I går kunne Dansk Kennel Klub fortælle, at klubben havde opkøbt Ridecentret Team Cabe ved Ringsted.
Ifølge direktør Jens Glavind skal købet ses som et udtryk for, at Dansk Kennel Klub følger med tiden.
– Nok har vi 125 års jubilæum i år, men det er vigtigt for os, at vi følger med tiden, og det mener jeg, vi gør, ved at åbne et aktivitetscenter for hunde på Sjælland, fortæller han.
Selvom købet måske er kommet som en overraskelse for mange, er der absolut ikke tale om et impulskøb i den halvstore ende.
– Det er noget, vi har drømt om i en længere periode, siger han om købet af centret, som Dansk Kennel Klub regner med bliver selvfinansieret igennem aktiviteter, undervisning og udlejning.
Med det nye center råder DKK over kraftcentre på Vilhelmsborg i Jylland og altså hos Team Cabe på Sjælland. Umiddelbart er der ikke flere store handler på vej.
– Ikke pt. – men at spå om fremtiden – det kan vi ikke, fastslår Jens Glavind.
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven
Finalen i Årets Hund 2024 i rallylydighed blev afholdt på Vilhelmsborg, hvor 55 teams leverede en spændingsfyldt og festlig afslutning på årets konkurrence.
Det vrimler med store hundebegivenheder i Danmark. Nu kan vi afsløre, at næste års VM i lydighed bliver afholdt i Danmark
I den kommende weekend ville årets kæmpe event Hundedagene fylde området omkring Vilhelmsborg. Sådan skulle det ikke gå, men Lotte Höhrmann er jo ikke lige til at slå ud af kurs
K9 Biathlon for alle på Vilhelmsborg er godt i gang, og Daniel Tyrell sørgede for at sætte kærligheden på dagsordenen på denne dejlige hundedag
Flot tilmeldingstal til K9 Biathlon for alle, men der er stadig plads til flere ........ og var det måske noget med et aftenløb?
I dag starter VM i lydighed på Vilhelmsborg for alvor
Den første weekend i november står den på nordiske mesterskaber i lydighed på Vilhelmsborg ved Aarhus
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?