K9 Biathlon for alle får ny stor sponsor

08-04-2024 08:46, af Anne Cecilie Sohl

K9 Biathlon for alle udvider deres sponsorteam med endnu en guldsponsor, da de har indgået en samarbejdsaftale med det internationale medicinalfirma Boehringer Ingelheim. Et samarbejde, der vil gavne både de firbenede og deres ejere.

Copyright Ridehesten.com
K9 Biathlon for alle har netop indgået en ny stor sponsoraftale med Boehringer Ingelheim. Pressefoto

Boehringer Ingelheim er firmaet bag blandt andet brandet Canikur Pro, som de fleste hundeejere formentlig har stiftet bekendtskab med. Fra foråret 2024 står firmaet nu også bag et af Danmarks mest populære hundeløb, K9 Biathlon for alle, når de bliver en af løbets guldsponsorer. Dermed bliver de én af godt ti sponsorer af K9 Biathlon for alle.

– Det har utrolig stor betydning for os og K9 Biathlon for alle, at et internationalt firma med gode værdier og produkter som Boehringer Ingelheim tilslutter sig vores team af guldsponsorer. Det gør mig så stolt og er i høj grad et skulderklap, fordi vi hele tiden forsøger at gøre vores events endnu bedre til glæde og gavn for alle involverede, siger K9 Biathlon for alles stifter, Lotte Höhrmann.

Sponsoraftalen betyder, at løbene på sigt kan optimeres og nye muligheder opstår for de godt 3000 deltagere årligt og for hele holdet omkring K9 Biathlon for alle.

– Vi har igennem en del år støttet og fulgt Lotte og hendes team med at få etableret K9Biathlon med løb og samvær, hvor der er plads til alle. Lottes energi og begejstring smitter os og jeg er sikker på, at det også smitter alle deltagerne positivt, siger Michael Diamant, der er Senior Brand/Technical Manager hos Boehringer Ingelheim og fortsætter: 

– Boehringer Ingelheim arbejder for at bidrage til at både dyr og mennesker lever sundere og bedre liv. Så et tættere samarbejde med K9 Biathlon for alle er et naturligt skridt for os. Det sikrer, at vi kommer endnu bredere ud med budskab og hjælp til de hundeejere og deres hunde, som indimellem oplever udfordringer med maven.

Samme værdier

De fleste hundeejere vil formentlig kende Boehringer Ingelheim for deres Canikur Pro, der for mange hundesportsudøvere er en del af deres nødpakker til events, løb og lignende aktiviteter. Produktet hjælper med at opretholde og fremme en sund tarmflora – især i situationer med øget risiko for eller i forbindelse med fordøjelsesforstyrrelser.

Boehringer og Ingelheim har over 52.000 ansatte på verdensplan og arbejder målrettet på at sikre mere sundhed og forbedre mennesker og dyrs liv. Et værdisæt, der er i tråd med K9 Biathlon for alle, forklarer Lotte Höhrmann:

– Vi har brug for virksomheder som dem, fordi de gør det muligt for os at arrangere vores K9B løb, der er dyre at afholde og planlægge. Men vi er kritiske med, hvem vi får ombord, fordi vi skal kunne spejle os i deres værdier, og det kan vi med Boehringer Ingelheim, der producerer gode produkter, som vi også bruger på vores egne dyr.

Med Boehringer Ingelheim ombord vil de knap 3000 deltagere til de kommende K9 Biathlon for alle kunne se frem til at se mere til firmaets samarbejdspartnere og forhandlere ved løbene. Der er med andre ord lagt op til, at K9 Biathlon for alle kan optimere deltagernes løbsoplevelse i den kommende sæson – til gavn for både deltagere med to og fire ben.

Med Boehringer Ingelheim på holdet er K9 Biathlon for alle nu oppe på imponerede fem guldsponsorer, heriblandt Non Stop Dogwear og Henne Petfood. Dertil kommer bilmærket Dacia, der er platinsponsor af løbene.

Copyright Ridehesten.com
K9 Biathlon for alle byder på udfordringer for både to- og firbenede. Pressefoto

Læs også

Forårsfornemmelser og hundeglæde i Bevtoft

Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.

K9 Biathlon for alle inviterer til forårsfornemmelser i Bevtoft

Den 14. marts 2026 danner Vestagervej i Bevtoft rammen om K9 Biathlon for alle Forårsfornemmelser 2026. Et hyggeligt og uformelt træningsløb, hvor hunde og førere sammen kan tage hul på foråret i aktive og naturskønne omgivelser.

K9 Biathlon for Alle: Fire dage med plads til alle

Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.

Video fra hundeudstilling i Ballerup

23-09-2017 19:32, af Marie Helene Rigård Rohleder

3600 hunde indtog Ballerup Idrætsby lørdag morgen for at deltage i Dansk Kennel Klubs internationale hundeudstilling. Se HUNDEN’s video med glimt fra lørdagens udstilling her

HERNING: Husk du kan se udstillingen online

12-11-2021 08:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Om en lille en time starter udstillingen i Herning, og når det hele går løs i Store Ring, kan du følge med hjemme fra sofaen

Alberte Bidstrup: Vi forsøger alt

23-08-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I tre uger har hunden Emma været væk fra sin familie på Sjælland. Vi har tidligere skrevet om, hvordan familien er blevet afkrævet løsepenge, hvis de ville have hunden tilbage. Her fortæller Alberte Bidstrup om, hvordan det går dem i dag

 

Vejen: Her finder du racerne lørdag

19-08-2023 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er vi klar til dag to i Vejen. Her er oversigt over ringe og racer

Løs hund angriber hest

02-05-2018 08:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En hest og dens kvindelige rytter rytter havde tirsdag en meget ubehagelig oplevelse i Gulebjerg ved Esbjerg. Hendes hest blev nemlig angrebet af en løs hund

Se billederne: Fyns Sommerland gik helt "i hundene"

27-09-2024 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

350 glade hunde og løbere kastede sig ud i sjove udfordringer til Virbac HPM Dirty Paws løbet søndag den 22. september i den genåbnede fynske park.

Løkke inviterer til hundetur for en bedre tone i debatten

22-10-2025 16:00, af Redaktionen

Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Sådan spotter du overvægt hos hund

Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.

Praktisk eksamen på instruktøruddannelsen

Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?

Min første IGP 3-prøve med Shadow

09-04-2026 19:00, af Helena Pryssing

Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.

NORMAL har sluppet nyt vov’et butikskoncept løs

Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse