4. august slog Alberte Bidstrup et hjerteskærende opslag op på Facebook. Familiens hund, Emma, en staffordshire bullterrier, var forsvundet.
Hun skriver i opslaget, at hele området, hvor de bor er gennemsøgt uden held.
8. august lagde Alberte Bidstrup igen et opslag på Facebook. Opslaget indledte hun med ordet HJÆLP.
I opslaget kunne Alberte fortælle, at de havde fået oplyst, at Emma var blevet stjålet og befandt sig i roskildeområdet.
I Sjællandske Medier og på eb.dk kan Alberte i dag fortælle, at hun og familien er blevet ringet op af en anonym mand, som krævede 5000 kroner for oplysninger om hunden.
Familien er ifølge Ekstra Bladet blevet ringet op flere gange siden, men er ikke kommet nærmere på at finde deres elskede hund.
- Vi er enormt kede af, at vores hund er væk, og samtidig er det utroligt ubehageligt at modtage opkald fra en aggressiv mand. Vi er ikke engang sikre på, at manden har noget med vores hunds forsvinden at gøre, siger Alberte Bidstrup til eb.dk.
Sagen er meldt til politiet.
Kære læsere af hunden. Hjælp os med at dele denne nyhed, så vi kan få Emma hjem til sin familie.
Nogle gange kan det være helt fint at have en ven, der er anderledes end dig selv. Billedet af denne staffordshire bullterrier er taget af Gitte Pedersen fra Odense
Gilpa er sponsor for fotokonkurrencen i HUNDEN, hvor man hver måned kan vinde flotte præmier
For et par uger siden skrev vi om en staffordshire bullterrier, der var blevet stjålet ved Randers. Nu er der heldigvis godt nyt i sagen
Vi har været i kontakt med Per Pedersen, der ejer den staffordshire bullterrier, som menes at være blevet stjålet i Randers
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.