Kom og få en hyggelig og aktiv formiddag sammen med din hund og en masse andre hundeglade løbere. Der er ruter på 5,5 km (løb) og 3,5 km (løb eller gang). Løbet byder på smukke, opmålte ruter i skoven og bagefter inviterer klubben på julehygge med kaffe, kage og en masse lækre præmier. Der er både præmier til de hurtigste, til flotteste udklædning og lodtrækningspræmier.
Undervejs og efter løbet kan du og din hund blive "fanget" af løbsfotografen, Tails by Ragno, som et dejligt minde om dagen.
Program:
Kl. 9: Velkommen i skoven. Mødested er ved Schouby Sø ("Den kunstige sø") ved Silkeborg
Kl. 9.30: Gåhold sendes afsted på 3,5 km (+ de løbere som vil løbe to runder)
Kl. 10: Lang rute (5,5 km) sendes afsted
Kl. 10.30: Kort rute (3,5 km løb) sendes afsted
Kl. 11-12 (ca): Julehygge, præmier og lodtrækning
Mere info finder du her.
Tilmelding her.
DIRTY PAWS glæder sig til at se en masse glade hunde og løbere.
DIRTY PAWS er Danmarks største løbeklub for hund og ejer. Klubben har 20 lokalklubber over hele Danmark, hvor medlemmerne kan komme ud og træne hver uge. Og i klubbens virtuelle klubhus kan du læse gode råd om træning, aktiviteter, udstyr mv.
Læs mere om klubben på deres Facebookside.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.