Inde i den store rundbuehal høres ivrig gøen, høj musik og en speakerstemme der øvet råber det ene lange racenavn op efter det andet. Udenfor i lidt mere mudrede omgivelser har de individuelle racebedømmelser været igang hele dagen. Alle ejere, opdrættere og handlere har pudset, plejet og pyntet deres firbenede venner, så de kan stå knivskarpt i ringen. Dommerkommentarer som “Excellent”, “Very good” og “Good” bliver tildelt de mange forskellige hunde, der hopper, danser og løber ivrigt rundt i de afmærkede ringe. Det gælder om at gå videre til bedømmelserne i Store Ring, som foregår på kunstgræsbanen i hallen om eftermiddagen.
Til lørdagens udstilling blev halvdelen af de 10 grupper bedømt, og dernæst venter resten til søndagens udstilling, hvor der også bliver fundet og kåret den meget eftertragtede Best In Show-pris.
I Dansk Kennel Klub er der 350 anerkendte racer, som derefter er inddelt i 10 grupper alt efter racens anvendelse og type. Læs meget mere om hvordan en udstilling foregår i magasinet HUNDEN nr. 1/2, februar 2017.
Se HUNDEN’s stemningsvideo med søde, smukke og dygtige hunde fra lørdagens udstilling i Ballerup:
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.
De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
Rigtig mange hunde har fundet vej til udstillingen på Bornholm. Det er svært ikke at blive bjertaget af de mange hunde, det fantastiske vejr og den dejlige solskinsø
I morgen går det igen løs i Ballerup. Det er to år siden, vi sidst var der. Sådan så det ud dengang
Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.
Så blev udstillingen I Ballerup afgjort, og det blev en flot finale med en fortjent og fuldstændig vild vinder
Et medlem, der desværre er afgået ved døden, har været så tilfreds med DKK, at hun har overladt en stor del af sin arv til kennelklubben
Sikke en dejlig dag vi havde i går, men nu er vi klar til endnu en dejlig dag. Her får du et overblik over, hvor du finder racerne
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.