Dansk veteran tog Crufts med storm

12-03-2018 10:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kajsenborg’s Dirty Diana strøg til tops som bedste jack russell veteran, ligesom den også vandt BIM veteran ved verdens største hundeshow, Crufts, i England

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Mens dyrevenner i Danmark stimlede sammen for at se på heste i Herning, blev verdens største hundeudstilling hold i England.

Crufts 2018 havde besøg af 21032 hunde fra 49 forskellige lande. Danmark stillede med 108 hunde.

En af disse hunde var Kajensborg’s Dirty Diana. En smuk jack russell terrier, som har holdt pause fra ringen i fire år. Nu er hun så blevet veteran, men det viste sig ikke at være nogen hindring for hunden, der tog godt for sig af præmierne.

– Hun gjorde et kæmpe comeback og opførte sig som en hvalp. Hun var så glad for at være tilbage i ringen, med masser af opmærksomhed. Hun elsker det, og så bliver man så glad og stolt, fortæller opdrætter og ejer Tenna Schildknecht Grenaae.

Der var da også masser at være stolt af for Tenna Schildknecht Grenaae. Ikke alene nød Dirty Diana at være tilbage i ringen. Dommerne nød også, hvad de så i jack russell tæven.

Derfor blev det både til en pris for bedst i race (BIR) veteran og bedste tæve (BIM). Noget som hendes ejer er meget stolt af.

– For det første er det jo en ekstra stor oplevelse at vinde med en terrier i England og især Crufts. Dette var min første tur til Crufts som udstiller. Helt sikkert ikke den sidste. Det vilde med jack russell er, at de først gang nogen sinde kunne udstilles på Crufts sidste år, så det er ekstra spændende som opdrætter, at følge udviklingen af racen, i dens oprindelige hjemland.

Tag afsted
Tenna Schildknecht Grenaae var imponeret over det enorme show, og hun kan kun anbefale alle andre at tage turen over eller under havet næste gang, der er Crufts.

– Det er kæmpe stort. Der er så mange mennesker, fra hele verdenen, du kan købe alt i de flere 100 stande. det er fantastisk og burde opleves, siger hun.

Mens rejsen til England var ren barnemad og konkurrencerne blev gennemført med succes for Tenna og Dirty Diana, gik det knap så godt med hjemturen.

– Jeanel Kristensen, Kira Lorensen og jeg med vores hunde Neville, Noma, Stoffer, Iben og Ana havde en fantastisk og overraskende nem tur til England. Alt gik efter planen. Vi havde en fantastisk udstilling, alle vores hunde fik en Rosette med hjem, fortæller Tenna Schildknecht Grenaae og fortsætter:


– Alt er perfekt, lige indtil hjemturen. Det regner hele vejen igennem England, Frankrig, Belgien og Holland. Vi når heldigvis til Tyskland, da bilen begynder at blinke. Vi kører ind til siden, stopper og starter igen. Lampen er stoppet med at blinke, så vi kan fortsætte. Vi kommer få kilometer længere og bilen taber fart og lampen blinker igen. Vi må så trille af motorvejen og til nærmeste tankstation. Vi får fat på SOS og efter lidt mere end 2 timers venten kommer vejhjælp og konstaterer, at bilen skulle på værksted. Så vi bliver indlogeret på hotel.
Søndag morgen kunne vi få en lånebil, så vi kunne fortsætte turen hjem. Men hvad der er galt med min bil, ved jeg ikke endnu. Det vigtigste i sådan en situation er, at holde humøret oppe, og det gjorde vi.

Læs også

Crufts: En drøm blev til virkelighed for Danmarks bedste juniorhandler

08-03-2025 17:50, af Cecilie Friis Amstrup

Simone Riisgaard Kristiansen fik en uforglemmelig debut ved Crufts og nød hvert sekund på verdens største hundeshow, hvor hun dystede mod nogle af de bedste juniorhandlere 

Crufts: Flyball kombinerer fart, præcision og holdånd

08-03-2025 08:37, af Cecilie Friis Amstrup

Har du hørt om Flyball? En tempofyldt hundesport, hvor firbenede atleter konkurrerer i en hæsblæsende stafet over spring i et forsøg på at slå modstanderholdet 

Crufts: Heelwork to Music forener præcision og kreativitet

07-03-2025 08:01, af Cecilie Friis Amstrup

Du har nok hørt om agility og lydighed, men kender du Heelwork to Music? En enormt underholdende disciplin, hvor hund og fører danser sammen i en imponerende koreografi

Russisk sejr i Vejen

16-09-2012 18:50, af Tine Luther
En russiskejet fransk bulldog løb med sejren ved dagens internationale udstilling arrangeret af Dansk Kennel Klub.

Fire unge handlerstjerner rejser mod nordisk mesterskab

12-12-2024 09:38, af Cecilie Friis Amstrup

Danmark sender fire dygtige juniorhandlere til det prestigefyldte nordiske mesterskab, hvor de vil konkurrere med hunde, de aldrig har mødt før. Spænding, samarbejde og talent sættes på prøve.

Hunde på Dyrehavsbakken

12-04-2024 08:23, af Anne Cecilie Sohl

Har du fået en ny hvalp, der skal prøve at udstille? Har du en hund, der senere skal på udstilling og lige skal prøve det først? Eller har du et barn, der kunne tænke sig at blive juniorhandler på DKK-udstillingerne? Så er der mulighed for at prøve det hele af under hyggelige og afslappede forhold på Bakkeskuet den 9. maj.

Kerry blue terrier sejrede i Roskilde

04-05-2013 18:33, af Tine Luther
Den norsk ejede- og opdrættede kerry blue Shyloch Obama vandt dagens internationale udstilling arrangeret af Dansk Kennel Klub.

Se og køb billeder fra weekendens udstilling

09-11-2010 16:05, af Anne Kristine Tollestrup
Nu er det muligt at se og købe de flotte billeder der blev taget af Hunden.dk’s dygtige fotografer til den internationale udstilling i Herning denne weekend.

Josefine tog juniorhandlingen fredag

17-06-2022 14:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter endnu en flot juniorhandlerkonkurrence kunne Josefine Jasmin Ephard Lindschouw glæde sig over en endnu en sejr i konkurrencen

Nuttet besøg fra ordensmagten

14-05-2022 15:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udstillingen i Roskilde fik besøg af to politibetjente og deres makker

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Guldbasserne fik is og vandsjov i sommersolen

05-07-2025 06:45, af Cecilie Friis Amstrup

Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Fart og fællesskab til lure coursing i Myndeklubben

07-07-2025 10:43, af Cecilie Friis Amstrup

Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Hvalpen Jessi var aldrig ønsket

10-07-2025 06:30, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.

Ludo fejrede sin 14-års fødselsdag med manér

08-07-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.

Nye hunderegler gælder fra i dag i hele landet

01-07-2025 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.

Må min hund spise kirsebær?

27-07-2017 09:48, af Anne Ekenberg

Kirsebærrene falder næsten af sig selv ned i munden på mig, når jeg ryster en gren. Store, runde og med den smukkeste vinrøde – ja næste sorte – farve smager de vidunderligt. Stenene spytter jeg ud i hånden, og det er der en god grund til

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet