DKK’s brev har været ventet med spænding, men nu er det her, og du kan selvfølgelig læse hele tekstens ordlyd her:
DKK retter henvendelse til FCI ang. myndeudstilling i Rusland
10. juli 2017
I forrige weekend var de sociale medier ved at koge over pga. billeder af forfærdeligt magre mynder, specielt en radmager Shlougi, der var blevet BIR på en myndeudstilling i St Petersborg for kort tid siden.
DKK deler forargelsen, og DKK´s bestyrelse har dags dato rettet henvendelse til FCI om sagen og udbedt os en forklaring på, hvordan noget sådant kan finde sted.
Herunder kan du læse DKK´s henvendelse på dansk og nederst et link til brevet på engelsk, som er sendt til FCI´s bestyrelse:
Til FCI´s bestyrelse,
Dansk Kennel Klubs bestyrelse, et stort antal af vore medlemmer samt vor Myndeklub er oprørte over, at en Shlougi i meget dårlig kondition (stærkt afmagret og tilsyneladende psykisk dårlig) vandt BIR på en myndeudstilling i St. Petersborg for kort tid siden.
Vi kender kun sagen fra de sociale medier, hvor billeder af hunden med al tydelighed viser en hund i meget dårlig forfatning.
Det er Dansk Kennel Klubs opfattelse, at et af FCI`s fornemste formål er at tage vare på hundenes velfærd. I dagligdagen, men specielt ved konkurrencer af enhver art.
Det er derfor skadeligt for FCI og FCI´s medlemslande, når en sådan hund præmieres, for det viser det modsatte af, hvad FCI bør stå for. Mange kennelklubber bruger mange ressourcer på at forbedre racehundenes image i offentligheden, og det kan synes omsonst, når noget sådant kan finde sted.
DKK beder derfor FCI om at oplyse os om følgende:
1. Hvilke konsekvenser vil det få for den arrangerende klub, at en sådan hund overhovedet får lov at deltage på en udstilling ?
2. Hvilke konsekvenser vil det få for den pågældende dommer, der præmierede hunden som BIR?
3. Hvad kan/ vil FCI gøre af tiltag for at hindre, at noget lignende kan gentage sig?
På DKK´s vegne
Jørgen Hindse
Det danske landshold levede op til forventningerne ved FCI IGP FH verdensmesterskabet i spor i Østrig. Liselotte Nielsen sikrede sølvmedalje med schæferen Hesselballe Goa, debutanten Doris Bønnerup og border collien Tjep imponerede i deres første VM, og holdet sluttede samlet lige uden for podiet.
Erfarne og debutanter kæmper side om side, når verdens bedste sporhunde mødes denne uge til det prestigefyldte FCI IGP FH verdensmesterskab i Østrig
Fra loyale hyrdehunde og traditionsrige jagthunde til små selskabshunde og elegante mynder – lær om de 10 officielle grupper af hunderacer og deres unikke karaktertræk.
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt
Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor
At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?
Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september