Yasmin Bøllehuus Rasmussen og Riley var de første, der krydsede målstregen ved k9 Biathlon for alle på Vilhelmsborg. Efter tre kilometers udfordrende forhindringsløb på 20 minutter og 12 sekunder kunne de to se tilbage på et flot løb.
– Det var superfedt. Der var rigtig mange fede forhindringer, og så var det dejligt, at der også var noget med vand på ruten på tre kilometer, fortæller Yasmin, der har endnu flere roser til ruten:
– Der var et meget varieret terræn og forskellige underlag. Og så er det vigtigt at sige, at der også var nemt for hunden at løbe uden om de forhindringer, de ikke magtede. Man behøvede ikke at presse hunden, og det er meget vigtigt i den slags løb, siger hun.
Det er ikke første gang de to stiller op i K9 Biathlon, men de holder sig alligevel til ruten på tre kilometer.
– Det er mest på grund af Riley, der ikke er til langdistanceløb. Tre kilometer er fint for ham, og det er vigtigt, at det hele tiden er en succesoplevelse, lyder det fra Yasmin Bøllehuus Rasmussen, der ikke er i tvivl om, hvad det giver de to at dyrke K9 Biathlon.
– Det giver motion og udfordring på den gode måde.
Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron
Vinterkulden påvirker alle hunde, men ældre hunde er særligt sårbare, når temperaturen falder. Stive led, reduceret muskelmasse og nedsat temperaturregulering gør, at vinteren kræver ekstra opmærksomhed og omsorg
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.