Når hvalpen flytter ind, er der ikke meget tid til at overveje husreglerne, når man skal løbe rundt efter hvalpen og samle flænsede reklamer op og forhindre større ulykker, når hvalpen begynder at trække i dugen på bordet, eller hvad de ellers kan finde på af spilopper.
Det jeg beder dem tænke over er spørgsmål som: Må hunden sove i sengen? Må de hoppe op? Må de ligge i møblerne? Må de snappe efter godbidder osv? En af vores husregler er at de skal være rolige når vi er inde, så det er de. Det har vi trænet og gjort til en vane. Vi har derimod ikke et forbud om at hoppe op så det kan de godt finde på og det er ok.
I sidste uge trænede jeg med lille Iris og lagde en video op her på hunden.dk, hvor vi viste hvor lidt træning der skal til for at tage imod en godbid uden at snappe eller hoppe op efter den.
Grundstenen til en god vane er nu lagt. Iris kender reglen om at at sidde pænt og har fundet ud af at det kan betale sig og hun sætter sig ofte ned på tidspunkter hvor det er tydeligt at hun forventer en godbid.
Det er nu, vi som hundeejere skal holde fast. Vi skal holde fast og ikke længere acceptere den gamle adfærd, men kun den nye. Jo mere konsekvent vi holder fast og kræver den nye adfærd, jo hurtigere udvaskes den gamle adfærd samtidig med at den nye adfærd bliver den nye normal.
Hunde er opportunister og købmænd, der hele tiden tilpasser sin adfærd til det der kan betale sig. Det er det vi udnytter når vi forlanger den nye adfærd og samtidigt belønner den.
På den måde er vi aktivt med til at hjælpe hunden til at slippe den gamle adfærd til fordel for den nye.
Glemmer vi at holde fast i det vi har lært hunden, lader hunden ofte være med at gøre som vi har trænet og går tilbage til den oprindelige adfærd. Det er nemmere. Det gør den fordi den nye adfærd er netop det -ny og vi undlader at støtte op om den nye adfærd.
Der er selvfølgelig stadig tidspunkter hvor Iris er så optaget at at få den godbid at hun hopper op og forsøger at tage godbidden ud af mine fingre. Når det sker træner vi bare øvelsen igen og i løbet af kort tid vil Iris ikke længer hoppe op når jeg finder godbidderne frem. På det tidspunkt er adfærden blevet naturlig for hunden.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Vi har føjet en ny hund til vores lille kennelfamilie og hvalpen Zacho er flyttet ind hos os. Zacho kom hertil som 8 uger gammel, og er ligesom vores andre hunde, en welsh springer spaniel. Han er den første hund vi har importeret fra Holland.
Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.
I dag kan man høre og læse overalt i hundeverdenen hvor vigtigt socialisering og miljøtræning er. Der er skrevet bøger om det og der snakkes ofte om hvor vigtigt det er at hvalpen kommer ud og får en lang række oplevelser og får stimuleret alle sine sanser. Det giver den mental robusthed. De fleste opdrættere starter allerede på dette vigtige arbejde mens hvalpene bor hos dem
Det sker på træningspladsen igen og igen. En hundefører giver sin hund en kommando og ved at se på hundens adfærd, er det tydeligt, at hunden ikke kan udføre øvelsen. Den er usikker på, hvad kommandoen betyder. Hundeføreren ved ikke, hvordan de skal komme videre og flere gentagelser af kommandoen forbedrer ikke resultatet. Tværtimod er det tydelig at se, at hundeføreren er frustreret eller lettere opgivende
Vi har været i kontakt med hovedforfatteren til den undersøgelse, vi skrev om i går. Undersøgelsen viste, at antallet af alvorlige hundebid var tredoblet de sidste 20 år. John Tulloch fastholder, at der er et problem
Jeg kan bestemt ikke lide at blive nappet i fingrene når jeg vil give hunden en godbid. Det kan være ret voldsomt at blive nappet i fingrene og det kan være alt fra et lille nap der næsten ikke kan mærkes til at blodet springer og plaster må findes frem
Under en oprydning fandt John Jonhansen en DKK medalje i sølv fra 1919. Den overrakte han i dag til Dansk Kennel Klub
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Glæd dig til december, hvor Hunden.dk bringer den nye julekalender “Vitus og Hundestjernen” – et hjertevarmt og magisk juleeventyr i 24 afsnit for alle hundevenner. Her venter både spænding, humor og masser af julestemning