En glitrende start på hundeåret i Brørup

06-01-2025 14:48, af Cecilie Friis Amstrup

Næsten 300 hunde og hundeentusiaster fyldte Brøruphallerne, da DKK Kreds 4 sparkede det nye år i gang med glimmer, god stemning og tætte bånd mellem hunde og mennesker.

Copyright Ridehesten.com
Både hunde og mennesker var klædt fint på til det store nytårsskue i DKK kreds 4 i Brørup, hvor næsten 300 hunde var tilmeldte. Foto: Wiegaarden

Søndag den 5. januar var en dag, der vil blive husket med stor succes hos DKK Kreds 4. Med hele 297 tilmeldte hunde til nytårsskuet i Brørup blev forventningerne sprængt, og formanden for kredsen, Pia Rødvig, kunne ikke skjule sin begejstring.

– Det er simpelthen fantastisk at opleve så stor opbakning. Vi var nødt til at udvide med flere ringe og dommere for at imødekomme de mange hunde, fortalte hun. – Det kræver en enorm indsats at planlægge sådan et arrangement. Fra at skaffe flotte præmier til at sikre, at alt spillede på dagen - det er virkelig en holdindsats fra hele kredsen.

Arrangementet blev afholdt i Brøruphallerne, hvor fire ringe fordelte sig på to haller. Her var der liv og glæde hele dagen, og selv cafeteriet måtte kæmpe for at følge med den store efterspørgsel på varme retter, hvor især pomfritter og hotdogs blev solgt i et rasende tempo.

Nytårsglimmer og kreativitet i Årets Nytårsskrud
Et af dagens højdepunkter var den særlige kategori i Store ring: Årets Nytårsskrud, som tiltrak stor opmærksomhed. Kategorien kunne tilmeldes på dagen, og mange greb muligheden for at deltage i festlighederne med kreativitet og humor.

På tværs af ringene glimtede det i pailletter og skinnende tøj. – Det har været fantastisk at se, hvordan folk har gået all-in med nytårstemaet. Det giver en ekstra dimension til skuet og skaber en helt unik stemning, sagde Pia Rødvig.

Hyggen i højsædet med hundevenner og familie
Dagen var ikke kun en konkurrence, men også en mulighed for socialt samvær. Mange deltagere benyttede lejligheden til at mødes med gamle venner, skabe nye bekendtskaber og nyde dagen sammen med deres firbenede venner. Rundt om i hallen kunne man se grupper af hundeejere, der udvekslede erfaringer, komplimenterede hinandens hunde og delte gode råd. For mange var det ikke bare en dag med fokus på hundene, men også en chance for at dyrke de sociale bånd, der binder hundeentusiasterne sammen.

Det var tydeligt, at både store og små satte pris på den hyggelige stemning. Småbørn løb rundt og legede, mens deres forældre beundrede de forskellige racer, og venner genforenedes med varme kram og latter.

En ny generation tager over
For Pirjo Elisabeth Brændeholm fra Esbjerg var nytårsskuet en særlig begivenhed. Efter en pause fra udstillingsringen blev hun overtalt af sin otteårige datter, Fie, til at deltage. Fie havde set frem til dagen med spænding og stod klar til at vise familiens sorte dværgpudel Kazura Fergie, bedre kendt som Fergie, frem i ringen.

Trods det, at det var Fies allerførste udstilling, klarede hun det forrygende. Hun og Fergie blev bedste tæve i championklassen og sluttede som 2. bedste tæve i racen.
– Fergie er min yndlingshund derhjemme, så det var sjovt at være med, fortalte Fie med et stort smil.

Pirjo var lige så begejstret over dagen. – Det har været en helt fantastisk oplevelse, ikke bare at se Fie i ringen, men også at være sammen med min gode veninde og hendes datter. Det blev en rigtig hyggelig tøsedag.

Fremtidens hundeentusiaster
Arrangementet i Brørup var en påmindelse om, at hundesporten fortsætter med at samle og begejstre mennesker på tværs af generationer. Med deltagere som Fie og Fergie er det tydeligt, at en ny generation er klar til at tage over og føre sporten videre.

