Hunde-topmøde i det jyske – 8.500 hunde mødes

30-10-2013 09:38, af Tine Luther
Tusindvis af tophunde fra hele verden mødes i den kommende weekend i Messe Center Herning til Dansk Kennel Klubs internationale udstilling. Her udnævnes og hædres Årets politihund, ligesom man kan følge Nordisk Mesterskab i Dog Dancing.

Alle racer begge dage Udstillingen består i virkeligheden af to enkelt-udstillinger, en om lørdagen og en anden om søndagen, hvor de deltagende hunde bedømmes af nye dommere. Der deltager 259 racer både lørdag og søndag, så der skulle være hunde af interesse for enhver. Der kommer hunde så langt væk fra som Australien, USA og Rusland og naturligvis fra hele Europa, når hundefolket konkurrerer om såkaldte titler – ikke om penge. Så der er virkelig noget at se på, hvis man går og overvejer, hvilken race der vil passe bedst til netop ens egen familie. Program Om formiddagen fra kl. 9 bedømmes hundene i de enkelte racer – ligesom på et dyrskue. Lørdag kl. 14 og søndag kl. 13 kan man se juniorhandlerne i action, når de viser, hvordan en hund skal fremvises for at præsentere sig fra sin bedste side i konkurrencerne. Om eftermiddagen fra kl. 15 går det løs med show, opvisninger, gruppekonkurrencer og udpegelse af Best in Show i Store Ring (Hal E). Søndag eftermiddag rundes dagen af med at hylde vinderne af de prestigegivende årskonkurrencer om at blive Årets hund, Årets opdrætter, Årets veteran etc. Nordisk mesterskab i Heelwork to Music og Freestyle I forbindelse med udstillingen afvikles Nordisk Mesterskab i det, som populært kaldes Dog Dancing. Her kan vi almindelige hundeejere, som kan have svært nok ved at kalde vores hund til os eller få den til at gå pænt i snor, blive imponeret over et fantastisk samarbejde mellem hund og fører. Det foregår i Hal E. Lørdag fra kl. 8 til ca. 12 i disciplinen Heelwork to Music og søndag fra kl. 9 til ca. 12.30 i disciplinen Freestyle. Man kan også nyde de to nordiske disciplinmestre søndag kl. 14.50, hvor de giver opvisning i ”Store Ring”. Entré Begge dage er 60 kr. for voksne og 10 kr. for børn under 12 år. Børn under 6 år gratis. Det er muligt at medbringe flinke gæstehunde. Det koster 90 kr. pr. hund. Endvidere skal hunden medbringe sin vaccinationsattest. Udstillingens adresse Messecenter Herning Hal C, D, G, E, H og M. Vardevej 1DK-7400 Herning Yderligere oplysninger om Dansk Kennel Klub og den internationale hundeudstilling i Herning kan indhentes via links under billederne til højre.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Nye serie: Hundefotografering for alle

Foto|

Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene