Kender du følelsen?
Du har måske hørt lidt om "canicross" / løb med hund - og gad egentlig godt komme ud og løbe sammen... men altså hvordan kommer man overhovedet i gang, og så kommer alle "showstopperne" også: "Nej, jeg tror altså ikke jeg kan løbe med min hund.... fordi:
Alle disse spørgsmål havde jeg fornøjelsen af at svare på til webinar sammen med Tails by Ragno og DKK i går aftes. Det var en stor fornøjelse at dele vores viden og passion for hundeløb med andre. Vi har i snart tre år været med til at arrangere motionsløbene HPM DIRTY PAWS og stifte vores landsdækkende løbeklub for hund og ejer, hvor alle er velkomne forbi og løbe med.
Og jeg elsker, at flere og flere gerne vil i gang og også lære mere. Jo mere man dyrker denne sport, jo flere nuancer opdager man: Canicross er så meget mere end "bare" en løbetur med ens hund. Det handler om kommunikation, samarbejde, forståelse for hunden - at lære at "læse" sin hund og fornemme hvordan den reagerer i forskellige situationer, sammen med andre hunde og i forskellige miljøer. Så man bliver aldrig færdig med at lære.
Men første skridt er at komme med ud og i gang! - og her vil jeg selvfølgelig anbefale, at man kommer forbi sin nærmeste lokalklub eller til et af vores løb (det næste er 19. marts i Kolding) og får en snak om, hvordan man får en god start og om hvilket udstyr, man skal bruge. Og gerne tilmelder sig et webinar eller en workshop hvor man kan lære mere. Ligesom al anden hundetræning er løb og træk og samarbejde under løb, noget hunden skal lære at forstå. Du finder klubben herinde: https://www.facebook.com/groups/HPMDirtyPawsklubhus/
Jeg håber, at se mange flere hundeløbere herude på stierne til foråret. Alle er i hvert fald velkomne i klubben.
Og her får du så et par korte svar på "showstopperne" ovenfor. Et af de mange emner, vi kom igennem på DKK webinaret i går:
Mange hunde har naturlig lyst/behov for at trække. At give hunden mulighed for at udleve dette vil ikke få den til at trække mere i andre sammenhænge. Som regel tværtimod. Brug desuden forskelligt udstyr, så hunden lærer at kende forskel
En meget stor og stærk hund har mange kræfter, men bruges det rigtige udstyr, så vil du føle en helt anden kontrol end når du fx har linen i hånden. Gennem træning lærer hunden også at tilpasse sit tempo til dig og lytte til dine signaler.
Træning, træning og træning. Luft altid hunden inden træning. Giv din hund “fri” med jævne mellemrum i starten, så den ikke skal koncentrere sig for længe af gangen. Men når du så beder den løbe, så lær den at holde fokus. Lad ikke hunden stoppe men indlær “videre”, og giv masser af ros, når hunden gør det rigtige. Evt. et kort "nej" - og så igen "videre" og ros. Opmuntring med lys stemme til at løbe.
Kan vi løbe med? Reaktive hunde vil som regel reagere positivt på canicross. Der løbes med afstand så hunden har sit “personlige rum” og alle løber i samme retning. Der sker typisk noget mentalt med hundene, når de har løbet med andre hunde et par gange: Der opstår en flokfølelse og accept af de andre hunde. Vi har flere reaktive hunde, som fungerer virkelig godt med canicross, og som også i andre sammenhænge har fået en bedre accept af andre hunde.
Ensidig løbe/konditionstræning er ikke ønskeligt for hunden, da den har brug for både mental og fysisk træning. Så jeg anbefaler altid at kombinere forskellige typer træning. I modsætning til fx ren løb (fx ved siden af cykel på vej) så giver canicross dog både konditions- og styrketræning samt en del mental træning også, da hunden fx også skal være opmærksom på løberens signaler, forholde sig til omgivelser, forskelligt terræn, andre hunde osv.
Håber vi ses i løbeskoene.
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
Kan man virkelig gå til skiskydning med sin hund?... ja, det er et af de spørgsmål, jeg får af og til, når jeg fortæller, at Frida og jeg elsker at dyrke "K9 biathlon". Men bag det ikke så mundrette navn gemmer sig en fantastisk sport, som hverken handler om ski eller skydning (beklager hvis nogen blev skuffede). En sport hvor alle kan være med, og hvor du kan få nogle sjove og anderledes oplevelser med motion, frisk luft og en masse samarbejde med din hund. Så jeg vil gerne fortælle jer lidt mere om denne skønne sport
Vi elsker at holde ferie med Frida. Og mange ferierejser kan heldigvis sagtens være hundevenlige, hvis man planlægger lidt og træner med sin hund inden
Som dyrlæge, hundetræner og løber får jeg mange spørgsmål til, om det er sundt at løbe med sin hund. Her får du svaret
I dag er ”World obesity day” altså dagen med fokus på overvægt, som er et stigende problem hos mennesker - og også hos vores hunde
Mange af os hundeejere vil gøre næsten alt for, at vores hunde får lange og lykkelige liv. Så hvorfor er det stadig så svært at huske tandbørstningen, selvom manglende tandhygiejne har stor indflydelse på vores hundes livskvalitet
Et år med HPM Dirty Paws - løbeklub for hund og ejer
Et perfekt indkald kræver masser af træning. Og det er ikke ualmindeligt, at der sniger sig dårlige vaner ind undervejs.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.