Lykkelig dogue de bordeaux ejer i ring 13

22-09-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Christina Nissen gik lørdag i ring nummer 13 med sin dogue de bordeaux, Cassius. Den flotte hund blev bedst i racen, og nu står den på Store Ring i eftermiddag

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det var en lørdag formiddag klædt i solens stråler ved hundeudstillingen i Ballerup. Måske havde nogen forventet, at det ville regne, og derfor valgt at blive væk.

I ring nummer 13 var der i hvert fald en hel del udeblivelser, da de charmerende dogue de bordeaux blev vist frem af deres stolte ejere.

Flere af konkurrencerne i racen var uden den store placeringsmæssige spænding, da der kun stod en enkelt hund og ejer i ringen.

Anderledes var det, da bedste han skulle kåres. Her løb flere stolte hanner rundt i den firkantede ring, som var de nykårede præmietyre. Deres ejere løb ved siden af hundene og alle havde de en lille klud blafrende fra en lomme til at tørre den for racen uundgåelige savl fra underlæben på deres elskede hund.

Én hanhund stod over de andre. Det var 18 måneder gamle Cassius, som blev kåret til bedste han med CK og dermed også Københavnsvinder.

Cassius’ ejer Christina Nissen lignede en, der lige var faldet ned fra månen, da Cassius blev kåret. Langsomt gik hun ud af ringen, hvor hun fik stor ros af manden og vennerne.

Senere i konkurrencen skulle Cassius op mod bedste tæve. Også her trak han det længste strå og blev derfor bedst i racen.

Hvis Christina Nissen lignede en, der var faldet ned fra månen, da Cassius blev bedste han, er det svært at beskrive, hvad hun lignede, da han blev bedst i racen.

– Jeg blev meget overrasket over, han vandt i dag. Egentlig var vi her bare for at træne, da vi har holdt en længere pause, fordi Cassius har haft lidt helbredsmæssige problemer.

Det flotte resultat betyder, at Cassius i eftermiddag skal i Store Ring for anden gang i sit liv.

– Han var i Store Ring som hvalp i Herning, men ellers har vi ikke prøvet det før, så det er stadig meget nyt for os at skulle derind, fortæller Christina Nissen, efter at have fået en masse gode råd om, hvordan man skal bevæge sig selv og hunden i Store Ring.

Læs også

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

NYHED: Stort tilbud på billeder fra Roskilde

Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Sara DeAngelis tog juniorhandling lørdag

18-09-2021 16:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I alt 21 hunde og juniorhandlere stillede op i lørdagens juniorhandling i Ballerup. Igen gik sejren til en DeAngelis

Store Rings stemning

21-09-2019 18:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Første dag i Ballerup er slut. En fantastisk dag, men også en dag, der udstillede den manglende stemning i Store Ring

 

Hundetopmøde i København

15-09-2021 15:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ingen anden dyreart fås i så mange forskellige udgaver: Pelset eller nøgen. Krøllet eller glat. Hurtig eller langsom. Fra 2 kilo til 100 kilo. Og du kan møde dem alle; 3.500 forskellige hunde af 300 forskellige racer - til hundemesse i Ballerup Idrætsby den 18. og 19. september – stadig med coronasikkerheden i højsædet 

Se billederne: Ballerup godt i gang

24-09-2022 11:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udstillingen i Ballerup er kommet godt fra start. Massevis af smukke hunde indtager de mange ringe

Hundenes kamp om København

18-09-2018 14:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden inviterer til ”Kampen om København” set fra hundeperspektiv, vil Ballerup Idrætsby blive fuld af hundeglam, højt humør og logrende haler. Der lægges ud med første bjæf lørdag kl. 10

Disse racer kan du opleve i Ballerup søndag

19-09-2021 07:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er blevet søndag og andendagen på udstillingen i Ballerup. Her er en oversigt over, hvilke racer, der udstilles i dag

Her er dagens vindere

24-09-2022 18:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi ved jo godt, at alle er vindere, men altså der blev fundet nogle vindere i Store Ring i dag, og dem kan du se lige her

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

Rejse med hund: Regler for Østrig 2026

Info|

Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

NYHED: Stort tilbud på billeder fra Roskilde

Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Bliv besøgshund gennem Ældre Sagen

Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.