Som vi skrev lørdag, havde Camille Marie Saugmann Ørbæk ikke held til at komme i finalen i juniorhandling den dag.
Efterfølgende sagde hun, at hun ikke var skuffet, da det var hendes første konkurrence uden for Danmark, og at hun ville komme igen søndag.
Og det må man så sandelig sige, hun gjorde.
Ikke nok med, at hun vandt gruppen for handlere mellem 14 og 17 år. Hun endte også med at vinde over den bedste fra den yngre gruppe i Store Ring og endte altså på førstepladsen ved søndagens juniorhandling.
En præstation, som betyder meget for Camille.
– Jeg føler selv, at de ting, som jeg fik at vide, jeg kunne gøre bedre, tog jeg til mig. Jeg var meget opmærksom på disse ting, hvilket gjorde at det så meget bedre ud, f.eks. det med at have kontakt med dommeren, fortæller hun.
Efter lørdagens debut på udenlandsk grund fik Camille at vide af dommeren, at hun var rigtig dygtig og meget tæt på at gå videre, men hun manglede ganske enkelt at kigge på dommeren. Det tilskrev Camille, at hun havde mange nerver på. Disse nerver havde hun styr på søndag.
– Jeg var ikke nær så nervøs, som jeg var lørdag. Nu havde jeg jo prøvet det og vidste hvordan det foregik. Men igen var det stadig meget anderledes end i Danmark, især i store ring, da vi jo kun var 2 inde, men det var meget sjovt at prøve, lyder det fra den glade vinder, som ikke er i tvivl om, hvad sejren betyder for hende.
– Jeg er meget stolt over resultatet, og det giver mig helt sikkert mere blod på tanden, siger hun.
Du kan læse mere om Camilles oplevelser på fredag, hvor det er hendes tur til at blogge, og mon ikke emnet bliver MyDOG2019.
Vi siger stort tillykke til Camille.
Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.
I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
På MyDOG i Gøteborg er der for alvor alt, hvad hundehjertet begærer. Her er noget for de garvede og de helt nye hundefolk
Torsdag åbner dørene til nordens største hundeudstilling, MyDOG. I år er hunden.dk på plads i Sverige, så du kan følge begivenhederne
Selvom du ikke har taget turen til Gøteborg, kan du stadig følge de afgørende finaler i MyDOG
I morgen starter MyDOG i Gøteborg. En fantastisk udstilling med hunde i alle afskygninger
Endnu en dag er slut i Gøteborg. Her får du lidt billeder fra dagen
Søndag blev Årets Hund i Sverige hyldet på MyDog i Gøteborg. Det var en stor oplevelse, fortæller Michael Kristensen
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.
Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.