I det fyldte messeområde tæt på Store Ring finder man Blå Stjärnans Djursjukhus i Göteborg, som er Sveriges største smådyrshospital. Foran standen står et topmoderne bord, som tiltrækker mange besøgende. Det er ganske forstående. For når man kommer helt tæt på bordet, opdager man, at bordpladen i virkeligheden er en skærm. På skærmen kan man vælge forskellige dyr, som er blevet scannet ind af dyrlægerne.
Der er flere hunde, en enkelt kat og sågar en skildpadde.
Når man vælger et af disse dyr, kan man gå ind og kigge på selve dyret ved at skrælle hud, muskler, indvolde af i lag eller blotlægge indvolde eller knogler. På den måde kommer man gradvist længere ind i dyret, til man finder det sted, dyret har en lidelse.
En af de indscannede hunde har en tumor i hjernen, og den kan man zoome helt ind på og studere, mens man vender og drejer billedet af hunden for at fange den bedste vinkel.
Det er både imponerende og fascinerende at følge med i, og det er tydeligt, at de besøgende er af samme opfattelse.
– Selve visualiseringsbordet bygger jo på en CT-scanning, som vi har brugt i mange år. Det nye er, at vi nu kan bruge dette bord til at visualisere dyret og på den måde stille bedre diagnoser., fortæller dyrlæge Heidi Nilsen.
Visualiseringsbordet er kommet til verden i et samarbejde med visualiseringsvirksomheden, Interspectrals.
Det er meningen, at bordet skal bruges på videnskabscentre, på uddannelser og andre steder, hvor man kan bruge den nye visualiseringsplatform til at generere ny viden.
Dyrlægeklinikker vil også kunne bruge værktøjet til at vise dyreejerne, hvorfor nogle dyr er særligt udsatte for visse sygdomme.
Indtil videre er det dog kun Universeum i Gøteborg, der kan se frem til at få et visualiseringsbord i huset. Her vil besøgende i løbet af foråret kunne se et stort visualiseringsbord, hvor de kan få lov at kigge helt ind i dyrenes indre.
Og spørger man Heidi Nilsen er værktøjet ikke bare godt for videnskaben og dyresundheden.
– Det er også et rigtig sjovt stykke legetøj. Et dyrt men sjovt legetøj, siger hun.
Herunder kan du se en kort video af visualiseringsbordet
Det var et smukt øjeblik og der var fart på, da Årets Hund løb gennem Store Ring i Herning Messecenter ved årets sidste store udstilling, Winter Wonder Show.
Sikke en start. En fuldstændig fantastisk dag i Herning. Her får du lidt billeder og en enkelt video fra dagen
I weekenden mødte vi Birgit Seloy til Store Hestedag i Roskilde. Her fortalte hun om sagen med de stjålne hvalpe, der heldigvis er hjemme igen
Endnu en dag er slut i Gøteborg. Her får du lidt billeder fra dagen
Den danske juniorhandler Ida Victoria Skodborg gik hele vejen og sluttede af med at vinde juniorhandling om søndagen på den svenske hundeudstilling MyDOG sidste weekend
Den forgangne weekend bød på den store hundeevent MyDOG i Gøteborg. Igen i år satte arrangementet rekord med hele 33.700 gæster og flere end 9000 hunde
I morgen starter MyDOG i Gøteborg. En fantastisk udstilling med hunde i alle afskygninger
Søndag blev Årets Hund i Sverige hyldet på MyDog i Gøteborg. Det var en stor oplevelse, fortæller Michael Kristensen
En af de mest velbesøgte forestillinger ved MyDOG er Hundeakademins hundeteater. I år bød de på eventyret om Snehvide, og det var virkelig imponerende. Se hele stykket i videoen i denne artikel
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker