Gøteborg stod i weekenden i hundens tegn, da nordens største hundebegivenhed løb af stablen. Mennesker og hunde fra nær og fjern, flokkedes om MyDOG, som blev besøgt af 33.700 tobenede gæster og godt 9000 firbenede.
Der var også nok at opleve for hundeelskere i alle aldre i Svenska Mässan i Gøteborg, hvor arrangementet blev holdt.
Weekenden bød nemlig ikke bare på konkurrencer for de fleste hunderacer. Man kunne blandt andet også opleve politihunde, hundeteater og smagsprøver på diverse hundesportsgrene.
Det er da også nogle glade arrangører, der kan se tilbage på en veloverstået weekend.
– Hallerne har været fyldt alle dagene. Især har nose work og hundeteatret trukket mange nysgerrige gæster til. Derudover har hundeudstillingerne selvfølgelig også tiltrukket mange, og fra udstillerne har jeg kun fået positive reaktioner, lyder det fra Tommy von Brömsen, der er ansvarlig for MyDOG.
På baggrund af årets besøgstal kan Tommy von Brömsen konstatere en stor hundeglæde i Sverige.
– Hundeinteressen i Sverige er enorm netop nu. Det mærker vi blandt andet ved, at vi har en stigning i både gæster og udstillere, siger han.
Sidste år blev MyDOG besøgt af 32.150 gæster og 8.750 hunde. Det var en stigning på 13 procent i forhold til de foregående år.
Med den positive udvikling i baghovedet kan man allerede nu sætte kryds i kalenderen, hvis man vil opleve næste års MyDOG på tætteste hold. Datoen i 2019 er 3. til 6. januar.
Best in Show i MyDOG1 blev skotsk terrieren, Filisite Brash Beauty Never Lies, som ejes af Valentina Popova fra Rusland.
Best in show i MyDOG2 blev greyhounden, Jet's Just Leave Me Hanging On, der ejes af Tore Berg-Vingen fra Norge.
Årets udstillingshund blev den irske terrier, Merrymac Zinnia Of Gold Again, der ejes af Gertrud och Thomas Hagström fra Kalmar i Sverige.
Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Få sportsgrene er så unge og så kontroversielle som weightpull. På MyDOG er der plads til både en præsentation og en opvisning i sporten
Efter en tæt konkurrence blandt mange dygtige juniorhandlere kunne Amalie Grønborg sikre sig sejren med sin samojedehund Ellie.
Én enkelt dag om året er det tilladt at tage sin pelsede ven med i Tivoli. Det er på Hundens Dag, som i år finder sted søndag den 18. august, hvor Tivoli åbner portene og byder alle flinke hunde i snor velkommen i forlystelseshaven. Gæster kan blandt andet opleve raceparade, show på Plænen, agility-opvisning og så er der mulighed for, at nuværende eller kommende hundeejere kan få gode råd i Dansk Kennel Klubs informationstelt. Årets tema er ”Hunde OL – i disciplinerne form og funktion” og hunde har (selvfølgelig) gratis entré i følgeskab med en betalende gæst.
Så har vi fundet vinderne af vores sidste konkurrence denne jul. Se om du har vundet herunder
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde
Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.
Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller