Hos K9 Biathlon for alle handler det ikke kun om at komme først. Det handler om at være sammen. Om grinene, om hep fra fremmede, der pludselig føles som venner, og om den der følelse af at have gjort noget stort sammen med sin hund.
I 2026 vender K9 Biathlon for alle tilbage med to store events, hvor mennesker og hunde mødes på tværs af alder, baggrund, race og erfaring. I pinsen den 22. til 25. maj indtager deltagerne de historiske omgivelser omkring Ledreborg Slot som en del af Livsstilsdagene, og i sensommeren den 11. til 13. september går turen til Svendborg og Christiansminde Strand, hvor årets Duel Serie-vindere kåres.
Uanset om man er erfaren løber, nysgerrig nybegynder eller bare vil nyde naturen i selskab med sin bedste ven, er der en plads på banen. K9 Biathlon for alle rummer både fart og fordybelse, konkurrence og nærvær. Det er netop det, der gør løbet unikt. Her er plads til alle.
I 2026 introduceres to nye tiltag, der udvider oplevelsen endnu mere. Den første er miljødistance, som er skabt til dig, der gerne vil mærke stemningen på banen uden at tænke på tid eller placering. Det er for dig med en ung eller uerfaren hund, for dig der sætter pris på ro, eller for dig der bare vil dele en tryg oplevelse med din firbenede makker. Du bestemmer selv, om du vil gå, lunte eller løbe. Det vigtigste er, at du og din hund får en god tur sammen. Miljødistancen afholdes i forbindelse med begge løb.
Den anden nyhed er K9 Warm Up Trail, som finder sted på Ledreborg fredag den 22. maj. En rute på omkring 2,5 til 3 kilometer i det smukke, kuperede terræn omkring slottet giver en hyggelig start på weekenden. Her er der ingen forhindringer og ingen tidtagning. Kun medalje, goodiebag, grin og mulighed for at opleve livsstilsdagene før eller efter løbet. Det er et arrangement for alle, både med og uden hund, og en perfekt måde at varme op til weekenden på.
K9 Biathlon for alle har de seneste år samlet deltagere fra Danmark, Norge, Sverige, Tyskland og mange andre lande. Fælles for dem alle er kærligheden til hunden og lysten til at være en del af et fællesskab, hvor forskelligheder er en styrke. Her er der plads til eliteudøveren, familieløberen, senioren og barnet. De mødes alle på lige fod i mudderet.
Ledreborg Slot danner den perfekte ramme om årets første event, hvor K9 Biathlon for alle er en del af Livsstilsdagene. Det betyder adgang til et hav af oplevelser, boder og aktiviteter ud over løbet, og mulighed for en hel weekend fyldt med både natur, motion og livsstil. I september afsluttes sæsonen i Svendborg, hvor duften af hav og lyden af hep fra strandkanten sætter scenen for årets sidste målstreg.
Tilmeldingen til begge events er åben på sportstiming.dk. Frem til den 31. december 2025 kan man sikre sig billet til Early Bird-priser.
Læs mere på www.k9b.dk og følg med på Facebook og Instagram @k9biathlonforalle for nyheder, billeder og fællesskab året rundt.
Kontakt:
Lotte, Team K9 Biathlon for alle
info@k9b.dk
22 77 07 06
K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.
Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.
Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Søndag den 7. april blev det første Danske Mesterskab i Canicross afholdt under Dansk Canicross Forbund (DCF), arrangeret af K9Runners Mariager der stod for afholdelsen.
Kan du forestille dig at løbe med din hund som makker og samtidig få både motion, sjov og et stærkere bånd? Det er netop, hvad Canicross handler om! Denne hurtigt voksende sport kombinerer løb og hundetræk i smukke omgivelser, og alle hunderacer kan være med.
Små to måneder før Lilleskov Slot ved Thyregod ved Give igen lægger have til K9 Biathlon for alle DM og Dacia Cup er der slået deltagerrekord.
Har du svært ved at finde motivation til at motionere? Så kan din hund måske være løsningen....
Mange hunde bliver brugt til forskellige typer sport: Agility, lydighed, jagt, cykling, canicross og meget andet. Det stiller krav til hundens fysik – og til tider glemmer vi tobenede vist, at vores hunde faktisk er topatleter, som præsterer på højt niveau. Af og til i mange timer af gangen
Kom med til en sjov og anderledes oplevelse med din hund, når der afholdes HPM Dirty Paws løb på Kolding motocrossbane den 14. april.
Hundefitness og Canicross: Hold din hund I form. Sådan præsenterede DogzDK deres opvisning på Store Hestedag, og det skulle vise sig, at hunden kan træne på måder, man ikke lige havde forventet
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde
I en travl hverdag fungerer gåturen med hunden som et nødvendigt pusterum for det moderne menneske. Når vi følger hundens tempo og sanser, lærer vi at give slip på bekymringerne og finde ind til en indre ro.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.