Karin Janz har haft afghansk mynde i 41 år. Hun opdrætter ikke længere, da hvalpene ganske enkelt er for svære at komme af med på grund af den megen pelspleje, racen kræver.
I dag stiller hun med sin Absolute Afghans Argentina til bedømmelse i Fredericia. Hun står nervøst ved sidelinjen og følger med, mens hendes handler flot fører dem smukke unge hund rundt i ringen. Efterfølgende må hun erkende, at bedømmelsen ikke gik så godt, men det er heller ikke meningen den unge tæve skal have et langt udstillingsliv. Hun skal nemlig betræde helt andre græsmarker.
– Jeg går til lure coursing med hende, og jeg har dyrket sporten i rigtig mange år, og det er simpelthen for hundens skyld, for de er jo skabt til at løbe og jage. Det kan man tydeligt se, når man slipper en mynde og den forsvinder ud over banen i lure coursing. Hundene viser en iver og en glæde, som er helt fantastisk at se, siger hun.
Det er ikke alle, der er lige begejstrede for at prøve lure coursing, men gennem mange år i sporten har Karin Janz oplevet mange, der har ændret holdning, når de har prøvet det.
– Jeg har set rigtig mange få en tåre i øjenkrogen, når de ser deres hund løbe ud over banen. Det er så naturligt for den, og det kan man tydeligt se. Det er virkelig en rørende oplevelse, siger hun.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Estiske Aet Toose fra Estland rejste over en periode på syv måneder tre gange til Danmark, for at udstille. I Fredericia kulminerede den målrettede indsats da hendes field spaniel sikrede sig det sidste certifikat og titlen som bedst i racen.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Så er billederne fra udstillingen i Fredericia kommet på hjemmesiden.
Hunde- og hestedommer, det er en sjældenhed, men Helle Juul Pedersen er en af dem, der dømmer i begge verdner
I Ring 18 er syv hunde af racen dansk spids blevet udstillet. Her får du lidt billeder af de fine hunde
Så er vi kommet godt i gang med årets første udstilling. Rutinerede og nye udstillere konkurrerer om de eftertragtede titler
Fredag fik Danmark sin første Europamester i Lure Coursing nogensinde. Den dygtige hund er Eloy, som er en galgo espagnol
Set udefra ligner det en skønhedskonkurrence, der har til formål at udvælge den smukkeste deltager: Ikke et hår vender forkert. Ikke et gram for meget på de veltrimmede kroppe. Men i virkeligheden er konkurrencen nærmere en jobmesse, hvor deltagernes anatomi bedømmes ud fra den type arbejde, de er sat i verden for at udføre. Tag med til ”karrieredage for dem på fire poter” i Messe C i weekenden
Kennel Faarup modtog lørdag på hundeudstillingen i Fredericia en af tre hæderspriser fra Dansk Kennel Klub
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse