Lørdagens Best In Show ved Dansk Kennel Klubs hundeudstilling, Winter Wonder Show, blev endnu en gang vundet af den imponerende labrador retriever Lab'Spb Gazprom, bedre kendt som Blue. Sammen med sin ejer, Sander Nugteren fra Holland, tog Blue først sejren blandt dagens 57 labradorer, inden de indtog Store Ring og løb med den prestigefyldte titel.
Fest og følelser i højsædet
Men denne gang var der noget særligt ved sejren. Da alle bedømmelserne i Hal C var færdige, havde raceledelsen for labrador retriever nemlig opstillet et stort festbord for at fejre, at Blue ikke blot var bedst i racen endnu en gang, men også at han vinder titlen som Årets Hund i DKK. En sådan bedrift er aldrig tidligere tilfaldet en labrador retriever, og det skulle fejres med manér.
Bolette Heering, formand for labrador retriever raceledelsen, udtalte:
- Det er fedt at have så stolt, dygtig og flittig en repræsentant for racen. Blue og Sanders præstation står som et flagskip for racen, og der har stor værdi, at vi kan fejre en hund, som både gør sig godt på udstilling, men som også er præmieret på markprøve. Derfor har vi fyldt bilerne helt fra Sjælland og pakket bobler, kage og gaver.
Fejringen krævede omfattende planlægning, og raceledelsen havde brugt mange ressourcer på at sikre, at det blev en mindeværdig dag.
- Hundens opdrætter, der er enormt dygtig og anerkendt, er kommet rejsende helt fra Skt. Petersborg for at være med til at fejre Blues triumf, fortalte Bolette og tilføjer:
- Vi har gjort enormt meget ud af at tænke over, hvad Sander mon ville blive glad for, og hvis man kan måle det i tårer, så tror jeg, vi lykkedes ret godt.
En rørt ejer
Sander Nugteren var tydeligt begejstret og meget rørt efter sejren i Store Ring. Og som han siger:
- Jeg bliver aldrig træt at af vinde med Blue!
Han fortalte også om sin glæde ved at være en del af søndagens ceremoni for Årets Hund, som han ser meget frem til:
- Det er noget, vi er meget spændte på. Vi har aldrig set eller oplevet det det før, så det bliver helt sikkert et stort øjeblik.
Sander har rejst verden rundt med Blue, og Danmark har en særlig plads i deres hjerter.
- Jeg rejser hele verden med ham, men så snart vi begyndte at vinde nogle shows i Danmark, så overtalte mine danske venner mig til, at jeg måtte gå all in, nu hvor han lå nummer 1 i konkurrencen om Årets Hund, forklarede han.
Efter en lang dag med mange priser ser Blue nu frem til en velfortjent middag og lidt afslapning.
- Lige nu ønsker han bare at få sin mad, men så kan han nyde den, mens vi fejrer med lidt bobler, lød det fra Sander efter Best In Show konkurrencen.
- Men jeg lover, at han nok skal være klar igen i morgen!
Hundelivet forbindes ofte med kærlighed, selskab og hverdagens små glæder. Men bag de bløde poter gemmer der sig også et spørgsmål, som flere hundeejere mærker tættere på økonomien end før: Er hund efterhånden mest for mennesker med en stærk økonomi?
Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?
Hvordan håndterer man egentlig de små og store dilemmaer, der følger med livet som hundeejer? Det er omdrejningspunktet i den nye podcast HundOpolet – dilemmaer i snor.
Mens andre lande i Asien bevæger sig mod en mere vestlig fortolkning af det at have hund, så går Nordkorea i den stik modsatte retning
Kan hunde spise grøntsager? Mange hunde kan faktisk godt lide grøntsager. Her kan du læse, hvilke grøntsager du kan give din hund, og hvilke der er farlige for den
Ingen anden dyreart fås i så mange forskellige udgaver: Pelset eller nøgen. Krøllet eller glat. Hurtig eller langsom. Fra 2 kilo til 100 kilo. Og du kan møde dem alle; 3.500 forskellige hunde af 300 forskellige racer - til hundemesse i Ballerup Idrætsby den 18. og 19. september – stadig med coronasikkerheden i højsædet
I denne uge udkommer det nye nummer af Magasinet HUNDEN. Her får du et overblik over, hvad du kan læse
Hos Dyrenes Beskyttelse Aarhus spiller de frivillige en vigtig rolle i hverdagen. De hjælper med at skabe en tryg og berigende hverdag for dyrene - både hunde, katte og andre dyr, der har brug for omsorg.
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund