I det fyldte messeområde tæt på Store Ring finder man Blå Stjärnans Djursjukhus i Göteborg, som er Sveriges største smådyrshospital. Foran standen står et topmoderne bord, som tiltrækker mange besøgende. Det er ganske forstående. For når man kommer helt tæt på bordet, opdager man, at bordpladen i virkeligheden er en skærm. På skærmen kan man vælge forskellige dyr, som er blevet scannet ind af dyrlægerne.
Der er flere hunde, en enkelt kat og sågar en skildpadde.
Når man vælger et af disse dyr, kan man gå ind og kigge på selve dyret ved at skrælle hud, muskler, indvolde af i lag eller blotlægge indvolde eller knogler. På den måde kommer man gradvist længere ind i dyret, til man finder det sted, dyret har en lidelse.
En af de indscannede hunde har en tumor i hjernen, og den kan man zoome helt ind på og studere, mens man vender og drejer billedet af hunden for at fange den bedste vinkel.
Det er både imponerende og fascinerende at følge med i, og det er tydeligt, at de besøgende er af samme opfattelse.
– Selve visualiseringsbordet bygger jo på en CT-scanning, som vi har brugt i mange år. Det nye er, at vi nu kan bruge dette bord til at visualisere dyret og på den måde stille bedre diagnoser., fortæller dyrlæge Heidi Nilsen.
Visualiseringsbordet er kommet til verden i et samarbejde med visualiseringsvirksomheden, Interspectrals.
Det er meningen, at bordet skal bruges på videnskabscentre, på uddannelser og andre steder, hvor man kan bruge den nye visualiseringsplatform til at generere ny viden.
Dyrlægeklinikker vil også kunne bruge værktøjet til at vise dyreejerne, hvorfor nogle dyr er særligt udsatte for visse sygdomme.
Indtil videre er det dog kun Universeum i Gøteborg, der kan se frem til at få et visualiseringsbord i huset. Her vil besøgende i løbet af foråret kunne se et stort visualiseringsbord, hvor de kan få lov at kigge helt ind i dyrenes indre.
Og spørger man Heidi Nilsen er værktøjet ikke bare godt for videnskaben og dyresundheden.
– Det er også et rigtig sjovt stykke legetøj. Et dyrt men sjovt legetøj, siger hun.
Herunder kan du se en kort video af visualiseringsbordet
Det var et smukt øjeblik og der var fart på, da Årets Hund løb gennem Store Ring i Herning Messecenter ved årets sidste store udstilling, Winter Wonder Show.
Sikke en start. En fuldstændig fantastisk dag i Herning. Her får du lidt billeder og en enkelt video fra dagen
I weekenden mødte vi Birgit Seloy til Store Hestedag i Roskilde. Her fortalte hun om sagen med de stjålne hvalpe, der heldigvis er hjemme igen
I denne weekend løber en af europas største hundeevents af stablen. MyDOG i Gøteborg besøges af mere end 9000 hunde og byder på noget for enhver hundeelskers smag
Søndag tog Camille Marie Saugmann Ørbæk for alvor revanche i juniorhandling, da hun gav alle konkurrenterne på MyDOG bagpote og vandt det hele
Det er igen blevet Camille Marie Saugmann Ørbæks tur til at blogge, og hvad mon vinderen af juniorhandling i MyDOG sidste weekend blogger om? ..... Godt gættet. Det er dejlig læsning. Nyd det
En af de mest velbesøgte forestillinger ved MyDOG er Hundeakademins hundeteater. I år bød de på eventyret om Snehvide, og det var virkelig imponerende. Se hele stykket i videoen i denne artikel
Nu begynder aflysninger grundet corona også at melde sig for det kommende år
Få sportsgrene er så unge og så kontroversielle som weightpull. På MyDOG er der plads til både en præsentation og en opvisning i sporten
På MyDOG i Gøteborg er der for alvor alt, hvad hundehjertet begærer. Her er noget for de garvede og de helt nye hundefolk
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.