Lørdag den 25. maj mødtes 270 hunde fra hele Sjælland på Amager Fælled. Sammen med deres ejere var de mange snuder samlet for at deltage i Agria Dyreforsikrings årlige hundegåtur. Det blev en festlig dag i velgørenhedens tegn med masser af bjæf og glade hunde med logrende haler i naturskønne omgivelser. Agria Dyreforsikring havde forinden bebudet, at for hver ekvipage - hund og ejer - som gik med på turen, blev der doneret 50 kroner ubeskåret til dyrevelfærd. I år går pengene til Dyreværnet, som behandler hunde i nød og hjælper dem med at finde kærlige og blivende hjem.
Kl. 11.00 stimlede alle deltagerne sammen. Efter lidt opvarmning lød startskuddet til gåturen. Det var ikke kun i Danmark, at gåturen blev afviklet, også i Paris, Edinburgh, Helsinki, Oslo og 12 byer i Sverige gik hundeejere og deres firbenede venner for en god sag. Samlet set blev 13.500 kroner samlet ind i Danmark, og det er ny rekord.
Direktør i Dyreværnet, Rikke Christensen-Lee, sagde efter gåturen:
- Vi er super glade for at have været med til gåturen og ikke mindst for donationen på 13.500 kroner fra Agria. Pengene skal gå til vacciner til hundene. Medicin til dyrene er en af vores store udgifter, så det er dejligt med det flotte bidrag.
Tine Antvorskov, direktør i Agria Dyreforsikring, var efterfølgende meget tilfreds med dagen:
- Jeg er glad for, at gåturen på Amager Fælled blev en succes. Jeg er især stolt over, at vi bidrager til Dyreværnets gode arbejde, så endnu flere herreløse hunde kan blive medicinsk behandlet. Mange tak til alle hundeejerne, der dukkede op og gik med. Vi glæder os allerede til næste års gåtur.
Nye data fra Agria Dyreforsikring dokumenterer et markant følelsesmæssigt og kulturelt skifte i danskernes forhold til deres kæledyr. Alligevel sidestilles dyr fortsat med "ting" i dansk lovgivning – en juridisk virkelighed, der er ude af trit med befolkningens syn på dyr som sansende og uundværlige familiemedlemmer.
I weekenden blev Agria Hundegåtur, en del af verdens største digitale hunde-velgørenhedsevent, afholdt i Danmark. For 8. år i træk satte arrangementet deltagerrekord, hvilket resulterede i en rekordstor donation til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.
I en tid hvor fødselsraten i Danmark falder, viser en ny undersøgelse fra Agria, at 56 procent af de 18-39-årige kæledyrsejere mener, at hund og kat helt eller til en vis grad kan være et alternativ til at få børn.
Nyt studie viser at pulsen falder, når hunden bruger sin næse på gåturen – og jo mere intenst hunden snuser, jo større effekt har det på pulsen
Vores hunde elsker at gå tur. Især er vores mellemste hund Essie klar når der rasles med nøgler eller hundesnore. Hun er altid frisk på en gåtur. Vi kalder hende i sjov husets gåturs junkie, men det passer meget godt på hvor meget det betyder for hende at komme ud og få luftet ørene og noget i næsen.
Der er ikke mange syn, der er mere opløftende end en glad hund, der spurter afsted over grønne græsmarker uden snor om halsen. Men det er langt fra alle steder, det er tilladt at lufte hunden uden snor. Her får du et overblik
I denne weekend gik startskuddet på verdens største digitale velgørenhedsevent for hunde, Agria Hundegåtur. Hundeejere i Danmark, Sverige, Norge, Finland, England, Tyskland og Frankrig deler hundens gåtur på de sociale medier og støtter hundevelfærd. Lørdag og søndag gik danske hundeejere og samlede penge ind til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.
Nu kan man få penge for at lufte og lege med hunde. Det er Hellerup Dog Walk, der har slået stillingen som hundelufter op, da stedet snart åbner ny hundehave.
Igen i år kan du sammen med Maxi Zoo komme på en fælles gåtur med hunden
Danmark har fået mange nye hundeejere i 2020, der måske ikke er så bekendte med reglerne for hunde ved vand og i skov: Hunde skal generelt være i snor i naturen, men der er undtagelser, f.eks. i de efterhånden mange hundeskove
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.