BLOG: Husk lige tandbørsten!

18-01-2022 08:26, af Karoline Sidelmann Brinch

Mange af os hundeejere vil gøre næsten alt for, at vores hunde får lange og lykkelige liv. Så hvorfor er det stadig så svært at huske tandbørstningen, selvom manglende tandhygiejne har stor indflydelse på vores hundes livskvalitet

Copyright Ridehesten.com
Check alle hundens tænder regelmæssigt. Også de allerbagerste. De skal være uden belægninger og tandkødet lyserødt og uden rødme/betændelse. Foto: Tails By Ragno

 

”Jamen ulve børster da ikke tænder? – hvorfor skulle jeg så gør det på min hund”? Dette er stadig et af de mest udbredte argumenter for ikke at børste tænder på sin hund! Undskyld mig, men hvordan kan det være, at vi på dette område af hundesundhed og hundevelfærd stadig lever for 100 år siden? Ulve spiser heller ikke specialfremstillet hundemad, de får ikke kosttilskud, går ikke til træning eller adfærdsbehandling, får ikke klippet kløer eller pels og går ej heller til fysioterapi eller dyrlæge – eller nogle af de mange, mange andre ting vi gør for at sikre, at vores hunde er sunde og glade. Så hvorfor kommer ulve-argumentet op lige når det handler om tandbørstning? Gerne sammen med et ”jamen min hund har aldrig fået børstet tænder – og den har SÅ fine tænder”!...

Og ja: selvfølgelig er der er nogle hunde derude, som er heldige at de via tygning og en god sammensætning af forholdene i mundhulen – og heldige gener – aldrig får tandproblemer til trods for, at de aldrig har fået børstet tænder. Måske lidt ligesom at min mormor blev 93 år selvom hun røg hver dag!... hun fik dog for øvrigt gebis i konfirmationsgave – for dengang hun var ung, gik man ikke så meget op i at børste sine egne tænder. Men i dag er vi klogere. I hvert fald når det gælder vores egne og vores børns tænder. Men hvad med vores hunde?

”Heldige” hunde der har flotte tænder hele livet ændrer nemlig ikke på det faktum, at hovedparten af vores hunde med alderen får problemer med tænderne. Ja, faktisk har undersøgelser vist, at mere end 2/3 af hunde har problemer med munden/tænderne allerede omkring 3 års alderen – og at det kun bliver værre med tiden. Og særligt hos de små hunde kan det starte allerede tidligere i livet. Vi ved, at hundene får tandsten og betændelse i tandkødet, og det fører senere til løse tænder efterhånden som infektionen i mundhulen breder sig. Hunden får ondt i munden, kan blive nedstemt, have manglende appetit og ligefrem blive aggressiv og udadreagerende. Ingen tvivl om at en hund med dårlige tænder har smerter og nedsat livskvalitet. Og ingen tvivl om at en simpel ting som regelmæssig tandbørstning kan afhjælpe mange af disse problemer. Vores kække bemærkninger om ulve dækker måske over dårlige samvittighed over, at vi ikke rigtig magter og har lyst til at bruge tid på tandbørstningen? Det er besværligt, og vi bryder os måske ikke om at skulle pille hunden i munden og gøre noget, som den synes er ubehageligt. For hvis hunden ikke fra hvalp har lært at få børstet tænder, ja så kan det være lidt mere vanskeligt – og tage tid – at lære dem det.

Og her kommer et andet problem ind i billedet: Langt de fleste hunde har faktisk rigtig pæne tænder som hvalpe og unghunde. De er så heldigt sammensat, at de dels meget sjældent får huller i tænderne og dels er deres spytsammensætning med til at hæmme væksten af bakterier. Samtidig med at de ofte er glade for at tygge på alting. Derfor vil unge hunde ofte have ganske pæne tænder, og vi luller derfor os selv hen i den tro, at det nok fortsætter med at være sådan. Og får derfor ikke trænet hunden til at få børstet tænder. Men med alderen ændrer tingene sig desværre ofte til det værre. Belægninger af bakterier begynder stille og roligt at bygge sig op på tænderne, og de medfører med tiden tandsten og betændelse i tandkødet. Og så accelerer problemerne herfra. Mange ejere opdager det først meget sent. Man kigger måske ikke så ofte ind i munden på sin hund; i hvert fald slet ikke helt inde bagerst. Og det er først når hunden har dårlig ånde eller måske endda ikke vil spise eller er blevet påvirket på humøret, at vi kommer afsted til dyrlægen. Tænk i øvrigt at dårlig ånde bliver kaldt ”hundeånde” – som om det er en helt normal ting! En hund med sunde tænder og sundt tandkød lugter ikke dårligt ud af munden. Det er derimod tegn på at noget er galt.

Copyright Ridehesten.com
Denne hund har noget tandsten og begyndende tandkødsbetændelse (rødme i kanten af tandkødet). Foto: Healthydogco.com

Vi køber os måske så fattige i diverse tyggelegetøj og tandrensende tyggestænger og meget andet. Markedet for ”tandrensende ting” er enormt. Desværre virker det meste ikke særlig godt. Og selvom det evt. kan tage noget af problemet, så vil der ofte være områder i munden, som ikke bliver renset. En hund der fx tygger meget får nok renset kindtænderne, men her vil man så ofte se, at området omkring den store rovdyrtand stadig kan være fyldt med tandsten og tandkødsbetændelse.

 

Så hvorfor er tandbørsten så god?...

Når hunden først har vænnet sig til at få børstet tænder, er den mekaniske påvirkning fra tandbørsten den bedste måde at få fjernet bakterier og den film, de danner på tændernes overflade. I kombination med hundetandpasta med enzymer forlænges effekten yderligere. Og med børsten kan vi sikre os, at vi kommer hele munden rundt. For man skal endelig huske at børste både fortil og de allerbagerste tænder. Når hunden er yngre, kan man evt. nøjes med at børste et par gange ugentligt, for at hunden bliver vant til rutinen. Og efterhånden som hunden bliver ældre, og man måske kan se, at der begynder at komme lidt misfarvninger på tænderne kan man gå over til daglig tandbørstning. Det er stadig fint at kombinere med tygning som også holder tænderne rene til en vis grad (samt giver hunden ”tyggetid”). Af de hundredvis af tyggestænger, man kan købe derude, så gå efter dem med ”VOHC mærket”, hvis man vil bruge disse til supplement til tandbørsten. Dette mærke er bevis på, at produktet er testet og har vist effekt på forebyggelse af tandproblemer. Selv børster jeg Fridas tænder 4-5 gange om ugen – og giver hende sådan en tyggestang 3-4 gange ugentligt.

Copyright Ridehesten.com
Start gerne tandbørstningen med at hunden får lov at smage på tandpastaen og bliver forberedt på, hvad der skal ske. Foto: Tails by Ragno

Hvis man synes, det er svært at få hunden til at acceptere tandbørsten, så findes der flere gode videoer om dette på nettet. Først og fremmest handler det, som med så megen anden træning, om at gå langsomt frem og give masser af ros. Når hunden er lille, kan man starte en lille rutine, hvor man i begyndelsen blot lader hunden snuse til tandbørsten, så rører kortvarigt ved munden med tandbørsten og så langsomt forlænger tiden. Og man kan starte på samme måde hver gang, så hunden ved og accepterer, hvad der skal ske. Se fx videoer og læs mere vedr. frivillig håndtering. Med lidt øvelse er det hurtigt klaret og behøver ikke være nogen kamp. Frida får altid lov at slikke lidt tandpasta i sig før/efter, så det på den vis bliver en behagelig oplevelse. Tandpastaen smager nemlig godt af kylling. Hvis ens hund allerede har store mængder tandsten og betændelse i tandkødet er det dog vigtigt, at man først besøger dyrlægen og får vurderet, om hunden skal have en tandrensning. Tandbørste og tandpasta forebygger problemet, men kan ikke fjerne allerede dannet tandsten. Og børstes tænderne ikke regelmæssigt efter sådan en tandrens, så må man forvente, at hunden skal afsted igen årligt og have tænderne renset i narkose.

Copyright Ridehesten.com
Alle tænderne børstes med blide, cirkelformede bevægelser. Husk også de bagerste tænder. Foto: Tails by Ragno

Som dyrlæge og forsker indenfor dette felt har jeg desværre set rigtig mange hunde med dårlige tænder og ondt i munden. Også uden at ejeren var klar over det. Jeg har set hunde, som efter en tandrensning hos dyrlægen er blevet som ”født på ny”: hunde hvor ejeren troede de var blevet gamle og sure – og ikke ville spise pga. kræsenhed. Hvor det hele skyldtes i en mund med rådne tænder og infektion. En sådan hund lider og har rigtig ondt. Og når jeg tænker på, hvor ondt jeg selv har, blot hvis jeg har en blist eller en lille smule tandkødsbetændelse – ja, så bliver jeg trist ved tanken om de mange hunde som dagligt går rundt og lider med ondt i munden. Især fordi det så let kan undgås ved at få gang i tandbørsten og de gode vaner i stedet for bare at sige ”ulve børster jo ikke tænder”. Lad os komme ud af vores forældede indstilling til tandbørstning og i stedet begynde at tage vores hundes mundsundhed ligeså alvorlig som vi tager deres velfærd på mange andre områder. For knap hundrede år siden fik min mormor gebis da hun aldrig børstede tænder – i dag ved vi heldigvis bedre – så er det ikke på tide at bruge denne viden til gavn for vores hunde også?

Januar er jo nytårsforsætternes tid. Så hermed et forslag til et for dig og din hund. 

Copyright Ridehesten.com
Som supplement til tandbørsten kan man af og til give en tandrensede tyggestang. Vælg dem med VOHC-mærke. De er testet for deres effekt til at forebygge belægninger/tandsten. Foto: Tails by Ragno

Læs også

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

BLOG: Sommerferie: På hundevenlig vandretur

20-07-2021 10:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi elsker at holde ferie med Frida. Og mange ferierejser kan heldigvis sagtens være hundevenlige, hvis man planlægger lidt og træner med sin hund inden

BLOG: Hjerne og hjerte. Lidt om stress hos hunde

07-01-2021 08:14, af Karoline Sidelmann Brinch

Forsøger du at køre din hund træt med motion? Eller er du derimod bange for at stresse din hund med motion? Så husk på at både hjerne og hjerte har brug for aktivitet  og hvile

Blogindlæg: Forhindringsløb med hund - er det noget for os?

09-05-2024 08:26, af Anne Cecilie Sohl

Løb med forhindringer (K9 Biathlon) bliver mere og mere populære i disse år. Det er en sjov sport og kan være en skøn fælles oplevelse at få med sin hund. Men hvis det skal være en succes, er der en række ting, man bør tænke over, inden I tager afsted.

BLOG: Er der junkmail i hunde-indbakken?

25-03-2021 15:24, af Karoline Sidelmann Brinch

Et par tanker om at give og modtage uopfordrede "gode råd" om hunde

Blog: Min hund: En topatlet - Optimer hundens præstation og undgå skader. Del II: “Nedkøling” og restitution

19-11-2021 08:41, af Karoline Sidelmann Brinch

Til tider glemmer vi, at mange af vores hunde er topatleter, som yder store fysiske præstationer fx til jagt, canicross, agility, mv. Derfor har de brug for vores hjælp til at yde deres bedste og undgå skader. I min seneste blog skrev jeg om vigtigheden af at varme op, når vores sports-hunde skal ud og præstere. I dag skal det handle om tiden efter, hunden har været afsted: Hvordan sikrer vi på bedste vis, at hunden hurtigt kommer sig ovenpå kraftanstrengelserne og restituerer bedst muligt

BLOG: Er aktive hunde lykkelige hunde?

15-12-2020 12:39, af Karoline Sidelmann Brinch

Som dyrlæge, hundetræner og løber får jeg mange spørgsmål til, om det er sundt at løbe med sin hund. Her får du svaret

BLOG: Løb med hunden? - er det mon noget for os?

10-02-2023 16:52, af Karoline Sidelmann Brinch

I går holdt jeg, Tails by Ragno og DKK webinar om canicross. Her fik jeg lov at svare på en masse spændende spørgsmål om min store passion 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Vitus og Hundestjernen – 2. december

02-12-2025 14:00, af Anne Egede

Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Del dine historier og nyheder med hunden.dk

Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.