DKK’s brev har været ventet med spænding, men nu er det her, og du kan selvfølgelig læse hele tekstens ordlyd her:
DKK retter henvendelse til FCI ang. myndeudstilling i Rusland
10. juli 2017
I forrige weekend var de sociale medier ved at koge over pga. billeder af forfærdeligt magre mynder, specielt en radmager Shlougi, der var blevet BIR på en myndeudstilling i St Petersborg for kort tid siden.
DKK deler forargelsen, og DKK´s bestyrelse har dags dato rettet henvendelse til FCI om sagen og udbedt os en forklaring på, hvordan noget sådant kan finde sted.
Herunder kan du læse DKK´s henvendelse på dansk og nederst et link til brevet på engelsk, som er sendt til FCI´s bestyrelse:
Til FCI´s bestyrelse,
Dansk Kennel Klubs bestyrelse, et stort antal af vore medlemmer samt vor Myndeklub er oprørte over, at en Shlougi i meget dårlig kondition (stærkt afmagret og tilsyneladende psykisk dårlig) vandt BIR på en myndeudstilling i St. Petersborg for kort tid siden.
Vi kender kun sagen fra de sociale medier, hvor billeder af hunden med al tydelighed viser en hund i meget dårlig forfatning.
Det er Dansk Kennel Klubs opfattelse, at et af FCI`s fornemste formål er at tage vare på hundenes velfærd. I dagligdagen, men specielt ved konkurrencer af enhver art.
Det er derfor skadeligt for FCI og FCI´s medlemslande, når en sådan hund præmieres, for det viser det modsatte af, hvad FCI bør stå for. Mange kennelklubber bruger mange ressourcer på at forbedre racehundenes image i offentligheden, og det kan synes omsonst, når noget sådant kan finde sted.
DKK beder derfor FCI om at oplyse os om følgende:
1. Hvilke konsekvenser vil det få for den arrangerende klub, at en sådan hund overhovedet får lov at deltage på en udstilling ?
2. Hvilke konsekvenser vil det få for den pågældende dommer, der præmierede hunden som BIR?
3. Hvad kan/ vil FCI gøre af tiltag for at hindre, at noget lignende kan gentage sig?
På DKK´s vegne
Jørgen Hindse
Det danske landshold levede op til forventningerne ved FCI IGP FH verdensmesterskabet i spor i Østrig. Liselotte Nielsen sikrede sølvmedalje med schæferen Hesselballe Goa, debutanten Doris Bønnerup og border collien Tjep imponerede i deres første VM, og holdet sluttede samlet lige uden for podiet.
Erfarne og debutanter kæmper side om side, når verdens bedste sporhunde mødes denne uge til det prestigefyldte FCI IGP FH verdensmesterskab i Østrig
Fra loyale hyrdehunde og traditionsrige jagthunde til små selskabshunde og elegante mynder – lær om de 10 officielle grupper af hunderacer og deres unikke karaktertræk.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.