Jeg sad for nogle måneder siden og kiggede på et hundeforum på Facebook. En hundeejer havde spurgt, om hun måtte løbe med sin hund – og hvor langt. Svarene hun fik, var alt fra: ”nej, du bør aldrig løbe med din hund – det er usundt og stressende” til: ”ja, jeg løber ofte halvmaraton eller længere med min hund”.
Så jeg kan godt forstå, at særligt nybegyndere udi løb og hunde kan blive lidt forvirrede. Men lad mig begynde med at sige det vigtigste: Der er mange forskellige svar på det spørgsmål, som alle kan være rigtige lige præcis for DIN hund. For ja: for nogle hunde vil løb være usundt – og ja: for nogle hunde vil et halvmaraton være helt ok. Som med så mange andre ting i hundeverdenen (og andetsteds), så afhænger svaret helt af din hund og dens temperament, øvrige træning, kondition, styrke, alder, race, historie – og ved løb også af dig og dit løbetempo og ambitioner med løb og træning. Alt dette sagt så lad os kigge lidt på nogle af de aspekter, du skal være opmærksom på ift. løb med din hund.
Hundens race
Langt de fleste hunde kan faktisk blive udmærkede løberhunde og have glæde af at blive trænet op til at løbe. I vores klub har vi alt fra fx yorkshire terriers og franske bulldogs til rhodesian ridgeback, retrievere og skønne blandinger. Men dette sagt skal du naturligvis være særligt opmærksom, hvis du fx har en brachycephal (kortsnudet) race, en hund med helt særlig bygning (benstilling, ryg) eller de meget store og tunge racer. Check med din dyrlæge hvis du er i tvivl. I ekstreme temperaturer – kolde vintre og varme somre - skal man også være ekstra opmærksom på hunde der fx har meget/næsten ingen pels. Har du ambitioner om lange løbeture med din hund, så skal du også overveje, om din hund er bygget til det. De fleste racer kan trænes til at løbe en tur på fx 5 km – men længere ture skal man være varsom med, hvis man har en meget lille/stor eller kortsnudet hund.
Hundens alder
Hvalpe skal ikke løbe. Men en unghund kan have glæde af at deltage på de helt korte ture, hvor man bygger muskler og kondition langsomt op. Hvornår du kan løbe med din hund afhænger af størrelsen på hunden, og hvor langt du vil løbe. Jeg vil skrive mere udførligt om løb og alder i et senere indlæg. Ældre hunde kan have godt af aktivitet, men selvfølgelig skal turene også her tilrettelægges med ekstra hensyn.
Hundens kondition og styrke
Jeg har personligt to ”mantraer” ift. træning (og mange andre ting i livet). Det ene er ”alt med måde” – det andet er ”variation er godt”. En af årsagerne til, at løb måske har fået et lidt dårligt ry ift. skader, er, at det kan være en ensidig belastning af kroppen. Og derfor er variation vigtigt: Løb helst mest med din hund i skoven, gerne også mange ture hvor den er fri, og løb i varieret terræn. Og kombiner løbetræningen med masser af styrke-, koordinations- og balancetræning. På den måde får man en hund, som er stærk i både muskler, led og på konditionen. Husk selvfølgelig at bygge træningen langsomt op og tage udgangspunkt i, hvor din hund er nu: Er den vant til lange gåture med frit løb, eller går I kun kort og i snor? Selv hunde, der er vant til at løbe frit, skal sandsynligvis bruge nogle måneder med kortere løbeture med pauser for at lære at løbe i længere tid, da mange hunde som udgangspunkt er sprintere. Så brug fx ca. 8 uger, hvor du bygger på fra 1-2 km op til at kunne løbe 5 km. Hvis du selv er begynder, så find et begynderprogram til mennesker og følg det sammen med hunden.
Dig som løber
Jeg møder mange løbere, som er bange for, om hunden bliver for presset ved at løbe med dem. Og her er er det vigtigt at kigge på dit eget tempo ift. hundens. Det er klart, at hunden kan blive presset for meget, hvis du selv er hurtigløber, og hunden fx er en mindre racer og/eller ikke er trænet op. Men langt de fleste motionsløbere løber ofte i et tempo, som svarer til en ren hygge-luntetur for vores hunde. Som eksempel så gider Frida dårligt slå motoren til, når vi løber 5 km på 30 min – for hende er dette virkelig langsomt trav. Men selvfølgelig skal vi være opmærksomme på vores hunde: At de er trænet op til de distancer/temp,i vi løber, at de ikke får det for varmt om sommeren, at der er tilstrækkeligt med pauser, og at vi ikke løber for mange ensformige ture med dem. Kig på din hund og lær dens signaler at kende; hunden skal fx nødigt falde tilbage, hvis den ellers normalt løber foran. Og er du i tvivl, så hold en pause eller gør turen kortere. Husk at de fleste hunde ikke selv siger fra. Har du selv ambitioner om de længere/hurtigere ture, så læg en plan for, hvordan du og hunden træner op – og lad også hunden blive hjemme af og til, så den får tilstrækkelig med hvile eller får en alternativ træning udover løbet. Hunde har, ligesom os tobenede, også brug for restitution – og i øvrigt opvarmning og nedkøling/stræk efter træning.

Privatfoto Hundens temperament og øvrige træning
Her kommer vi til et emne, som fortjener sin helt egen blog post (og det får det). Det er vigtigt at huske på, at løbetræning aldrig skal stå alene. I mine øjne er løb fantastisk da det giver fælles oplevelser, kondition, styrke – og kan skabe et stærkere bånd mellem jer. Men gøres det ensformigt og uden kombination med anden træning kan det stresse og give for ensidig belastning. I min næste post vil jeg komme mere ind på, hvorfor løb ikke er skabt til at køre hunden træt og hvilke øvelser, der er gode at lave i kombination med løb og andre højintense aktiviteter. En hund har brug for variation og et aktivt liv – men også for at lære at slappe af. Mere om det næste gang.
Så ja: aktive hunde er lykkelige hunde – under de rette forudsætninger og med viden om, hvordan vi træner vores hund på den bedste måde. Vi ønsker jer en både afslappet, aktiv og glædelig jul. Husk du kan træne canicross med din lokale HPM Dirty Paws klub rundt om i hele Danmark.
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
Forsøger du at køre din hund træt med motion? Eller er du derimod bange for at stresse din hund med motion? Så husk på at både hjerne og hjerte har brug for aktivitet og hvile
Et perfekt indkald kræver masser af træning. Og det er ikke ualmindeligt, at der sniger sig dårlige vaner ind undervejs.
Kan man virkelig gå til skiskydning med sin hund?... ja, det er et af de spørgsmål, jeg får af og til, når jeg fortæller, at Frida og jeg elsker at dyrke "K9 biathlon". Men bag det ikke så mundrette navn gemmer sig en fantastisk sport, som hverken handler om ski eller skydning (beklager hvis nogen blev skuffede). En sport hvor alle kan være med, og hvor du kan få nogle sjove og anderledes oplevelser med motion, frisk luft og en masse samarbejde med din hund. Så jeg vil gerne fortælle jer lidt mere om denne skønne sport
Nu begynder dagene med lunere vejr at dukke op, så hvordan forholder man sig til træning med sin hund?
Har du svært ved at finde motivation til at motionere? Så kan din hund måske være løsningen....
Et år med HPM Dirty Paws - løbeklub for hund og ejer
Jeg får rigtig mange spørgsmål fra løbere og hundejere om, hvordan man bedst kommer i gang med at løbe med sin hund. Først og fremmest vil jeg sige, at der er mange ”rigtige” veje til målet. Meget afhænger af, hvad du gerne vil opnå, din hunds temperament og hvordan den ellers er trænet.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse