Er du til brugshunde, politihunde, dansehunde, udstillingshunde eller skuespillerhunde, så er Gøteborg det rette sted at befinde sig.
Her åbner MyDOG nemlig i morgen, og som sædvanlig har de skruet godt op for oplevelserne i det svenske.
Den store finalering bugner af flotte opvisninger fra forskellige svenske hundeklubber, politi med flere inden de flotteste hunde skal kåres om eftermiddagen. Der er foredragsscene, hvor man kan blive klogere på mange emner, og så er der racetorvet, hvor imponerende mange racer plejer at være repræsenteret. Her kan man komme og få en snak med de forskellige raceklubber og få lov til at snakke med de dejlige hunde.
Så har du ikke noget at få starten af 2020 til at gå med, så anbefaler vi at tage turen til Gøteborg og MyDOG.
Vi er desværre ikke på MyDOG i år, men vi vil gerne fortælle om flotte danske resultater, så lad os endelig vide, hvis du eller en du kender, får et flot resultat i det svenske.
Nu begynder aflysninger grundet corona også at melde sig for det kommende år
Søndag blev Årets Hund i Sverige hyldet på MyDog i Gøteborg. Det var en stor oplevelse, fortæller Michael Kristensen
Det er igen blevet Camille Marie Saugmann Ørbæks tur til at blogge, og hvad mon vinderen af juniorhandling i MyDOG sidste weekend blogger om? ..... Godt gættet. Det er dejlig læsning. Nyd det
Stine Hjelme fra Herlufmagle kunne lørdag aften fejre, at hun for andet år vandt Best In Show i Vejen
I dag står der for alvor jubilæum på udstillingen i Rønne
Lørdag formiddag kunne man opleve lidt af en sjældenhed i Roskilde, da grand danois gul/tigret skulle finde den bedste veterantæve. Hele fire hunde var tilmeldt, men kun tre mødte op
Snart går det løs med endnu en udstillingssæson, og vi stiller med både fotostudie, fotograf og journalist
De første tre timer på udstillingen i Vejen er gået stille og roligt, men blæsten driller en smule
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.