Med 765 solgte billetter til eventet den 1. og 2. juni kommer der i år til at være flere aktive hundeejere og deres firbenede venner end nogensinde før ved startlinjen i det midtjyske.
Dacia Cup er et K9 Biathlon, hvilket kort sagt er et forhindringsløb for hunde og deres ejere, hvor hund og ejer sammen skal forcere en række forhindringer på en valgt rute med start og mål i baghaven hos arrangør Lotte Höhrmann. Det er femte år i træk hun og hendes mand åbner portene til Lilleskov slot og inviterer til løb:
– Det er fantastisk med den kæmpe opbakning og støtte vi får. Det betyder utroligt meget, at så mange har fundet glæden ved at være aktive med deres hunde og bruger dagene sammen med os – det var hele formålet med at skabe K9 Biathlon for alle for fem år siden, siger en stolt Lotte Höhrmann. Hun og de mange frivillige er allerede nu i gang med forberedelserne omkring Lilleskov Slot, så den store grund og de omkringliggende stier og skovområder er klar med sjove forhindringer for de firbenede og deres mennesker.
Midtjyderne vilde med hundeløb
Det er især midtjyderne der har taget løbet til sig og knap 40 procent af deltagerne kommer således fra region Midtjylland med flest fra Silkeborg men også Vejle, Horsens, Fredericia og Viborg er stærkt repræsenteret.
Løbet lever op til navnet ”K9 Biathlon FOR ALLE”, for yngste deltager er på nuværende tidspunkt blot 4 år gammel og den ældste 69. Menneske-år vel og mærke! Søndag den 2. juni er der som noget nyt et børneheat på programmet og netop dette heat er på nuværende tidspunkt det, der sælges flest billetter til. Enkelte af lørdagens heats er udsolgt, men der er stadig billetter at få, hvis der sidder hundeejere derude, som drømmer om at prøve kræfter med vandgrave, traktordæk og mudder sammen med deres familier og bedste firbenede venner.
Store sponsorer og lokale spejdere
Bag sig har Lotte Höhrmann sponsorer som Dacia, Henne Petfood, Craft Sportswear og NonStop Dogwear, der alle er repræsenteret på pladsen omkring start- og mål-området. I år er samarbejdet desuden udvidet med endnu en guldsponsor; det internationale medicinalfima Boehringer-Ingelheim. På plænerne ved Lilleskov slot vil der være rig mulighed for at nyde en god kop kaffe eller mad fra nogle af de spiseboder, der også tager opstilling på årets første sommerweekend.
Også lokale aktører er at finde på pladsen og nyder godt af samarbejdet: Efter løbet modtager Thyregod Spejderne en donation som tak for deres deltagelse ved løbet, ligesom de får indtægten fra parkering i området. Uhre Friskole hjælper til søndag og modtager en donation som tak.
– Vi vil gerne give noget tilbage til lokalområdet – målet for os er ikke at tjene penge på løbet. Vi vil hellere se lokale forretningsdrivende på pladsen og bidrage til at de får en god omsætning, ligesom det betyder meget for os, at de lokale børn får glæde af vores skøre ideer, griner Lotte Höhrmann og lover, at der også for publikum vil være masser at se og prøve på pladsen den 1. og 2. juni.
Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.
Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme.
Lilleskov Slot udvider nu deres K9 Biathlon med mesterskaber, men holder fortsat fokus på, at løbene skal være for alle
For mange danskere byder julen på hygge derhjemme med familie og venner, men nogen udnytter feriedagene til at tage ud og rejse. Det kan betyde, at hunden skal passes – men hvad skal man tænke på, når hunden skal i feriepasning?
Det er overstået. Slut. Forbi. Projektørerne er slukket. Sejrspodierne pillet fra hinanden og pakket ned. Det smukke bagtæppe rullet sammen. Snart er de sidste hundehår fejet op i Herning Messecenter. I løbet af en dag eller to vil Herning Messecenter være tilbage til sit sædvanlige jeg, uden spor af fire dages fantastisk hundefest
Hvad der skulle have været en fest for hunde og ejere, endte med at blive en udfordrende oplevelse grundet pladsproblemer og dårlige forhold for hundene
Foreningerne Canicross Østjylland og DIRTY PAWS inviterer til hundefest i det nordjyske, når de afholder stort motionsløb for 2- og 4-benede i den smukke Hjardemål klitplantage i Thy.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Kalenderen siger snart marts, men termometeret og det grå lys insisterer på, at det stadig er november. Hvis du og din hund er ved at få kuller af at vente på sol, tørre poter og lærkesang, så har vi samlet fem mere eller mindre seriøse bud på, hvordan I slår tiden ihjel indtil da.
Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse