Blandede oplevelser ved World Dog Show 2018

13-08-2018 14:55, af Marianne Haagen

Vi har modtaget en lille reportage fra Marianne Haagen, der var i Amsterdam med andre ejere af gammel dansk hønsehund. Reportagen fortæller både om flotte resultater og et noget forvirrende arrangement

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Velforberedte hjemmefra med alle tilmeldingerne og P-billetter klar, kørte vi onsdag mod Holland. En lang og varm tur, men med aircon i bilen og god tid, så gik turen godt.

Vel fremme ved et lækkert hotel, god hollandsk mad og efter en god nats søvn, var vi klar torsdag til Benelux udstillingen. Udstillingen gik rigtig godt, Charletan´s Mikkel blev BOB og Charletan´s Ninni blev BOS samt Junior winner.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Derefter ventede vi så på store ring, der desværre var flere timer forsinket. Det blev en meget lang dag. Vi var først hjemme på hotellet igen kl. 22.

Jeg er sikker på, at alle omkring udstillingen gjorde deres bedste, men vi frygtede jo, at det også ville være sådan de næste dage. Men i hyggeligt selskab, så vi trods alt tilbage på det som en god dag og gode resultater.

Hvor er Store Ring
Fredag var vi klar igen til Specialties show. Vi skulle heldigvis først i ringen kl. 14, så vi fik en rigtig god morgenmad på hotellet og en god gå tur med vores hunde i det lækre område, der var omkring hotellet.

Da vi havde frygtet, at tidsplanen ikke holdt for WDS, blev vi glædelig overrasket da vi ankom til RAI, hvor showet blev holdt. Alle WDS udstillingerne var færdige til tiden, og vi gik i ringen som planlagt.

Her blev Charletan´s Joker bedst i racen. BOB, og dobbelt CAC, nu var der 3 point ud af 4 til at blive Hollandsk Champion.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Men så stod vi der, og vidste ikke hvor vi skulle i store ring, for det var ikke den store ring, som WDS brugte den dag. Den info vi kunne få var, at de lavede en stor ring ud af de almindelige ringe, når alle i gruppen var færdig, men hvilken ring det blev, vidste de ikke.

Jeg har kun været i denne verden i ca. 3 år, så har stadig nerverne ude på tøjet og vil gerne vide, hvor jeg skal være og hvornår, så vi er klar. Til sidst fandt jeg en meget venlig dame, der kunne fortælle mig, hvor jeg skulle være. Så der kom lidt ro på os. Vi fik desværre kun en tur rundt i ringen, men vi var med og vi viste vores dejlige race frem.

Vi selv fik aftensmad fra en tankstation på vej hjem til hotellet, da vi først var der efter kl 21. Men vores hunde manglede ikke mad.

En god lørdag
Lørdag WDS, meget tidligt op og afsted. Morgenmaden blev til meget dyre pandekager i RAI, for det var det eller pizza, og det havde vi spist to dage nu.

WDS gik i gang, og det forløb rigtig godt, Charletan´s Mikkel blev bedst i racen BOB og Verdens Winner 2018. Charletan´s Ninni bedste junior i racen og junior Verdens Winner. Charletan´s Joker fik sit fjerde CAC, og blev Hollandsk Champion.

Nu ventede store ring, med to hunde, der skulle ind. Men denne gang med faste tidspunkter, der blev overholdt og et sted vi vidste vi skulle være, så gik det rigtig godt. Det blev desværre kun til to løbeture i store ring, men vi var der, og vi viste det danske flag og vores danske race frem.

Det har været en kæmpe oplevelse, vi er glade for vores resultater. At være sådan et sted er overvældende, så mange hunde og mennesker på et sted kræver meget.

Pas på hundene
I den største del af tiden gik alt rigtig godt, men der var desværre mange ting der kunne være bedre.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 Vi er meget opmærksomme på, at vores hunde aldrig er alene, og når vi går igennem det mylder af hunde og mennesker prøver vi at passe godt på dem, men sådan er desværre ikke alle mennesker der gør sådan et sted. Vores ene hund blev virkelig skræmt af en aggressiv hund i bur. Hunden i buret var meget alene hele dagen, så det er måske en naturlig reaktion for hunden, men det er ikke ok overfor de andre hunde på dagen. Bagefter har vi snakket om, at vi nok burde have gjort noget ved det, men i sådan et kaos det kan være, tænker vi bare på at passe på vores egne hunde. Der var flere hunde der bare fik lov til at stå og gø ad alle, der gik forbi. Jeg tænker, der er meget stressende for hundene.

Vel tilbage på hotellet, i god tid til en god tur med hundene og noget boblevand så vi kunne fejre alle vores sejre, og vores super gode rejseselskab. Vi har hygget med nogle super dejlige mennesker og blevet en masse erfaringer rigere. Lige hvad planen er næste gang ved vi ikke. Der er meget langt til Kina i 2019, så det bliver nok ikke den rejse, vi skal på, selv om det kunne være vildt.

Fra de Gamle danske hønsehunde.

Pva Jenny, René og Marianne

Læs også

Dansk akita-succes til World Dog Show i Helsinki

07-09-2025 09:00, af Karina Green Damsgaard

En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025

Verdens smukkeste hunde samles i Helsinki

04-08-2025 11:42, af Cecilie Friis Amstrup

World Dog Show 2025 bliver i denne weekend skudt i gang i Finland, og danske udstillere er selvfølgelig med blandt de mange tusind deltagere. Hos hunden.dk vil vi meget gerne høre jeres historier – måske kommer din oplevelse med i magasinet HUNDEN.

World Dog Show: WDS afslutning

04-10-2021 09:12, af Cynthia Esperanza Jensen

Så kom sidstedagen på WDS for vores kære hundetosser, som de kalder sig selv, og sikke en afslutning, de fik

Fra HUNDEN: Begrænsningens kunst

11-04-2019 15:00, af Andrew H. Brace, UK. Oversat af: Hanne Mathiasen

Det sker, at anatomiske overdrivelser vinder over den korrekte anatomi, når hunde bedømmes i ringene. I nyere tid er det blandt andet de meget overvinklede bagpartier, der tager stikket hjem, selvom de strider mod hundens oprindelige anatomi

Der er intet i verden som en vuffelivov

17-09-2014 09:16, af Tine Luther
Et rekordstort antal forskellige racer – nemlig hele 265 – kan man få at se i den kommende weekend, hvor over 3.300 hunde fra ind- og udland kæmper om at blive Best in Show ved Dansk Kennel Klubs udstilling i Hillerød. Og hundene kan andet end at se godt ud. Der er officielle konkurrencer i diverse hundesportsgrene, som nok kan få almindelige hundeejere til at glippe med øjnene, når man måske selv har svært ved bare at få hunden til at gå pænt i snor.

Showhunden Sainz stråler i spotlyset

07-05-2025 07:14, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.

DKK’s brev til FCI

10-07-2017 13:35, af Anne Ekenberg

DKK har her til aften gengivet indholdet af det brev, DKK har sendt til FCI som reaktion på den frygtelige sag fra forrige uge med den radmagre sloughi på en udstilling i Rusland.

Billeder fra Show of Winners er nu klar

01-03-2018 08:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden var der hundegalla i Hillerød. Vi var selvfølgelig repræsenteret med en fotograf. Billederne er online nu

BLOG: Udstilling i Aars

18-10-2019 12:37, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

For Camille er det ikke kun juniorhandling, der trækker. Hun er også glad for at udstille hunde

Polarudstilling for mynder

19-10-2020 15:32, af Marianne Nielsen

At kalde 12 graders varme for arktisk klima er måske lige at stramme den. Men forestil dig du er en mynde og stammer fra varmere himmelstrøg, så var det nok en passende metafor for vejret, da Myndeklubben afholdt deres oktober udstilling på et stadion i Århus - udendørs

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

De danske racer fejret ved fællesudstilling i Strøby

28-10-2025 14:00, af Tina Nielsen

Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Canicross for alle hundeglade løbere

01-11-2025 09:00, af Julie Valentin

Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november 

Et liv med hunde i mere end et halvt århundrede

25-09-2025 07:00, af Redaktionen

Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

DING, DONG - Welcome to Winter Wonder Show i Herning

31-10-2025 08:15, af Line Pedersen

For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Ding Dong – Herning kalder! Oplev årets største hundefest til Winter Wonder Show

03-11-2025 11:40, af Karina Green Damsgaard

Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde