Karin Janz har haft afghansk mynde i 41 år. Hun opdrætter ikke længere, da hvalpene ganske enkelt er for svære at komme af med på grund af den megen pelspleje, racen kræver.
I dag stiller hun med sin Absolute Afghans Argentina til bedømmelse i Fredericia. Hun står nervøst ved sidelinjen og følger med, mens hendes handler flot fører dem smukke unge hund rundt i ringen. Efterfølgende må hun erkende, at bedømmelsen ikke gik så godt, men det er heller ikke meningen den unge tæve skal have et langt udstillingsliv. Hun skal nemlig betræde helt andre græsmarker.
– Jeg går til lure coursing med hende, og jeg har dyrket sporten i rigtig mange år, og det er simpelthen for hundens skyld, for de er jo skabt til at løbe og jage. Det kan man tydeligt se, når man slipper en mynde og den forsvinder ud over banen i lure coursing. Hundene viser en iver og en glæde, som er helt fantastisk at se, siger hun.
Det er ikke alle, der er lige begejstrede for at prøve lure coursing, men gennem mange år i sporten har Karin Janz oplevet mange, der har ændret holdning, når de har prøvet det.
– Jeg har set rigtig mange få en tåre i øjenkrogen, når de ser deres hund løbe ud over banen. Det er så naturligt for den, og det kan man tydeligt se. Det er virkelig en rørende oplevelse, siger hun.
Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt
60-års jubilæum i DKK: Fra den første lakeland terrier til topvindende mynder og whippets – et langt, kærligt og lærerigt liv med hunde
Søndag bød på endnu en flot dag på Roskilde Dyrskueplads, hvor den internationale hundeudstilling blev afsluttet med manér
Over 700 hunde er til Store Hestedag i Roskilde i weekenden. Myndeklubben er flot repræsenteret, og de afholder både udstilling og Lure Coursing
Årets anden udstillingsdag er i gang, og før vi kan udråbe årets første BIS, har flere tusinde hunde konkurreret om at komme med i Store Ring dagen igennem.
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?
At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. oktober for at være med i november måneds konkurrence.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering