkurrencer er blevet aflyst, generalforsamlinger udskudt og øvrige aktiviteter sat i bero. Frivillige kræfter er sat i venteposition– alt er vendt på hovedet. Skal vi gøre noget eller hvad kan vi gøre?
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.