Det var en lørdag formiddag klædt i solens stråler ved hundeudstillingen i Ballerup. Måske havde nogen forventet, at det ville regne, og derfor valgt at blive væk.
I ring nummer 13 var der i hvert fald en hel del udeblivelser, da de charmerende dogue de bordeaux blev vist frem af deres stolte ejere.
Flere af konkurrencerne i racen var uden den store placeringsmæssige spænding, da der kun stod en enkelt hund og ejer i ringen.
Anderledes var det, da bedste han skulle kåres. Her løb flere stolte hanner rundt i den firkantede ring, som var de nykårede præmietyre. Deres ejere løb ved siden af hundene og alle havde de en lille klud blafrende fra en lomme til at tørre den for racen uundgåelige savl fra underlæben på deres elskede hund.
Én hanhund stod over de andre. Det var 18 måneder gamle Cassius, som blev kåret til bedste han med CK og dermed også Københavnsvinder.
Cassius’ ejer Christina Nissen lignede en, der lige var faldet ned fra månen, da Cassius blev kåret. Langsomt gik hun ud af ringen, hvor hun fik stor ros af manden og vennerne.
Senere i konkurrencen skulle Cassius op mod bedste tæve. Også her trak han det længste strå og blev derfor bedst i racen.
Hvis Christina Nissen lignede en, der var faldet ned fra månen, da Cassius blev bedste han, er det svært at beskrive, hvad hun lignede, da han blev bedst i racen.
– Jeg blev meget overrasket over, han vandt i dag. Egentlig var vi her bare for at træne, da vi har holdt en længere pause, fordi Cassius har haft lidt helbredsmæssige problemer.
Det flotte resultat betyder, at Cassius i eftermiddag skal i Store Ring for anden gang i sit liv.
– Han var i Store Ring som hvalp i Herning, men ellers har vi ikke prøvet det før, så det er stadig meget nyt for os at skulle derind, fortæller Christina Nissen, efter at have fået en masse gode råd om, hvordan man skal bevæge sig selv og hunden i Store Ring.
Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Lørdagens Juniorhandling i Ballerup blev et bevis på, at de danske juniorhandlere kan håndtere mange forskellige racer
Her er der billeder fra lørdagen i Ballerup. Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen
Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden den 24. og 25. september inviterer til "Kampen om København" set fra hundeperspektiv, gælder det om at holde halen lige på bagdelen; For her kan du opleve ikke færre end 3.200 af Danmarks smukkeste - og dygtigste – hunde
Første dag i Ballerup er slut. En fantastisk dag, men også en dag, der udstillede den manglende stemning i Store Ring
Husker du udstillingen i Ballerup, hvor den 16-årige pumi Cookie blev udstillet efter 14 års pause fra udstillingsringene? Nu er Cookie desværre død
På udstillingen i Ballerup er Landseergården's Kissable Kelly blevet bedst i racen, og dermed har hun sikret sig titlen som årets landseer
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde
Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.
Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.
Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet