Et emne, som ofte kan ”dele vandene”, er aktivitet i sommervarmen. Må man løbe/gå lange ture eller i det hele taget være aktiv med sin hund, eller bør hunden blive hjemme? Der er ikke et entydigt svar på dette spørgsmål, da der er virkelig mange faktorer, som spiller ind, ift. om din hund er ”fit” til en sommerløbetur/sommertræning eller ej. Og selvom din egen hund har det fint i varmen, så er det ikke sikkert, at det samme gælder for din makkers hund. Og vice versa. Så tag beslutninger på baggrund af dit kendskab til netop din hund – og brug kun andres gode råd som inspiration.
Lad os se lidt på nogle af de mange faktorer, som spiller ind.
Kort sagt: Lær DIN hund og dens signaler at kende – og start langsomt med kortere ture i lunere vejr og find frem til, hvad din hund har det OK med. Læg fx mærke til hvordan din hund generelt opfører sig, når det er varmt. Synes den allerede at gåturen er for varm og søger skygge, ja så skal du nok springe løbeturen eller anden intens motion over. På løbeturen så hold nøje øje med om hunden løber som den plejer eller sætter tempoet ned, om den lægger sig, når I holder pauser eller har en meget lang tunge. Gå hellere for langsomt frem end for hurtigt ift. at finde frem til, hvornår det er OK for din hund at træne. Så du sørger for pauser eller at korte turen af, inden du oplever, at det bliver for meget for hunden.
Hvordan kan hunden køles ned under træning?
Jamen? Er det ikke max. 15 grader man må træne i? Eller 12?
Mange har nok hørt forskellige tommelfingerregler om, at man ikke må træne med sin hund ved en bestemt temperatur. Disse råd stammer fra slædehundemiljøet, hvor der skal passes ekstra på hundene. Dette er polarhunde, som skal yde ekstremt ved at trække tunge vogne, som har en meget tyk pels, og som er højttændte. Det er altså hunde, som meget hurtigt får det for varmt både pga. genetik, den opgave de skal udføre og deres ivrighed. Dette er derfor ikke råd, som umiddelbart kan overføres direkte til de fleste løber-hunde. Når man ”hyggeløber” eller går med sin hund, så foregår aktiviteten ved en helt anden intensitet, og mange hunde kan derfor fint løbe ved højere temperaturer. Men igen: Har du en højtændt hund, som altid giver den max gas til træning, eller som har det svært i varmen fx pga megen pels, ja så kan disse ”regler” sikkert passe fint for jer.
Er du i tvivl, så tag turen en anden dag. Hedeslag/overophedning er en alvorlig tilstand, så det skal vi altid gøre vores yderste for at undgå. Men modsat kan det også være rart for både en selv og hunden at komme ud og få motion også om sommeren. Interessant nok, så viser studier, at nogle typer af ”højttændte” hunde, også kan blive overophedede selvom luften er kølig, så der er altså mange flere faktorer end lufttemperaturen – som netop nævnt ovenfor – som spiller ind. Så lær din hund at kende og læg dine planer for aktivitet ud fra dens behov. Og husk der er mange skønne alternativer til lange traveture eller løb, når det er ekstra varmt: Hvad med en hyggelig svømmetur sammen eller gode snuseøvelser?
Rigtig god sommer.
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
Mange hunde bliver brugt til forskellige typer sport: Agility, lydighed, jagt, cykling, canicross og meget andet. Det stiller krav til hundens fysik – og til tider glemmer vi tobenede vist, at vores hunde faktisk er topatleter, som præsterer på højt niveau. Af og til i mange timer af gangen
Et perfekt indkald kræver masser af træning. Og det er ikke ualmindeligt, at der sniger sig dårlige vaner ind undervejs.
I går holdt jeg, Tails by Ragno og DKK webinar om canicross. Her fik jeg lov at svare på en masse spændende spørgsmål om min store passion
Løb med forhindringer (K9 Biathlon) bliver mere og mere populære i disse år. Det er en sjov sport og kan være en skøn fælles oplevelse at få med sin hund. Men hvis det skal være en succes, er der en række ting, man bør tænke over, inden I tager afsted.
I weekenden d. 3.-4. september holder DKK Hund i Fokus på Vilhelmsborg. En weekend med en masse hundeaktiviteter. Frida og jeg har særligt én ting, vi ikke går glip af: Det fantastiske forhindringsløb om lørdagen for hund og ejer: K9-biathlon FOR ALLE
Et par tanker om at give og modtage uopfordrede "gode råd" om hunde
Vi elsker at holde ferie med Frida. Og mange ferierejser kan heldigvis sagtens være hundevenlige, hvis man planlægger lidt og træner med sin hund inden
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse