2. juli 2021 henter Trine Drejer sin hund, en golden retriever, som hedder Daisy. Det er hendes første hund, og hun har gjort alt for at sikre sig, at hunden kommer fra et godt sted, og at den har alle de rigtige papirer.
– Det var min største drøm, der gik i opfyldelse. Daisy faldt hurtigt ind i mit og alle andres hjerter omkring os. Hun var den mest rolige, og godmodige pige - og hun fik altid ros på sin vej for at være så sød, rolig og hengiven. Men det bedste af det hele var, at jeg havde fået min allerbedste ven og følgesvend. Vi gjorde alt sammen, og havde nok det tætteste bånd, jeg kender til mellem hund og menneske, skabt så hurtigt. Og jeg glædede mig til alt det, vi skulle lave sammen de næste mange år, fortæller Trine Drejer.
8. januar 2022 faldt drømmen om en god fremtid med Daisy til jorden på den værst tænkelige måde.
Trine var ude at gå tur med Daisy. Pludselig kan hun mærke, at Daisy bliver urolig, og at der sker noget bag dem. Trine vender sig om, og ser en stor sort hund komme løbende imod dem. Daisy stiller sig ind foran Trine, og den fremmede hund går til angreb på Daisy med en sådan kraft, at Trine næsten mister balancen.
– Daisy hyler, og hyler og hyler. Jeg råbte og skreg, og sparkede ud efter den anden hund, hvorefter jeg forsøgte at løfte 26 kilo tunge skrigende Daisy op i favnen. Først her kommer den anden hunds ejer til, fortæller Trine Drejer og fortsætter:
– Han råber ad sin hund og slår og sparker den også. Den giver endelig slip, og han går væk til sit hus med den og kommer efterfølgende retur. Daisy skriger endnu. Jeg forsøger at tysse hende ned. Den er væk, det er overstået og jeg forventer at kunne gå derfra.
Men da Trine sætter Daisy ned på jorden, falder hun sammen og dør, otte måneder gammel.
– Den anden hunds ejer siger, at han vidste, at hans hund ikke kunne lide andre hunde, og at han overvejede at råbe til Trine, at hun skulle vende om, da han så de kom gående. Men han troede, vi var gået væk. Han sagde også, at hans hund havde angrebet to andre hunde, og at de ikke døde. Derfor mente han, at der måtte være noget galt med Daisys hjerte, fortæller Trine Drejer.
Der findes ikke nogen tydelige bidskader på Daisy. Efter en obduktion finder man dog, at hun havde brækket to ribben, og at de havde punkteret begge lunger.
– Det var virkelig voldsomt, og dyrlægen sagde også, at det havde været en virkelig voldsom og aggressiv hund, når den for det første angriber en hvalp og derefter laver så store indre skader og kvæstelser, siger Trine Drejer.
Hun fortæller desuden, at politiet har sagt, at den anden hund ikke bliver aflivet, fordi Daisy ikke døde af bidskader, men af indre kvæstelser forårsaget af angrebet.
– Og det vil jeg gerne have belyst. Kan det virkelig være rigtigt, at en i forvejen aggressiv hund, kan slå en forsvarsløs hundehvalp ihjel, uden konsekvenser? Hvad med den næste hund der går forbi, eller måske et barn der træder forkert?
Vi følger op på denne historie for at finde ud af, om det virkelig kan være rigtigt, at der ikke var nogen konsekvenser for den angribende hund og dens ejer. Du vil derfor kunne læse mere i denne sag senere.
Den hund, der for godt en måned siden bed en mand i Skive, har nu bidt igen. Denne gang gik det ud over to betjente
Fredag blev en mand blidt i armen af en hund i Skive, da han ville beskytte sin egen hund. Siden er der gået mange historier om den angribende hund. Historier som det lokale politi ikke kan genkende
Vi har været i kontakt med hovedforfatteren til den undersøgelse, vi skrev om i går. Undersøgelsen viste, at antallet af alvorlige hundebid var tredoblet de sidste 20 år. John Tulloch fastholder, at der er et problem
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.
Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer.
SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.