Bragende Ballerup

17-09-2016 21:44, af Kasper Larsson
Godt vejr, højt humør og smukke hunde har indtaget Ballerup idrætsby, og første dag på DKK’s store internationale udstilling er veloverstået

Ballerup er igen vært ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling – og sikken første dag det har været. Dagen har budt på et festfyrværkeri af oplevelser og gode minder for både tilskuere og deltagere i dagens indledende runder. Ræs i ringene Skønt Ballerupudstillingen blot er en enkelt udstilling, har det bestemt ikke skortet med deltagere i de mange raceringe. I alt er over 3.300 hunde tilmeldt til denne weekends udstilling, og godt halvdelen har i dag været i vælten. Grupperne 2-3-5-7-10 er blevet bedømt, fem hunde er blevet gruppevindere, og går dermed videre til morgendagens Best in Show konkurrence, hvor vinderen af årets Ballerupudstilling kåres i Store Ring. Et glædeligt gensyn Dagens udstilling bød også på et glædeligt gensyn med hundeverdenens grand old man Ole Staunskjær. Grundet sygdom har han været fraværende fra udstillingsræset siden den store internationale udstilling i Roskilde i år, men i dag var han igen at finde på pladsen – ikke som dommer, men som tilskuer og moralsk støtte. – Det er dejligt at være tilbage og se alle vennerne igen. Det er jo en livsstil og det er svært at undvære, siger en glad Ole Staunskjær til HUNDEN. Dagens resultater Dagens gruppevindere der er gået videre til søndagens BIS-finaler, repræsenterer det meste af det europæiske kontinent; Fra Italien og Frankrig i syd, til Sverige og Finland i nord. Det bevidner om en enorm interesse og diversitet på de danske internationale udstillinger. Desværre klarede ingen danske hunde sig igennem det trange nåleøje. Dagens gruppevindere og BIS finalister: Gruppe 2 vinder: Blackgalaxy Veni Vidi Vici-N, dværgschnauzer, sort, ejet af Oleksanda Chekanova, Italien Gruppe 3 vinder: Joker Des Astucieux De Kerlabour, fox terrier, ruhåret, ejet af Anne-Christine Christ, Frankrig Gruppe 5 vinder: Vaskurs Jack Sparrow Qonjacson, pharaoh hound ejet af Jenny Hall, Sverige Gruppe 7 vinder: Magnum Hunter Jack, korthåret hønsehund, ejet af David Maté, Sverige Gruppe 10 vinder: Karkati Constantinos, greyhound ejet af Kari Lindqvist og Viveca Lindqvist, Finland Følg med online Husk at du også kan følge med i konkurrencerne online. Dansk Kennel Klub har arrangeret live streaming af de spændende finaler fra Store Ring, og der er derfor ingen undskyldning for ikke at tune ind se de flotte hunde og dygtige handlere indtage ringen. Du kan følge live transmitteringen her under: Du kan finde alle dagens resultater på hundeweb.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Sådan spotter du overvægt hos hund

Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Luksus til hunden på Rold Gl. Kro - Hundekroen

På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.

Min første IGP 3-prøve med Shadow

09-04-2026 19:00, af Helena Pryssing

Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse