Bragende Ballerup

17-09-2016 21:44, af Kasper Larsson
Godt vejr, højt humør og smukke hunde har indtaget Ballerup idrætsby, og første dag på DKK’s store internationale udstilling er veloverstået

Ballerup er igen vært ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling – og sikken første dag det har været. Dagen har budt på et festfyrværkeri af oplevelser og gode minder for både tilskuere og deltagere i dagens indledende runder. Ræs i ringene Skønt Ballerupudstillingen blot er en enkelt udstilling, har det bestemt ikke skortet med deltagere i de mange raceringe. I alt er over 3.300 hunde tilmeldt til denne weekends udstilling, og godt halvdelen har i dag været i vælten. Grupperne 2-3-5-7-10 er blevet bedømt, fem hunde er blevet gruppevindere, og går dermed videre til morgendagens Best in Show konkurrence, hvor vinderen af årets Ballerupudstilling kåres i Store Ring. Et glædeligt gensyn Dagens udstilling bød også på et glædeligt gensyn med hundeverdenens grand old man Ole Staunskjær. Grundet sygdom har han været fraværende fra udstillingsræset siden den store internationale udstilling i Roskilde i år, men i dag var han igen at finde på pladsen – ikke som dommer, men som tilskuer og moralsk støtte. – Det er dejligt at være tilbage og se alle vennerne igen. Det er jo en livsstil og det er svært at undvære, siger en glad Ole Staunskjær til HUNDEN. Dagens resultater Dagens gruppevindere der er gået videre til søndagens BIS-finaler, repræsenterer det meste af det europæiske kontinent; Fra Italien og Frankrig i syd, til Sverige og Finland i nord. Det bevidner om en enorm interesse og diversitet på de danske internationale udstillinger. Desværre klarede ingen danske hunde sig igennem det trange nåleøje. Dagens gruppevindere og BIS finalister: Gruppe 2 vinder: Blackgalaxy Veni Vidi Vici-N, dværgschnauzer, sort, ejet af Oleksanda Chekanova, Italien Gruppe 3 vinder: Joker Des Astucieux De Kerlabour, fox terrier, ruhåret, ejet af Anne-Christine Christ, Frankrig Gruppe 5 vinder: Vaskurs Jack Sparrow Qonjacson, pharaoh hound ejet af Jenny Hall, Sverige Gruppe 7 vinder: Magnum Hunter Jack, korthåret hønsehund, ejet af David Maté, Sverige Gruppe 10 vinder: Karkati Constantinos, greyhound ejet af Kari Lindqvist og Viveca Lindqvist, Finland Følg med online Husk at du også kan følge med i konkurrencerne online. Dansk Kennel Klub har arrangeret live streaming af de spændende finaler fra Store Ring, og der er derfor ingen undskyldning for ikke at tune ind se de flotte hunde og dygtige handlere indtage ringen. Du kan følge live transmitteringen her under: Du kan finde alle dagens resultater på hundeweb.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Fra skoleelev til international dommer – 55 år med DKK

14-09-2025 08:00, af Redaktionen

Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Høj sværhedsgrad ved DKK’s DM i schweissspor 2025

09-09-2025 08:50, af Verner Lauritsen – dommer ved DM i Schweisspor
Jagt|

DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.

Den oversete træning

13-09-2025 08:00, af Redaktionen

Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.

Forskning: Minimerer stress og smerter hos hunde og ejere

15-09-2025 07:00, af Lotte Evers, Agria Forsikring

Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer. 

Hundematch blev en kæmpe succes på Boeslunde Camping

12-09-2025 07:09, af Redaktionen

SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.