Lisbeth har sendt os en mail, hvor hun beder om et godt råd. Hendes hund er for tredje gang blevet overfaldet af en anden hund, og nu er den rigtig utryg ved at komme ud. Hvad skal hun gøre for at give den trygheden tilbage?
I får hendes mail her
Min hanhund Jones er for tredje gang blevet overfaldet af en hund. Jones er en blanding af husky-bordercollie og samojede. Han har altid været en meget sensitiv følsom hund, og kan ikke så godt lide andre hanhunde. Han så RØDT når vi mødte dem. Dog havde jeg langt om længe fået ham beroliget, når vi mødte andre hanhunde.
Søndag bliver han og jeg så rigtigt forskrækkede, da en cocker spaniel uden vi havde hørt den, kom løbende bag ved os og gik direkte til angreb på Jones.
Det var meget voldsomt, så flere folk, som så det, kom over til os bagefter for at se om min hund var ok. Det var en teenagedreng, som kom og tog sin hund, efter jeg blev nød til at tage fat i Jones’ nakkeskind, så drengen kunne tage sin vildt gale hund.
Nu kommer mit spørgsmål så. Efter den grimme episode i søndags, er Jones blevet ENDNU MERE på vagt over ALLE hunde. Han føler sig meget meget utryg når vi møder andre hunde. Han virker så forvirret og ødelagt efter det i søndags.
Er der på nogen måde jeg kan når jeg går ture med ham,få ham til at føle sig TRYG igen????
Hans selvtillid som jeg har arbejdet hårdt med, siden han blev overfaldet en anden gang, var langt om længe god, men nu er han desværre endnu mere utryg, end jeg nogensinde har set ham før. Han er ca. fire og et halvt år gammel.
Håber, I evt. kan hjælpe med at give mig nogle gode tips til, hvad jeg kan gøre på vores dejlige lange gåture, som vi begge elsker.
For godt en uge siden fortalte vi historien om Daisy, der døde efter at være blevet overfaldet af en anden hund. Vi har nu været i kontakt med politiet for at høre deres side af sagen
Trine Drejer oplevede i januar måned enhver hundeejeres værste mareridt. Hendes elskede hund blev overfaldet af en anden hund og døde efterfølgende. Her får du historien
Sidste mandag blev en syvårig pige overfaldet af en hund i Taastrup. Politiet har siden efterlyst vidner. Indtil videre uden held
Bliv set på dine gåture og undgå uheld, når du lufter hunden i mørket
Denne cocker spaniel ser i den grad ud til at være klar til en rask sneboldkamp. Billedet er taget af Kirstine Windahl Genning
En ny undersøgelse viser, at hundeejere ikke går lige så meget med deres hunde i de kolde vintermåneder, som de gør, når vejret er varmere. Den manglende motion kan ses på hundenes vægt
Nu kan man få penge for at lufte og lege med hunde. Det er Hellerup Dog Walk, der har slået stillingen som hundelufter op, da stedet snart åbner ny hundehave.
Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?
I en travl hverdag fungerer gåturen med hunden som et nødvendigt pusterum for det moderne menneske. Når vi følger hundens tempo og sanser, lærer vi at give slip på bekymringerne og finde ind til en indre ro.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.