Hunden skal jo have sin godbid. Den har jo gjort noget godt eller den skal bare belønnes for at være sød og dejlig, så hvad gør jeg nu? Overvejelserne var mange: “Skal jeg til at træne uden godbidder og hvordan kan jeg træne uden godbidder?” Kan jeg lære den at lade være med at snappe efter godbidderne? Jeg prøver det sidste. Forklaring om hvordan følger om lidt.
Jeg har selv været fristet til at kaste godbidderne på jorden i stedet, når jeg indimellem møder en hund der snapper. Det hjælper ikke meget og slet ikke på adfærden, selvom jeg ikke længere bliver nappet i fingrene. Men hvad så med alle de andre gange hvor vi giver hunden noget, er risikoen for at blive nappet der stadig. At kaste godbidder for at undgå at blive nappet er ikke en holdbar løsning i min optik. Og tænk lige på børn der gerne vil give hunde godbidder. De skal da heller ikke nappes i fingrene.
Desuden er det heller ikke særligt rart at leve sammen med en hund med et tandsæt, der slår til som smækfælde hver gang man vil belønne den. For mig tager det fornøjelsen af, at træne hunden med belønning, når jeg ved det er med risiko for at få ondt i fingrene.
Hva så?
Det er enkelt at træne hunde fordi de har en simpel tilgang til livet. De har ingen skjulte agendaer eller planer og langsigtede mål. Deres fokus er på nuet. I denne situation med godbidder vil den have godbidden nu, hellere end om 5 sekunder. Derfor snapper de efter godbidden.
Jeg vil i træningen lære hunden at det ikke længere kan betale sig at snappe efter godbidden. Jeg vil også lære den at en bestemt adfærd fra hunden udløser den godbid som den så gerne vil have. På den måde udnytter jeg hundens interesse i godbidden til at få den til frivilligt at ændre sin adfærd fordi den gamle adfærd ikke virker længere.
I vores træning kan vi udnytte at hunde er meget fokuseret på om deres adfærd betaler sig. Den tilgang til livet kan vi udnytte når vi træner at give godbid uden at snappe efter den. Jeg træner ud fra princippet om at uønsket adfærd skal ignoreres eller forebygges. Desuden forstærker jeg enhver form for ønsket adfærd ved at belønne det jeg godt kan lide.
Træning
For at få et overblik over hvad jeg skal gøre stiller jeg mig selv to spørgsmål.
Hvad er situationen? Jeg bliver nappet i fingrene når jeg giver godbidder.
Er adfærden acceptabel?: Nej, det gør ondt at blive nappet i fingrene.
Det vil sige at hunden har en uønsket adfærd jeg ikke kan lide og heller ikke vil ignorere, da det gør ondt at give godbidder fordi jeg bliver nappet. At ignorere adfærden vil i denne situation ikke være en brugbar strategi og jeg vil derfor i min træning arbejde med forebygge, altså undgå at blive nappet.
Jeg har god erfaring med at have en tydelig regel for hvornår jeg giver hunden en godbid.
Den må ikke hoppe op efter den og den må heller ikke forsøge at tage den ud af fingrene på mig. Ikke at hoppe op og ikke forsøge at tage godbid er den nye alternative adfærd jeg vil have i stedet for.
Sådan træner jeg at lade være med at snappe efter godbid
Ovenstående kort sagt. Fjern godbid når hunden forsøger at få den. Giv den godbid når den opgiver selv at tage den.
Sæt for eksempel en regel at alle fire poter skal være på jorden eller jeg vil ikke kunne mærke tænderne. Når alle fire poter er i jorden gives godbid eller når jeg ikke kan mærke tænder gives godbid.
For at hunden lærer den nye ønskede adfærd er det vigtigt at give godbid med det samme hunden gør det rigtigt. Altså opfylder mine regler.
God fornøjelse med træningen.
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
Træner vi hund eller træner hunden os? Det er da et underligt spørgsmål, for selvfølgelig træner vi hunden. Når vi får en lille sød hundehvalp tager de fleste af os til hvalpemotivation, hvor vi kan træne vores hund og arbejde med basisprincipper, samtidig med at vi får nogle gode stunder med den lille og skaber en god relation
Vi har føjet en ny hund til vores lille kennelfamilie og hvalpen Zacho er flyttet ind hos os. Zacho kom hertil som 8 uger gammel, og er ligesom vores andre hunde, en welsh springer spaniel. Han er den første hund vi har importeret fra Holland.
Det er nærliggende at sige nej, når hvalpen eller den voksne hund gør noget den ikke må. Især er det umiddelbart en dårlig ide at sige nej, når det er til en hvalp. For hvordan skulle den forstå den kommando? Har vi lært den nej kommandoen eller er det bare en refleks hos os at sige nej? Jeg synes i det hele taget det er problematisk at sige nej til sin hund, uanset om det er en hvalp eller en voksen hund uden at tilbyde en anden alternativ adfærd som erstatning for det den ikke må
Det er efterhånden en del år siden jeg begyndte at bruge klikker i min hundetræning og det har vist sig at være en af de bedre ideer for både hunden og mig. Vores relation er klart forbedret at at jeg har lært hunden at tænke selv
Det sker på træningspladsen igen og igen. En hundefører giver sin hund en kommando og ved at se på hundens adfærd, er det tydeligt, at hunden ikke kan udføre øvelsen. Den er usikker på, hvad kommandoen betyder. Hundeføreren ved ikke, hvordan de skal komme videre og flere gentagelser af kommandoen forbedrer ikke resultatet. Tværtimod er det tydelig at se, at hundeføreren er frustreret eller lettere opgivende
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Er det en god eller dårlig ide at lade hunde hilse på hinanden, og er det overhovedet nødvendigt?
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse