Nosework i Herning

03-11-2018 11:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke kun de normale udstillingshunde, man kan opleve i Herning. Der er også flere sportsgrene repræsenteret blandt andet nosework

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

På en lille solskinsplet udenfor de store messehaller står to biler og ligner ulovlige parkeringer. Sagen er dog en ganske anden. Bilerne har nemlig et væsentligt formål. I dem er der gemt to duftspor, som hundene der deltager i nosework skal snuse sig frem til, og det gør de i stor stil.

Som journalist og fotograf skal man dog være lidt påpasselig med, hvordan man opfører sig ved nosework, for de er snu de noseworkere.

– Du må gerne gå ind i ringen, hvis du er er lidt forsigtig. Du må for eksempel ikke tage en masse billeder, hunden er tæt på duftsporet, for så regner deres ejere ud, at duftsporene er der i nærheden, lyder det fra Johanna Allanach, der har arrangeret konkurrencen.

En anden rutineret noseworker er Mia Rasmussen. Hun og hunden, Selma, finder begge spor, indenfor de 3 minutter, de har fået til opgaven. Mia dyrker nosework på konkurrenceplan, og det er nok også hendes rutine, der er med til at give Selma en god oplevelse med øvelsen.

På et tidspunkt, da andet spor skal findes, bliver Selma forvirret. Mia trækker hende lidt til side og giver hende en godbid. Omtrent 5 sekunder senere, har Selma fundet spor nummer 2.

– Jeg kunne se, hun lige havde brug for at cleare hovedet, og det virkede jo ret godt, lyder det efterfølgende fra Mia Rasmussen.

 

God eksponering
Mia Rasmussen har dyrket nosework på konkurrenceplan siden den første konkurrence, og hun er set ikke i tvivl om, hvorfor sporten er så spændende.

– Det er fedt at arbejde med hundens instinkter, og så elsker jeg at se, at hunden også synes, det er sjovt, fortæller hun.

Selvom hun selv dyrker nosework på konkurrenceplan, nyder hun bredden i sporten.

– Man kan dyrke sporten på et hvilket som helst plan, hvilket også tiltaler mig meget, siger hun.

At nosework er at finde i Herning for første gang, giver ifølge den garvede udøver en helt anden opmærksomhed omkring sporten, end man er vant til.

– Nosework bliver eksponeret på en helt anden måde her. Dem, der ikke kender sporten, kommer hen og spørger ind til den, og det er en rigtig god reklame for os, lyder det fra Mia Rasmussen, efter hun har været i aktion med sin 2 år gamle Selma.

 

Læs også

Pulsen falder når hunden snuser

29-01-2022 08:38, af Astrid Gerd Holtet

Nyt studie viser at pulsen falder, når hunden bruger sin næse på gåturen – og jo mere intenst hunden snuser, jo større effekt har det på pulsen

Se billederne: Nosework hos kreds 4

15-05-2021 17:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

I dag har vi været på besøg hos kreds 4 i Vejen, hvor der blev trænet nosework. Se billederne her og læs mere i HUNDEN juni

Ny og spændende uddannelse hos PowerDog

07-07-2020 08:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

PowerDog er i den grad i gang med at skrive sig ind i den helt centrale historie i den danske hundeverden. Nu præsenterer de en uddannelse i nosework

Dansk hund sejrede på norsk udstilling

08-09-2011 14:57, af Tine Luther
En danskejet og –opdrættet amerikansk cocker spaniel slog 3300 hunde af banen ved Norsk Kennel Klubs udstilling forrige weekend.

Dobbelt dansk bronze i juniorhandling

15-12-2024 18:57, af Cecilie Friis Amstrup

Med stærke præstationer i både hold- og individuel konkurrence leverede de danske juniorhandlere flotte resultater ved årets nordiske mesterskab i Stockholm.

Bornholm: En plads i skyggen

14-08-2022 10:44, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er hedebølge i Danmark og derfor er der også rigtig varmt på DKK's udstilling i Rønne. Heldigvis er folk gode til at finde skygge til deres hunde

Se billederne: Sidst vi var i Ballerup

17-09-2021 08:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

I morgen går det igen løs i Ballerup. Det er to år siden, vi sidst var der. Sådan så det ud dengang

Billederne fra Nørager er online

15-11-2023 11:59, af Anne Cecilie Sohl

Endelig er de her! Billederne fra Nørager har ladet vente på sig, men nu kan du finde dem online. 

Se de skønne hunde på Bornholm her!

19-08-2018 14:19, af Marie Helene Rigård Rohleder

Så er der flere dejlige stemningsbilleder fra DKK's internationale udstilling på Bornholm. 

Helt ny, rutineret BIS

11-05-2019 17:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det var en svensk berner sennen, der vandt lørdag BIS i Roskilde. Det bar den ikke vant til

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg!

23-08-2025 11:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der var fest, sol, glæde og masser af hunde, da K9 Biathlon for alle i weekenden indtog Viborg som en del af Nordic Lake Festival. Byen tog imod med åbne arme, og de smukke rammer skabte en helt unik kulisse til det, der nu kan kaldes det største K9 Biathlon for alle-event nogensinde.

DKK Puppy Cup 2025 – Hvalpene indtog Vilhelmsborg

25-08-2025 15:30, af Karina Green Damsgaard

I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.

Hundens Dag fylder Tivoli med poter, pels og parader

21-08-2025 13:30, af Andreas Reumert

Menneskets bedste ven er inviteret i Tivoli, når et af forlystelseshavens ældste events står for døren – nemlig Hundens Dag i Tivoli. Det er den dag om året, hvor flinke hunde er velkomne, og dagen mange hundevenner ser frem til. Det sker alt sammen søndag den 24. august fra kl. 11:00.

Ny undersøgelse: Mange hundeejere tager ikke truslen fra flåter alvorligt

21-03-2025 08:06, af Cecilie Friis Amstrup

Flåter er et stigende problem for danske hunde. Varmere vintre og en længere flåtsæson, der nu strækker sig fra tidligt forår til sent efterår, øger risikoen for flåtbårne sygdomme. En ny undersøgelse fra Wilke, gennemført på vegne af Boehringer Ingelheim, viser at mange hundeejere ikke beskytter deres hunde tilstrækkeligt mod de farlige parasitter

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Slædehundes DNA afslører skjult kapitel i Grønlands historie

24-08-2025 13:00, af Anna Ahlbom

Inuit ankom flere hundrede år tidligere til Grønland end hidtil antaget. Det viser en kortlægning af slædehundes gener, som forskere på blandt andet Københavns Universitet står bag.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet