Så er det snart tid igen til Hund i fokus. Og i år bliver forhindringsløbet på banen og i terrænet omkring Vilhelmsborg altså endnu vildere, vådere og sjovere end sidste gang. Hvis du endnu ikke har prøvet sådan et løb med din hund, så herfra en varm anbefaling! Det er en virkelig fed og anderledes oplevelse, om det er skønt at se både børn, ældre og hunde i alle størrelser kaste sig ud i de forskellige udfordringer. Og få en god dag sammen med masser af sjov og mudder på poter og bukser.
Løbet er virkelig FOR ALLE. Der er ruter på 3 km og op til 12 km. Og man behøver ikke at løbe - der er også en walk-kategori. Og alle tager runden og forhindringerne i deres eget tempo. Det handler om at have det sjovt sammen og ikke om at presse hverken sig selv eller hunden til noget, man ikke har lyst til. Det er altid "lovligt" at gå udenom en forhindring, hvis en selv eller hunden ikke føler sig tryg ved det. Så har man noget at træne på til næste gang, man er afsted.
Vil man forberede sig lidt inden løbet, så tag fx hunden med på den lokale legeplads og se, om der er nogle ting I kan øve jer på at klatre over eller krybe under. Eller find nogle ting frem hjemme i haven: Måske en presenning at gå på eller kravle under, en trillebør at køre hunden i - eller hvad fantasien kan hitte på. Brug altid masser af ros og måske en godbid, så hunden lærer, at det er sjovt at følges gennem forhindringer og opbygger sin selvtillid og I får et bedre og bedre samarbejde for hver gang I træner.
Det kræver ikke så meget udstyr at komme i gang: En god sele, hvor hunden kan bevæge sig frit, gerne en elastisk line til at have om maven eller sat fat i hoftebælte, så hænderne er fri og evt. ryk absorberes. Og så et par løbesko, gerne med knopper under (trailsko). Og så er det eller bare med at komme ud og opleve noget sammen.
Sloganet for løbet på Vilhelmsborg er "in it together" - fordi det handler om samarbejde og fællesskab mellem hund og ejer. Frida og jeg elsker denne sportsgren - den er virkelig med til at styrke båndet mellem os - og vi håber at se rigtig mange hunde og ejere til en skøn og sjov dag. Med garanti for beskidt tøj og gode grin!
Ses vi?
Paddleboard (SUP=stand up paddle) med hund (=PUP) er blevet "det nye sort": En sjov og hyggelig sommeraktivitet med din hund. Og også en af forhindringerne til efterårets K9-biathlons. Læs mere her om, hvordan I får en god start.
Når James ikke er på arbejde som skolehund, er han familiehund. Han bor sammen med mig, min mand, vores datter (på 2 år) og vores anden hund Riley. Min mand Mads går på jagt og drømmer også om, at James kan komme lidt med en gang imellem og hente en and eller gås, hvis han skyder sådan en
Resumé: Sally på ca. 8 år var, før jeg fik hende, udsat for et traume med brud på lårben og knæ. Hun gik lidt skævt, da det ene bagben var 7 cm. kortere end det andet. For ca. 3 år siden begyndte hun at gå på 3 ben, og kiropraktik, akupunktur og massage hos dyrlæger hjalp intet. Hun blev scannet og røntgenfotograferet. Hendes billeder blev vurderet af kompetente dyrlæger rundt om på kongresser, og der var enighed om, at benet ikke kunne reddes. Så startede jeg intensiv zoneterapi på Sally, og 2 dage før amputationen kunne jeg aflyse den. Sally var kommet på 4 ben igen. Hun fik fortsat zoneterapi, og havde det godt
I dag er ”World obesity day” altså dagen med fokus på overvægt, som er et stigende problem hos mennesker - og også hos vores hunde
Lørdag d. 25. august var en dag vi havde ventet på med spænding og glæde. Der var det nemlig tid til K9-biathlon i de skønne omgivelser ved Vilhelmsborg. Et arrangement af Lilleskov Slot som blev lavet ifm. DKKs Hund i fokus
Jeg får rigtig mange spørgsmål fra løbere og hundejere om, hvordan man bedst kommer i gang med at løbe med sin hund. Først og fremmest vil jeg sige, at der er mange ”rigtige” veje til målet. Meget afhænger af, hvad du gerne vil opnå, din hunds temperament og hvordan den ellers er trænet.
Har du svært ved at finde motivation til at motionere? Så kan din hund måske være løsningen....
I går holdt jeg, Tails by Ragno og DKK webinar om canicross. Her fik jeg lov at svare på en masse spændende spørgsmål om min store passion
Mange hunde bliver brugt til forskellige typer sport: Agility, lydighed, jagt, cykling, canicross og meget andet. Det stiller krav til hundens fysik – og til tider glemmer vi tobenede vist, at vores hunde faktisk er topatleter, som præsterer på højt niveau. Af og til i mange timer af gangen
Vi elsker at holde ferie med Frida. Og mange ferierejser kan heldigvis sagtens være hundevenlige, hvis man planlægger lidt og træner med sin hund inden
Vi ser det jævnligt - særligt på de sociale medier - at den gennemsnitlige dansker er træt af de mange efterladte hunde-høm-høm'er der skal trædes uden om på gader og stræder. Men problemet er langt fra kun dansk.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?
I den kommende weekend den 22.-24. september afvikler Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, hundeudstilling på Roskilde Dyrskueplads.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Tisser hunden mere end den plejer, mindre end den plejer, oftere end den plejer - eller er den begyndt at tisse indenfor? Det kan være tegn på, at den er noget galt. Ændret urineringsmønster, er et almindeligt symptom på en lang række forskellige sygdomme hos hunde
Ønsker man at få sin hund med på en rejse, er der stor forskel på reglerne hos de enkelte flyselskaber. Derfor er det vigtigt, at man sætter sig ind i selskabets regler, inden man drager mod lufthavnen. Vi bringer her et overblik
Tails.com har fået en række specialister til at dele deres gode råd om forstoppelse hos hunde