Med så stor succes er der allerede nu store forventninger til kommende arrangementer i kredsen. For Pia Rødvig og resten af holdet er nytårsskuet en klar indikator på, at entusiasmen for hundesporten lever i bedste velgående.

– Vi glæder os til at byde velkommen til endnu flere arrangementer i året, og vi håber, at vi kan bygge videre på den fantastiske energi, vi har oplevet i dag, sagde Pia Rødvig.

Nytårsskuet i Brørup var mere end blot en konkurrence. Det var en dag fyldt med glæde, sammenhold og fejring af det særlige bånd mellem mennesker og deres hunde. Med glitter, glimmer og smil fra start til slut blev det en mindeværdig start på hundeåret 2025.

Se flere billeder her: 

Læs også

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Vitus og Hundestjernen – 8. december

08-12-2025 09:00, af Anne Egede

Modet vender tilbage til Vitus, da hundenes hyl fylder natten – men sandheden om Hundestjernen, Azazel og den kommende kamp mørkner hurtigt udsigten. Og mens sulten driver Vitus og hans nye venner ned fra tårnet, venter faren lige uden for kirkens trygge mure

Vitus og Hundestjernen – 7. december

07-12-2025 09:00, af Anne Egede

På vej op gennem det mørke klokketårn møder Vitus både flagermus, en sulten slørugle og nye sandheder om den onde Azazel. Men da Tyto afslører, at ingen kan forlade kirkens område i live, står Vitus pludselig fanget i et mareridt uden udgang

Hunde som bloddonorer

11-08-2012 17:18, af Tine Luther
På Svendborg Dyrehospital kan hunde og katte optages i bloddonerkorps.

Hvordan skærmer du din hund mod kulden

27-02-2018 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er koldt derude. Hunde fryser også. Her er lidt inspirationsbilleder til, hvordan du kan beskytte hunden mod kulden

Hunde med flade næser får flyverforbud

21-07-2011 14:41, af Signe Wiese
Flere flyselskaber har udstedt forbud mod at hundracer med flade næser som fx. bulldogs og boxere flyver med selskaberne

5-årig ønskede at hjælpe dyrene

05-02-2016 13:20, af Tine Luther
En lille dreng havde en temmelig usædvanlig ønskeseddel til sin 5-års fødselsdag. Han ønskede sig foder og legetøj til hunde og katte.

Hunde på Dyrehavsbakken

12-04-2024 08:23, af Anne Cecilie Sohl

Har du fået en ny hvalp, der skal prøve at udstille? Har du en hund, der senere skal på udstilling og lige skal prøve det først? Eller har du et barn, der kunne tænke sig at blive juniorhandler på DKK-udstillingerne? Så er der mulighed for at prøve det hele af under hyggelige og afslappede forhold på Bakkeskuet den 9. maj.

Sådan hjælper du hunden i tordenvejr

08-06-2022 08:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mange hunde er bange for tordenvejr. Heldigvis kan man som ejer hjælpe sin hund med at blive fri for angsten. Nemmest er det dog, hvis man starter med at træne hunden allerede fra hvalpestadiet

Hvem passer hunden, når vi rejser på ferie

04-08-2022 08:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er i dén grad gang i rejselysten igen. Samtidig har rigtigt mange danskere fået et kæledyr i løbet af de sidste par år. Kæledyr som nu er del af familien hos mere end halvdelen af alle danskere, viser en ny undersøgelse fra Spies. Og det stiller krav til at sikre sig gode hunde- og kattesittere, hvis man vil rejse på ferie

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Del dine historier og nyheder med hunden.dk

Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Weekendens hundeaktiviteter

04-12-2025 19:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Uanset om du vil snuse til en ny hundesport, besøge en specialklubudstilling eller følge spændende prøver rundt om i landet, byder den kommende weekend på et væld af aktiviteter for både hund og menneske. Her får du et overblik over, hvor du kan opleve alt fra lydighed og rally til markprøver og juleskuer

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet