”Jeg mødte en dame i går, der lavede pølseindfangning af sin hund”, fortalte min gode hundeven mig forleden. Jeg smilede ved den malende beskrivelse af en af de ”metoder”, man af og til ser taget i brug, når det kniber lidt med indkaldet. Og vores snak om ”pølsehunden” inspirerede mig til at skrive lidt om indkald.
Et perfekt indkald er nok det, som står højest på mange hundeejeres ønskeliste, men mange kender det nok: Det er ikke altid, man får holdt træningen fra hvalpekurset helt så meget ved lige, som man gerne ville, og så sker det, at dårlige vaner sniger sig ind. Ofte uden at man selv lægger mærke til det. Min blog i dag bliver ikke en guide til indkald. Men - med et glimt i øjet - vil jeg skrive om de tre typer, som jeg af og til møder, og som desværre nærmere lærer deres hund IKKE at komme. Kan du genkende noget? ?? - måske det kan give lidt inspiration til, hvordan du selv kan få genopfrisket din hunds indkald, hvis I også har fået lidt dårlige vaner. Der kan selvfølgelig være mange årsager til, at din hund ikke vil komme, så har du brug for hjælp, så findes der sikkert en dygtig hundetræner i dit lokalområde, som kan hjælpe jer videre.
”Pølse-indfangeren”:
Lad os begynde med den førnævnte pølseindfangning: Ejeren løber typisk rundt og lokker hunden til at komme tæt på vha. en godbid, og når hunden er kommet tæt nok på, så HAPS: indfanges hunden og får snoren på. Denne ”metode” virker fint nok ca. 1-2 gange. Så lærer hunden meget hurtigt, at det at komme tæt på sin ejer betyder: ”nu er alt det sjove leg og løben løs slut – og jeg kommer i snor”. Og indkald vil sandsynligvis blive sværere og sværere, da hunden begynder at undgå at komme tæt på ejeren. Hvad kan man gøre i stedet for?: Indkald skal gerne være det fedeste i verden – og langt de fleste indkald skal være sjove. Så lav en masse indkald, hvor hunden ikke kommer i snor, men bare bliver belønnet en masse og får lov til at løbe løs/lege igen bagefter. Du kan fx lave en regel om, at kun 1 ud af 10 indkald betyder, at snoren kommer på. Træn også at din hånd på halsbåndet betyder en belønning (og ”fri” igen), så hunden lærer at forbinde det, at blive holdt ved halsbåndet som noget positivt i stedet for en ”indfangning”.
”Tåge-hornet”:
Ejeren kalder og kalder – højere og højere og måske endda mere og mere vred – på sin hund. ”Kom Fido – Fiiidooo – FIDO – FIIIIDOOO! KOOOOM FIIIIDOOOO!!” Fido løber upåvirket rundt og snuser. Ejeren fortsætter med at kalde og gå – efter lang tid kommer Fido dryssende med i den rigtige retning, men aldrig helt over til ejeren. Hér har hunden lært, at et indkald ikke har nogen konsekvenser – måske har den endda glemt, hvorfor ejeren går og råber. Hvad kan man gøre i stedet for? Jeg plejer at sige: ”Lad være med at lave indkald, hvis ikke du er klar til at sætte konsekvens bag”. Altså gider man ikke sikre, at hunden kommer, når man har kaldt - ja, så lad være med overhovedet at kalde. Min egen regel har altid været max. to kald (hvis jeg er i tvivl om, hun har hørt det første) – hvis Frida så vælger at overhøre mig, så sætter jeg det lange ben foran og går ud og henter hende ind - hvis hun fx er dybt optaget af noget. Ingen skældud, blot på med snoren og så videre. Man kan også gå tættere på, og så kalde igen, når man har fået hundens opmærksomhed – gerne kombineret med fx at løbe, klappe eller andre ting for at fange hundens interesse. Og selvfølgelig rose en masse når hunden endelig kommer. Kort efter kan man så vælge fx at lave et ”nemt” indkald, så man får en succes. Det jeg kalder ”nemme” indkald, er jeg stor fan af at lave ofte. Særligt i begyndelsen, når indkaldet skal genopfriskes - men også når hunden bliver mere stabil i sit indkald. Blot for at få en masse succesoplevelser. Et nemt indkald er dem uden distraktioner, og dem som er ekstra sjove for hunden En mulighed er fx metoden, hvor én person holder i hunden, og den anden løber afsted og derefter kalder på hunden og belønner en masse, når hunden kommer. Det synes de fleste hunde er rigtig sjovt (og også sådan man begynder at træne indkald på mange hundeskoler), og succesraten er dermed høj.
”Legedræberen":
Hunden er netop sat afsted for at lege med nogle andre hunde – eller er i fuld gang med en dejlig leg. Ejeren står lidt på afstand og laver sit indkald: ”Fidoooo – kom så! FIIIDOO KOM!” Fido leger videre og hører måske dårlig nok, at ejeren råber – ejeren råber igen og igen, men Fido har en fest, og kommer derfor først, når han er færdig med at lege. Hunden lærer hurtigt at overhøre indkaldet, da den jo har det megasjovt og slet ikke har tid til at komme. Prøv i stedet at ændre timingen for indkaldet. Har man en hund, som er meget rutineret og stabil i indkald, kan man godt af og til kræve, at den skal komme i sådanne fristende situationer, men for en begynder handler det om at gå efter succes. Og det vil sige at kalde på hunden på de tidspunkter, hvor der er størst sandsynlighed for, at den kommer. Er hunden lige ”sat af” i galop hen for at lege, ja, så er det ikke lige det bedste tidspunkt – og er hunden dybt optaget i en leg, så er ørerne nok også lukkede. Igen: Lav mange ”nemme” indkald i stedet og vent med at kalde i de mere vanskelige situationer til hunden er mere trænet. Hent i stedet din hund og få den med videre, når den har leget. Og lær så at observere din hunds kropssprog: Lige mens den er midt i en leg eller med at snuse, vil den måske blive opmærksom på, hvor man er henne – og kort kigge op efter en. Eller den holder en pause med sin aktivitet. Det er dér, man skal kalde - særligt når man går i gang med at øve de lidt mere krævende indkald.
Og så måske det vigtigste af det hele: Gør det sjovt og dejligt for hunden at komme. Måske nogle ekstra gode godbidder eller legetøj til de perfekte indkald og masser af ros. Og selvfølgelig aldrig skældup, når vovse først er kommet. Ros altid hunden når den vælger dig. En god kontakt mellem hund og ejer er den allerbedste basis for gode indkald.
God fornøjelse med træningen.
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
Mange af os hundeejere vil gøre næsten alt for, at vores hunde får lange og lykkelige liv. Så hvorfor er det stadig så svært at huske tandbørstningen, selvom manglende tandhygiejne har stor indflydelse på vores hundes livskvalitet
Et år med HPM Dirty Paws - løbeklub for hund og ejer
Sommeren nærmer sig med varme og hastige skridt, men hvordan er det med træning i sommervarmen. Det kan du læse om her
I weekenden d. 3.-4. september holder DKK Hund i Fokus på Vilhelmsborg. En weekend med en masse hundeaktiviteter. Frida og jeg har særligt én ting, vi ikke går glip af: Det fantastiske forhindringsløb om lørdagen for hund og ejer: K9-biathlon FOR ALLE
Som dyrlæge, hundetræner og løber får jeg mange spørgsmål til, om det er sundt at løbe med sin hund. Her får du svaret
Januar er nytårsfortsætternes tid - og mange går måske på slankekur, fordi de godt ved, at der er kommet et par kilo for meget på sidebenene. Men hvad med hunden? Flere og flere hunde vejer for meget. Og det virker desværre som om, at overvægt hos vores hunde på vej til at blive "det nye normal". Og det egentlig fair overfor hunden, når vi ved, hvor skadeligt det er for deres livskvalitet og livslængde?
Paddleboard (SUP=stand up paddle) med hund (=PUP) er blevet "det nye sort": En sjov og hyggelig sommeraktivitet med din hund. Og også en af forhindringerne til efterårets K9-biathlons. Læs mere her om, hvordan I får en god start.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Nu bliver det lettere for jyske ejere af Cavalier King Charles Spaniel at få foretaget vigtige MRI-scanninger. Viborg Dyrehospital tilbyder nu den avancerede screening, der er afgørende for at bekæmpe arvelige lidelser som syringomyeli og sikre sundere avl i fremtiden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Når jeg tager afsted sammen med James for at besøge andre skoler, bliver jeg ofte mødt af den samme nysgerrighed: “Kan en hund virkelig gøre en forskel i skolen?”
Det korte svar er ja. Det lidt længere svar er, at det kræver lidt mere end bare en sød hund.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.