Som vi skrev lørdag, havde Camille Marie Saugmann Ørbæk ikke held til at komme i finalen i juniorhandling den dag.
Efterfølgende sagde hun, at hun ikke var skuffet, da det var hendes første konkurrence uden for Danmark, og at hun ville komme igen søndag.
Og det må man så sandelig sige, hun gjorde.
Ikke nok med, at hun vandt gruppen for handlere mellem 14 og 17 år. Hun endte også med at vinde over den bedste fra den yngre gruppe i Store Ring og endte altså på førstepladsen ved søndagens juniorhandling.
En præstation, som betyder meget for Camille.
– Jeg føler selv, at de ting, som jeg fik at vide, jeg kunne gøre bedre, tog jeg til mig. Jeg var meget opmærksom på disse ting, hvilket gjorde at det så meget bedre ud, f.eks. det med at have kontakt med dommeren, fortæller hun.
Efter lørdagens debut på udenlandsk grund fik Camille at vide af dommeren, at hun var rigtig dygtig og meget tæt på at gå videre, men hun manglede ganske enkelt at kigge på dommeren. Det tilskrev Camille, at hun havde mange nerver på. Disse nerver havde hun styr på søndag.
– Jeg var ikke nær så nervøs, som jeg var lørdag. Nu havde jeg jo prøvet det og vidste hvordan det foregik. Men igen var det stadig meget anderledes end i Danmark, især i store ring, da vi jo kun var 2 inde, men det var meget sjovt at prøve, lyder det fra den glade vinder, som ikke er i tvivl om, hvad sejren betyder for hende.
– Jeg er meget stolt over resultatet, og det giver mig helt sikkert mere blod på tanden, siger hun.
Du kan læse mere om Camilles oplevelser på fredag, hvor det er hendes tur til at blogge, og mon ikke emnet bliver MyDOG2019.
Vi siger stort tillykke til Camille.
Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.
I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
I sin første udenlandske konkurrence lykkedes det ikke årets juniorhandler 2018 at gå videre til finalen
Det var ikke kun Camille Marie Saugmann Ørbæk, der gjorde sig positivt bemærket i Gøteborg. Andre danskere gjorde det også godt
Det er igen blevet Camille Marie Saugmann Ørbæks tur til at blogge, og hvad mon vinderen af juniorhandling i MyDOG sidste weekend blogger om? ..... Godt gættet. Det er dejlig læsning. Nyd det
Søndag blev Årets Hund i Sverige hyldet på MyDog i Gøteborg. Det var en stor oplevelse, fortæller Michael Kristensen
Nu begynder aflysninger grundet corona også at melde sig for det kommende år
I morgen starter MyDOG i Gøteborg. En fantastisk udstilling med hunde i alle afskygninger
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.
Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.