Der var god stemning og glade hunde til præmieoverrækkelsen i rally-konkurrencerne søndag eftermiddag i det fjerneste hjørne af Ballerup Idrætsanlæg.
Her blev det nemlig afgjort, hvilke dygtige hunde og fører, som kunne tage derfra med den eftertragtede titel som Årets hund i rally 2017.
Rally lydighed er en sport indenfor hundeverdenen, hvor fører og hund gennemfører en bane med forskellige øvelser/momenter. Hund og fører går banen i deres eget tempo, og der bliver lagt vægt på samarbejde. Bedømmelsen er ikke så streng som ved traditionelle lydighedsprøver. Rally er inddelt i 5 klasser, hvor der kåres en Årets hund indenfor hver klasse.
Resultater i Årets hund i rally 2017
Begynderklasse: Charlotte Bøgvad med dværgschnauzer, peber/salt Boegvad’s Elga Olga.
Juniorklasse: Kimmie Westh Wolsted med Border Collie Border Top’s Niko
Øvet klasse: Poul Hansen med Australian Shepherd Dreamcatcher’s Dr. Pepper.
Ekspertklasse: Ditte Maria Wolsted med Border Collie Beautiful Borders Jumping J.J
Championklasse: Annette B. Olesen med Border Collie Border Top’s Nanna
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Estiske Aet Toose fra Estland rejste over en periode på syv måneder tre gange til Danmark, for at udstille. I Fredericia kulminerede den målrettede indsats da hendes field spaniel sikrede sig det sidste certifikat og titlen som bedst i racen.
Det var festligt, da børnene fra Egebo Børnehave kom forbi DKK for at pynte op til jul med hjemmelavet julepynt af den fineste slags
Tak for en fantastisk weekend på Bornholm. Nu er billederne klar
I disse dage udkommer septembernummeret af HUNDEN. Her kan du læse, hvad du går glip af, hvis du ikke er medlem af DKK
Svensker tog weekendens sidste BIS i Roskilde. En fantastisk udstilling fik en fantastisk slutning
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Står du i en svær situation, hvor du ikke længere kan beholde din hund? Dyreværnet tilbyder nu gratis indlevering resten af marts for at sikre, at alle dyr får en tryg omplacering til det helt rette hjem.