Mandag aften i sidste uge fik en syvårig pige en rigtig ubehagelig oplevelse på en legeplads i Taastrup. Her blev hun nemlig overfaldet af en hund, som bed hende flere gange, og hun blev efterfølgende sendt på hospitalet, da et af biddene viste sig at være alvorligt.
Hun blev dog hurtigt udskrevet igen, men chokket sidder stadig i den lille pige.
Politiet var hurtigt ude med en efterlysning af hunden og dens ejer, men indtil videre har de ikke fået nogen afgørende oplysninger i sagen.
– Vi har det desværre ikke modtaget så mange henvendelser som håbet. Vi havde jo en idé om, at ejeren af den her hund var lokal, og vi ville derfor gerne høre fra lokalmiljøet derude, fortæller politikommissær Andreas Mollerup til bt.dk.
Politiets fokus ligger nu på at identificere hundeejeren på anden måde, men man ønsker stadig at få oplysninger fra eventuelle vidner, som også kan kontakte politiet anonymt.
For godt en uge siden fortalte vi historien om Daisy, der døde efter at være blevet overfaldet af en anden hund. Vi har nu været i kontakt med politiet for at høre deres side af sagen
Trine Drejer oplevede i januar måned enhver hundeejeres værste mareridt. Hendes elskede hund blev overfaldet af en anden hund og døde efterfølgende. Her får du historien
En skærmydsel over, om hunde skal føres i snor, endte onsdag aften i et voldeligt overfald i Høng
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Står du i en svær situation, hvor du ikke længere kan beholde din hund? Dyreværnet tilbyder nu gratis indlevering resten af marts for at sikre, at alle dyr får en tryg omplacering til det helt rette hjem.