Nosework i Herning

03-11-2018 11:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke kun de normale udstillingshunde, man kan opleve i Herning. Der er også flere sportsgrene repræsenteret blandt andet nosework

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

På en lille solskinsplet udenfor de store messehaller står to biler og ligner ulovlige parkeringer. Sagen er dog en ganske anden. Bilerne har nemlig et væsentligt formål. I dem er der gemt to duftspor, som hundene der deltager i nosework skal snuse sig frem til, og det gør de i stor stil.

Som journalist og fotograf skal man dog være lidt påpasselig med, hvordan man opfører sig ved nosework, for de er snu de noseworkere.

– Du må gerne gå ind i ringen, hvis du er er lidt forsigtig. Du må for eksempel ikke tage en masse billeder, hunden er tæt på duftsporet, for så regner deres ejere ud, at duftsporene er der i nærheden, lyder det fra Johanna Allanach, der har arrangeret konkurrencen.

En anden rutineret noseworker er Mia Rasmussen. Hun og hunden, Selma, finder begge spor, indenfor de 3 minutter, de har fået til opgaven. Mia dyrker nosework på konkurrenceplan, og det er nok også hendes rutine, der er med til at give Selma en god oplevelse med øvelsen.

På et tidspunkt, da andet spor skal findes, bliver Selma forvirret. Mia trækker hende lidt til side og giver hende en godbid. Omtrent 5 sekunder senere, har Selma fundet spor nummer 2.

– Jeg kunne se, hun lige havde brug for at cleare hovedet, og det virkede jo ret godt, lyder det efterfølgende fra Mia Rasmussen.

 

God eksponering
Mia Rasmussen har dyrket nosework på konkurrenceplan siden den første konkurrence, og hun er set ikke i tvivl om, hvorfor sporten er så spændende.

– Det er fedt at arbejde med hundens instinkter, og så elsker jeg at se, at hunden også synes, det er sjovt, fortæller hun.

Selvom hun selv dyrker nosework på konkurrenceplan, nyder hun bredden i sporten.

– Man kan dyrke sporten på et hvilket som helst plan, hvilket også tiltaler mig meget, siger hun.

At nosework er at finde i Herning for første gang, giver ifølge den garvede udøver en helt anden opmærksomhed omkring sporten, end man er vant til.

– Nosework bliver eksponeret på en helt anden måde her. Dem, der ikke kender sporten, kommer hen og spørger ind til den, og det er en rigtig god reklame for os, lyder det fra Mia Rasmussen, efter hun har været i aktion med sin 2 år gamle Selma.

 

Læs også

Pulsen falder når hunden snuser

29-01-2022 08:38, af Astrid Gerd Holtet

Nyt studie viser at pulsen falder, når hunden bruger sin næse på gåturen – og jo mere intenst hunden snuser, jo større effekt har det på pulsen

Se billederne: Nosework hos kreds 4

15-05-2021 17:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

I dag har vi været på besøg hos kreds 4 i Vejen, hvor der blev trænet nosework. Se billederne her og læs mere i HUNDEN juni

Ny og spændende uddannelse hos PowerDog

07-07-2020 08:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

PowerDog er i den grad i gang med at skrive sig ind i den helt centrale historie i den danske hundeverden. Nu præsenterer de en uddannelse i nosework

Brug en spændende søndag i Herning

04-11-2018 09:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Som de fleste ved, er der hundeudstilling i Herning. Her kan man meget mere end at kigge på flotte udstillingshunde. Så Herning Messecenter er et godt sted at bruge sin søndag

Alle billeder fra fredagens udstilling på Bornholm er nu online

18-08-2025 18:30, af Karina Green Damsgaard

Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder. 

Vigtigt at huske som udstiller på Bornholm

24-06-2023 10:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nogle vil måske kalde det forbudsbornholm, men der er rigtig gode grunde til denne udstillings lidt skrappere regler

Billederne fra Fredericia er nu online

13-02-2018 15:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vores fotografer fik ondt i pegefingrene i weekenden i Fredericia, fordi der var så mange søde hunde og mennesker at tage billeder af. Nu kan du selv købe et eller flere af billederne

Oplev de 6 nationale racer i Nørager

23-10-2023 11:38, af Anne Cecilie Sohl

Lørdag den 28. oktober kan du opleve de 6 nationale hunderacer i Sortebakkehallen i Nørager. 

HERNING: Gratis fotos af Årets Racevindere

11-11-2021 09:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Igen i år byder Wiegaarden på gratis fotografering af alle de hunde, der er blevet den bedste i racen i år. Kom forbi studiet i Herning, så vi kan få taget et lækkert billede af hunden

Søndag blev CK dag

03-11-2019 13:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag var første dag med en yakutskaya laika på en dansk DKK udstilling. Søndag indløste den billetten til Store Ring

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Rekordhøj opbakning til årets Påsketræf i Viborg

19-04-2026 19:00, af Pernille Bay Ustrup

Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.

Rejse med hund: Regler for Sverige 2026

Info|

Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

Hundefolket samler ind til Knæk Cancer

Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.

Fra hundeskov til bryllupsrejse med Nova og Oskar

Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.

50 år med Broholmeren: Fra Babylon til Bismarck

Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.

Dansk hundeiværksætteri: Fra barndomsvenner til producenter

Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.