Hundeudstillinger er ikke elitære

23-09-2022 17:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I morgen begynder den næstsidste internationale hundeudstilling i 2022. Men hvorfor skal du vælge at lægge vejen forbi Ballerup? Måske får du et svar i denne personlige beretning

 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Det er på ingen måder nogen hemmelighed, at før jeg startede som redaktør på HUNDEN og hunden.dk, var min viden om hunde en smule begrænset. Før jeg trådte ind i denne verden, begrænsede mine hundeerfaringer sig til følgende. 


Da jeg var helt lille, havde mine forældre en hund. Det var en kleiner münsterlænder med navnet Jane (udtalt på engelsk). Hun var en dejlig hund, men måske vidste hun, at jeg på sigt ville blive redaktør på HUNDEN, for hun ville i hvert fald rigtig gerne beskytte mig. En dag blev hendes beskyttertrang noget uhensigtsmssig, da hun bed en kammerat til mine to storebrødre i låret. Der var ingen nåde. Hun blev aflivet. 

Mit næste hundeminde finder sted hos min moster Inger og hendes man Danny, De boede i samme by som os og derfor var vi meget sammen med dem. Min kusine Charlotte og fætter Jacob var mine bedste venner, men så var det, at de fik en hund. King hed den. Så vidt jeg husker var det en golden retriver, og jeg var panisk angst for den. Derfor husker jeg også en episode, hvor jeg løb i en stor cirkel på det lokale stadion med King i hælene på mig. Den legede, jeg græd. 

Nå ja så var der også en hund i byen, jeg voksede op. En lille foxterrier, hvis hidsighed fik mig til at køre en længere omvej, hver gang jeg skulle til håndbold i hallen. 

Det var min hundebagage, da jeg trådte ind som redaktør for disse medier, og derfor var det også noget af en oplevelse, da jeg første gang var til en hundeudstilling. Det var i Fredericia i 2018. Og jeg husker, at jeg kørte op til parkeringspladsen og tænkte, at jeg aldrig havde set så mange hunde samlet på et sted før. 

Jeg beskriver ofte den udstilling som en oplevelse af at være til en fest, hvor man er den eneste, der er ædru. Jeg forstod ikke, hvad der foregik. 

Hvis vi så bare springer frem i tiden til i dag. Den 23. september 2022. Så sidder jeg på et hotelværelse og glæder mig til at komme ud at møde alle jer dejlige hundemennesker og jeres lige så dejlige hunde.

Hundeudstillingerne er blevet noget af det, jeg ser allermest frem til. Og hvorfor så det?

Egentlig er svaret enkelt. Jeg er i dag en del af hundeverdenen, og jeg er vild med hundeverdenen. Og på en hundeudstilling møder man altid engagerede, gode mennesker med deres fantastiske hunde. Hvor i Danmark skulle man ellers finde så mange mennesker med dette fantastiske dyr samlet på et så lille område?

Jeg er blevet fan af hundeudstillinger, fordi stemningen er helt særlig. Fordi man møder folk, man kender, og fordi der bare er så mange dejlige hunde. En hundeudstilling er virkelig for alle, der interesserer sig for hunde.

Dansk Kennel Klub har gennem de sidste år gjort rigtig meget for at gøre udstillingerne mere tilskuervenlige, og det er lykkes. Da jeg startede på udstillingerne, var ringene omringet af telte, så man ikke kunne se, hvad der foregik. Det var næsten som om, der foregik noget hemmeligt inde i ringene. 
Nu er der åbent. Teltene er flyttet længere væk fra ringene, og man kan i den grad opleve disse fantastiske dyr boltre sig på udstillingerne. 

Og så er der Store Ring. Ringen hvor vinderne mødes. Ofte ender det med, at der ikke er ret mange tilskuere tilbage, når det hele skal afgøres i denne ring, og det er faktisk synd. For i Store Ring får man det hele i konmprimeret form. Vinderne i hver race konkurrerer med de andre hunde i samme FCI-gruppe og til sidst, står ti gruppervindere over for hinanden i den store BIS finale. I Store Ring oplever man engagement, glæde, skønhed og stor viden om hunde.

I denne weeekend er der udstilling i Ballerup. Det er en særlig udstilling, fordi den både foregår ude og inde. Racerne er delt op over de to dage, så man får to vidt forskellige oplevelser lørdag og søndag. 
Lad en forholdsvis ny hundemand anbefale hundeudstillingerne med følgende ord:

Hver gang jeg kommer hjem fra en hundeudstilling, har jeg forelsket mig i en ny hunderace.

 

Læs også

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

Vejen: Elegant mynde gentog triumfen i Store ring

22-06-2025 19:07, af Cecilie Friis Amstrup

For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen. 

Svensk BIS i Ballerup

22-09-2019 17:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Smuk svensk basenji på 10 år tog bis

Dansk opdrættet basenji vinder Best In Show

24-09-2017 19:35, af Marie Helene Rigård Rohleder

Den glamourøse basenji Kimwitu’s Zolotaya vandt Best In Show til weekendens internationale hundeudstilling i Ballerup

Stor emotionel sejr i Ballerup

19-09-2021 17:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så blev udstillingen I Ballerup afgjort, og det blev en flot finale med en fortjent og fuldstændig vild vinder

Dansk Kennel Klub tager konsekvens af sygdom i Norge

17-09-2019 08:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mandag aften meldte DKK ud, at norske hunde ikke kan deltage i den kommende weekends udstilling i Ballerup. Derudover er der taget forholdsregler for at forhindre eventuel smitte

Her er årets hunde i lydighed

25-09-2017 08:38, af Marie Helene Rigård Rohleder

På weekendens DKK internationale udstilling i Ballerup blev årets hunde i lydighed 2017 kåret efter et helt års spændende konkurrencer

Billederne fra Ballerup er online

21-09-2016 14:11, af Kasper Larsson
Nu kan du se og bestille billederne fra Dansk Kennel Klubs store internationale udstilling i Ballerup

Se billederne: Lørdag i Ballerup

18-09-2021 20:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Det har været en dejlig dag i Ballerup med masser af skønne hunde

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Raceportræt af den loyale rottweiler

15-07-2025 07:00, af Uli Nomis m.fl.

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

’’Uden James var jeg ikke mødt op’’

12-07-2025 07:24, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Helen og hundene udforsker Norges vilde fjelde

13-07-2025 06:55, af Cecilie Friis Amstrup

Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.

Hvalpen Jessi var aldrig ønsket

10-07-2025 06:30, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.

Fra HUNDEN: Løber hjertet af med dig i hvalpekøbet?

11-07-2025 07:01, af Lotte Evers, Agria Dyreforsikring

Når først beslutningen er taget, og drømmen om en lille, logrende hvalp går fra tanke til realitet, kan det være svært at lægge følelserne helt på hylden for at forholde sig til de lidt mere praktiske sider af hvalpekøbet. Men før du lader dig rive med af nuttede hvalpehoveder, små poter og den bløde hvalpemave, er der måske noget, du ikke helt har stillet skarpt på endnu.

Fra HUNDEN: Raceportræt af den alsidige border collie

14-07-2025 06:39, af Hanni Zimmer

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Guldbasserne fik is og vandsjov i sommersolen

05-07-2025 06:45, af Cecilie Friis Amstrup

Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet