Bertil og Tulle. Det er navnene på to otte år gamle grand danois, der er født med otte uger mellem hinanden, og som søndag stiller op i veteranklassen i Ballerup.
Når man ser veteranklasser, ser man ofte hunde med gloværdige udstillingskarrierer bag sig, men sådan er det ikke med især Bertil.
– Bertil blev udstillet ganske lidt som ung, men jeg kunne hurtigt se, at han ikke havde, hvad det krævede at blive en god udstillingshund. Det havde Tulle derimod, men jeg kunne simpelthen ikke følge med hende i starten. Derfor begyndte jeg først at udstille hende, da hun var blevet fem/seks år, fortæller Janni Andersen.
Og at Tulle havde anlæg for at blive en god udstillingshund, viste hun hurtigt, da hun endelig kom i gang og opnåede flotte resultater.
På spørgsmålet om, hvordan det er at udstille veteraner, kommer svaret prompte.
– Det er pænt afslappende. Det er i hvert fald mere afslappende end at skulle udstille vilde unghunde, siger hun og griner.
Janni Andersen har altid vidst, at hun skulle have en stor hund med kort pels, og så valgte hun den største.
– Ja jeg valgte altså en kæmpe, kæmpe hund, og jeg kommer jo fra Bornholm, og dengang så man aldrig grand danois derovre, fortæller hun og afslører, at det næsten på dato er 20 år siden, hun købte sin første grand danois, og det har altid været de gule.
– Jeg tog på udstilling, og så faldt jeg bare pladask for racen. Jeg har altid bedst kunnet lide de gule, selvom de andre grand danois naturligvis også er smukke, siger hun og fortsætter:
– De gule er måske en smule mere rolige, og det passer meget godt til mig.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.
De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
Tilbage i september blev den danske perdiguero de burgos Bluecorne's Bubulcus første hund i racen, der kom på podiet i gruppe syv uden for racens hjemland Spanien
Ingen anden dyreart fås i så mange forskellige udgaver: Pelset eller nøgen. Krøllet eller glat. Hurtig eller langsom. Fra 2 kilo til 100 kilo. Og du kan møde dem alle; 3.500 forskellige hunde af 300 forskellige racer - til hundemesse i Ballerup Idrætsby den 18. og 19. september – stadig med coronasikkerheden i højsædet
Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden inviterer til ”Kamp om København” set fra hundeperspektiv, vil Ballerup Idrætsby blive fuld af hundeglam, højt humør og logrende haler. Der lægges ud med første bjæf kl. 10
Endnu engang blev juniorhandlingen en opvisning i mange forskellige racer
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.