Det var en lørdag formiddag klædt i solens stråler ved hundeudstillingen i Ballerup. Måske havde nogen forventet, at det ville regne, og derfor valgt at blive væk.
I ring nummer 13 var der i hvert fald en hel del udeblivelser, da de charmerende dogue de bordeaux blev vist frem af deres stolte ejere.
Flere af konkurrencerne i racen var uden den store placeringsmæssige spænding, da der kun stod en enkelt hund og ejer i ringen.
Anderledes var det, da bedste han skulle kåres. Her løb flere stolte hanner rundt i den firkantede ring, som var de nykårede præmietyre. Deres ejere løb ved siden af hundene og alle havde de en lille klud blafrende fra en lomme til at tørre den for racen uundgåelige savl fra underlæben på deres elskede hund.
Én hanhund stod over de andre. Det var 18 måneder gamle Cassius, som blev kåret til bedste han med CK og dermed også Københavnsvinder.
Cassius’ ejer Christina Nissen lignede en, der lige var faldet ned fra månen, da Cassius blev kåret. Langsomt gik hun ud af ringen, hvor hun fik stor ros af manden og vennerne.
Senere i konkurrencen skulle Cassius op mod bedste tæve. Også her trak han det længste strå og blev derfor bedst i racen.
Hvis Christina Nissen lignede en, der var faldet ned fra månen, da Cassius blev bedste han, er det svært at beskrive, hvad hun lignede, da han blev bedst i racen.
– Jeg blev meget overrasket over, han vandt i dag. Egentlig var vi her bare for at træne, da vi har holdt en længere pause, fordi Cassius har haft lidt helbredsmæssige problemer.
Det flotte resultat betyder, at Cassius i eftermiddag skal i Store Ring for anden gang i sit liv.
– Han var i Store Ring som hvalp i Herning, men ellers har vi ikke prøvet det før, så det er stadig meget nyt for os at skulle derind, fortæller Christina Nissen, efter at have fået en masse gode råd om, hvordan man skal bevæge sig selv og hunden i Store Ring.
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
To unge danske talenter havde en uforglemmelig oplevelse ved en international udstilling i Maribor, hvor de klarede sig flot i både juniorhandling og i raceringene
Grand danoisen med det store hjerte og den smittende glæde overvandt både modgang og fysiske ar for at nå til tops i udstillingsringen
Mandag aften meldte DKK ud, at norske hunde ikke kan deltage i den kommende weekends udstilling i Ballerup. Derudover er der taget forholdsregler for at forhindre eventuel smitte
Det er blevet søndag og andendagen på udstillingen i Ballerup. Her er en oversigt over, hvilke racer, der udstilles i dag
Første dag i Ballerup er slut. En fantastisk dag, men også en dag, der udstillede den manglende stemning i Store Ring
Selvfølgelig er hunden.dk og Magasinet HUNDEN med hele weekenden i Ballerup. Her kan du læse lidt om, hvad du kan bruge os til, og hvad vi laver sådan en weekend
Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden den 21. og 22. september inviterer til "Kampen om København" set fra hundeperspektiv, gælder det om at holde halen lige på bagdelen; For her kan du opleve ikke færre end 3.400 af Danmarks smukkeste - og dygtigste - hunde
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.