Sara vandt ren raceparade i Juniorhandling

24-09-2022 16:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdagens Juniorhandling i Ballerup blev et bevis på, at de danske juniorhandlere kan håndtere mange forskellige racer

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen


Petit basset griffon vendeen, labrador, saluki, dalmatiner, storpudel, clumber spaniel, skotsk terrier, flatcoated retriever, griffon korthals, west highland white terrier, bichon frise, welsh springer spaniel, engelsk cocker spaniel, korthåret hønsehund, whippet, pointer, podenco ibicenco, weimaraner, gammel dansk hønsehund, islandsk fårehund, samojedhund og grand danois. 

Det er navnene på de 22 racer, man kunne opleve i lørdagens juniorhandling. Og når man tænker på, at der i alt var 26 juniorhandlere, så vidner det om en fantastisk spredning i racer i konkurrencen. Det er i den grad imponerende, at juniorhandlerne kaster sig ud i så mange forskellige racer, og det giver hele konkurrencen et løft, at man også kan se de forskellige måder, racerne skal håndteres på. 

Finalen bød da også på otte forskellige racer til de otte finalister. I finalen kunne man opleve weimaraner, whippet, samojedhund, welsh springer spaniel, saluki, dalmatiner, clumber spaniel og flatcoated retriever. 

Vinderen af denne racerige juniorhandlerkonkurrence blev Sara DeAngelis, der i dag ikke havde sin normale basenji med, men stillede op med en welsh springer spaniel

Læs også

Se billederne: Kæmpe galleri fra udstillingen i Fredericia

Foto|

Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.

Galleri fra Fredericia: Gruppevinderne

Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.

Galleri: Se de placerede juniorhandlere fra Fredericia

De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.

Hvordan skal DKK forholde sig til megatrends

23-10-2021 19:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Som lørdagens sidste oplæg på DKK’s inspirationsdage fortalte Jens Glavind og DKK’s dyrlæge Helle Friis Proschowsky om megatrends

Billeder fra Hund i Fokus er online

08-09-2022 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Nu kan du finde vores billeder fra Hund i Fokus

Petland - nu med gazelle

13-11-2022 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Hal C kan man møde Petland, der sælger foder med høj ernæringsmæssig værdi til rimelig penge. Netop den cocktail har netop skaffet virksomheden en gazellepris

Junibladet er ude i denne uge

22-06-2021 08:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det tid til årets juniudgave af HUNDEN. Her kan du læse, hvad du kan glæde dig til

Billederne fra Herning er online

08-11-2017 20:04, af Kristine Ulsø Olsen
Foto|

Hundens fotografer havde en travl weekend under DKK’s internationale udstilling i Herning, hvor der blev taget et hav af billeder, som nu kan ses i vores database

En hund i skyggen - Det er lykken

25-06-2023 13:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vinden er svagere, solen er stærkere. Det er varmere i dag end i går. Helidgivis er udstillerne i Dansk Kennel Klub gode til at finde skygge til deres hunde

1. juni er hundens dag

14-03-2019 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Traditionen tro er første lørdag i juni udnævnt til Hundens Dag i Danmark. Du kan nu lægge dit eget arrangement op, så det bliver vist i oversigten over de ting, der sker på Hundens Dag

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

Oplev Show of Winners den 21. februar

Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse