At DKK er en gammel klub, er de færreste nok i tvivl om i dette jubilæumsår. Lørdag kom John Johansen forbi DKK's shop med et håndgribeligt bevis på klubbens halvhøje alder.
John, der er medstifter af textilvirksomheden Martello aps, som i forvejen har et godt samarbejde med Dansk Kennel Klub, havde under en oprydning i hjemmet fundet en gammel sølvmedalje fra 1919 fra Dansk Kennel Klub.
- Jeg har forsøgt at finde frem til, hvor den præcis kommer fra. Jeg vil gætte på, at det har været min oldefars, da jeg ved, at han var en ivrig hundemand. Han havde schæferhunde og opnåede flotte resultater, så jeg vil gætte på, det har været hans, lyder det fra John Johansen, der ikke var i tvivl om, hvor sølvmedaljen skulle hen.
- Den skulle selvfølgelig tilbage til DKK. Der tror jeg, den giver mest glæde.
Herunder kan du se medaljens for- og bagside
Dansk Kennel Klub er meget mere end konkurrencer og avl. Gennem rådgivning og praktiske tips hjælper de helt almindelige hundeejere med at skabe en tryg og aktiv hverdag.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.
Weekenden, d. 2/11-3/11, blev brugt på hundeudstilling i Herning, i hvert fald for mit vedkommende
Efter søndagens flotte juniorhandling konkurrence vandt danske Naya Kühne Andersen.
Vibe Marie Borregaard Madsen fra Kennel Sieger's vandt lørdagens veteranklasse.
Der var lagt op til en spændende afslutning på årets hundeudstillinger, da to hunde lå næsten side om side i kampen om at blive Årets Hund 2018. Hurtigt blev den spænding dog afløst af vished
Katrine Jeppesen og hendes familie havde en noget alternativ tur til Herning. Faktisk kunne det være gået helt galt, men det gjorde det ikke
Traditionen tro møder HUNDEN op med fotostudiet ved Winter Wonder Show i Herning, for at fotografere årets racevindere. Studiet finder du i Hal E og kom gerne i god tid!
Så er billederne fra udstillingen i Herning på nettet
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.