Helle Schou Scheffmann har været aktiv i DKK i 30 år, og de sidste otte år har hun været et stort aktiv for udstillingsudvalget. Mange har helt sikkert stiftet bekendtskab med hendes brede smil og vindende væsen, når hun varetager flere opgaver i Store Ring på udstillingerne.
Lørdag aften fik hun overrakt DKK's hædersbevisning i guld af Wilfred Olsen, som ikke er sen til at fortælle, hvorfor Helle skulle have den fornemme hæder.
- Helle blev indstillet til DKK's hæderstegn i guld for at have været en stor drivkraft i udstillingsudvalget de sidste otte år. Helle er et positivt og loyalt menneske. Hun har også en evne til at løse de små konflikter professionelt og sagligt, så hun er altid god at have ved sin side, når der er konflikter, siger Wilfred Olsen og fortsætter:
- Helle har været i DKK i 30 år, men det er ikke grunden til, hun får denne hæder. Det er for arbejdsindsatsen og for iveren. Man mærker, at hun elsker at være en del af udstillingerne, og hun har et smittende humør, som er med til at gøre det ekstra dejligt at komme på udstillingerne.
Helle Schou Scheffmann var noget overrasket, da hun lørdag aften modtog den store hæder.
- Jeg er mega beæret og meget stolt over at få denne pris, og det kom faktisk helt bag på mig, at jeg skulle have den. Det betyder rigtig meget for mig, at der bliver sat pris på det arbejde, jeg laver, for jeg elsker virkelig at være med i det her, og det har jeg gjort gennem alle årene, siger hun og indrømmer:
- Faktisk blev jeg en smule mundlam, da jeg fik prisen. Det var først her til morgen i bilen, det virkelig gik op for mig, og der måtte jeg lige knibe en lille tåre for mig selv.
Vi ønsker Helle stort tillykke med den fortjente hæder, og vi glæder os til at være sammen med hende på rigtig mange udstillinger fremover.
Når DKK Kreds 1 inviterer til Bakkeskue på Kristi Himmelfartsdag for 35. gang venter en dag fuld af smil, svingende haler og nye tiltag, der hylder fællesskab og mangfoldighed i hundeverdenen.
Som en del af søndagens oplevelser i Store Ring, blev der ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonderland uddelt en særlig hæder til de imponerende repræsentanter for Danmarks seks nationalracer. Og det var en gammel dansk hønsehund ved navn Charletan's Rollo, der løb med titlen som Bedste Hund af Dansk Race.
I 42 år har Kennel Galaksi eksisteret, og her har man gjort det så godt, at DKK ikke kunne undgå at skulle give dem kennelklubbens opdrætterpris, som er den fineste hæder, man kan få i kennelklubben
Igen blev det norsk sejr på nordisk udstilling, og igen var det Helge Kvivesen og hans smukke kerry blue terrier, der vandt
En flot hundeudstilling i Fredericia er overstået. Vi har samlet lidt stemningsbilleder fra søndagen her. Fotos: Bjarke Kirkegaard Nielsen
I denne weekend skulle vi have været til udstilling i Roskilde, men sådan skulle det ikke være. Som et lille plaster på såret udgiver vi i denne St. Bededagsferie vores artikler fra bladet om Roskilde 2019 på hunden.dk. Så lader vi som om, vi er der igen
Så blev sidste udstillingsdag fløjtet af, og denne søndag gik sejren til Leading Angel's Waltz The Spotlight
Når vejret bliver godt, flygter danskerne til stranden, men det er ikke kun os mennesker, der kan trænge til at blive kølet ned med en dukkert. Vores firbenede venner, hundene, får det hurtigt for varmt om sommeren, og de sætter pris på at komme til havet og få en kølig dukkert. Men pas på blågrønne alger og husk, at der er regler for hunde på stranden
Det var en smuk svensk hund, der tog BIS på stadion i Rønne lørdag aften
Hvis du ikke allerede har lagt planer for Kristi Himmelfartsdagene, så læg vejen forbi Roskilde Dyrskueplads. Fredag til søndag vil pladsen nemlig bugne af søde, dygtige hunde og deres ejere i anledning af Dansk Kennel Klub’s tredobbelte hundeudstilling. I løbet af de tre dage vil over 8.500 hunde blive bedømt og Dyrskuepladsen vil derfor være et sandt mekka for alle hundeelskere med rig mulighed for at få en stor overdosis af pelset kærlighed.
Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.
19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.
En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.
Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse