Helle Schou Scheffmann har været aktiv i DKK i 30 år, og de sidste otte år har hun været et stort aktiv for udstillingsudvalget. Mange har helt sikkert stiftet bekendtskab med hendes brede smil og vindende væsen, når hun varetager flere opgaver i Store Ring på udstillingerne.
Lørdag aften fik hun overrakt DKK's hædersbevisning i guld af Wilfred Olsen, som ikke er sen til at fortælle, hvorfor Helle skulle have den fornemme hæder.
- Helle blev indstillet til DKK's hæderstegn i guld for at have været en stor drivkraft i udstillingsudvalget de sidste otte år. Helle er et positivt og loyalt menneske. Hun har også en evne til at løse de små konflikter professionelt og sagligt, så hun er altid god at have ved sin side, når der er konflikter, siger Wilfred Olsen og fortsætter:
- Helle har været i DKK i 30 år, men det er ikke grunden til, hun får denne hæder. Det er for arbejdsindsatsen og for iveren. Man mærker, at hun elsker at være en del af udstillingerne, og hun har et smittende humør, som er med til at gøre det ekstra dejligt at komme på udstillingerne.
Helle Schou Scheffmann var noget overrasket, da hun lørdag aften modtog den store hæder.
- Jeg er mega beæret og meget stolt over at få denne pris, og det kom faktisk helt bag på mig, at jeg skulle have den. Det betyder rigtig meget for mig, at der bliver sat pris på det arbejde, jeg laver, for jeg elsker virkelig at være med i det her, og det har jeg gjort gennem alle årene, siger hun og indrømmer:
- Faktisk blev jeg en smule mundlam, da jeg fik prisen. Det var først her til morgen i bilen, det virkelig gik op for mig, og der måtte jeg lige knibe en lille tåre for mig selv.
Vi ønsker Helle stort tillykke med den fortjente hæder, og vi glæder os til at være sammen med hende på rigtig mange udstillinger fremover.
Når DKK Kreds 1 inviterer til Bakkeskue på Kristi Himmelfartsdag for 35. gang venter en dag fuld af smil, svingende haler og nye tiltag, der hylder fællesskab og mangfoldighed i hundeverdenen.
Som en del af søndagens oplevelser i Store Ring, blev der ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonderland uddelt en særlig hæder til de imponerende repræsentanter for Danmarks seks nationalracer. Og det var en gammel dansk hønsehund ved navn Charletan's Rollo, der løb med titlen som Bedste Hund af Dansk Race.
I 42 år har Kennel Galaksi eksisteret, og her har man gjort det så godt, at DKK ikke kunne undgå at skulle give dem kennelklubbens opdrætterpris, som er den fineste hæder, man kan få i kennelklubben
Hvert år plejer DKK at afholde seks internationale udstillinger. Men vi kommer næsten til at runde 500 dage mellem den forrige og den næste
Weekenden, d. 2/11-3/11, blev brugt på hundeudstilling i Herning, i hvert fald for mit vedkommende
Coronaen satte en stopper for planen om at gøre Dobergaarden Forever Emiko til international champion. Men søndag lykkedes det endelig
Endnu en velkendt udstillingshund tog titlen som BIS 2 på den store online hundeudstilling
Westminster Kennel Clubs enorme udstilling er netop slut. Vinderen blev en pudel, men det er en golden, der har stjålet opmærksomheden
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.